Jogtalan Építészet IV.: Partnerségi egyeztetés – „Főépítészi konzultáció”
Rumi Imre korábbi cikkében az építési szabályzatok módosításához szükséges partnerségi egyeztetés problémáira mutatott rá. Ezt kiegészítendő – és érveit alátámasztandó – "főépítészi konzultációba" kezdett a Pest megyei főépítészek megkérdezésével. Az alábbiakban ennek eredményeit ismerteti.
Mindig is érdekelt, hogy a térségünkben lévő településeken milyen folyamatok zajlanak. Vajon hasonlóak, mint a lakóhelyemen, vagy attól eltérőek. A „Partnertelenség" cikk megírásával paralel egyszerű „főépítészi konzultációba" kezdtem, amelyen a publikációm „szókimondó" hangneme sokat segített. Pest megye általam is elérhető főépítészeit kerestem meg néhány rövid kérdéssel. A megkeresett kb. 80 főépítészből 25-en válaszoltak, összesen 30 település képviseletében. (Vannak főépítészek, akik több településen is dolgoznak egyszerre.)
Pest megye több szempontból speciális helyzetben lévő terület. Az agglomerációs településeken más folyamatok zajlanak le, mint a megye egyéb településein, így a kérdéseim próbáltam differenciálni a települések státusza szerint.
A beérkezett válaszokat az alábbiak szerint tudom összegezni:
A válaszok 11 nem agglomerációs és 19 agglomerációs településről érkeztek vissza.
Nem agglomerációs településeken:
Egy normál helyi építési szabályzat (HÉSZ) módosítás során a partnerségi egyeztetéseken 11 település közül 2 település esetében volt érezhető az elmúlt 5 évben a vélemények számának növekedése, 9 településen nem változott.
A 11 nem agglomerációs településen összesen 107 db HÉSZ módosítási észrevétel érkezett, amelyből 31 db volt használható, figyelembe vehető (kb. 30%).
Agglomerációs településeken:
Egy normál HÉSZ módosítás során a partnerségi egyeztetéseken 19 település közül 11 település esetében volt érezhető az elmúlt 5 évben a vélemények számának növekedése, 8 településen nem változott.
A 19 agglomerációs településen összesen 681 db HÉSZ módosítási észrevétel érkezett, amelyből 64 db volt használható, figyelembe vehető (kb. 9%).
Úgy gondolom, hogy nem a pontos számokon, hanem a tendencián van a lényeg. Egyértelműen látható, hogy a nem agglomerációs településeken nem jellemző a változás, azonban az agglomerációs településeknek több mint felén növekedett a lakossági aktivitás. Ugyanakkor a megfogalmazott észrevételeknek sokkal kisebb hányada, kevesebb mint 10%-a volt használható, vagy figyelembe vehető, szemben a nem agglomerációs településekkel, ahol ez az arány kb. 30%.
Szeretném elkerülni a túl sok hivatkozást másokra, mert úgy tűnhet, hogy önálló gondolat hiányában teszem, azonban számomra mégis a legnagyobb érdekességet főépítész kollégáim kérdőívhez írt megjegyzései jelentették, a „legudvariasabban" megfogalmazottak közül néhányat ismertetek:
„Elevenre tapintottál."
„Ez egy igen bonyolult kérdés. Biztos, hogy az volt a jogalkotó szándéka, hogy szakmai észrevételek szülessenek? Vagy inkább az, hogy adjon lehetőséget az „Isten adta népnek", hogy tudjon arról, mi zajlik körülötte?"
„Véleményem szerint a társadalmasításnak ez a formája nem hatékony."
„Tévedés összekeverni a sokak által hiányolt közösségi tervezést a HÉSZ módosításának partnerségi egyeztetésével."
„A partnerségi egyeztetés, lakossági fórumok régebben sem a konstruktív szakmai párbeszéd szerepét töltötték be. … A közhangulat romlása, az agglomerációt különösen terhelő iszonyú építési láz kiszabadította a szellemet a palackból: egyoldalúvá vált a véleményezés..."
A fenti adatokból, általános „szoftver használóként" társadalmi, szociológiai következtetéseket nem vonok le, azt meghagyom a „fejlesztők és kutatók" számára. A kérésem csak annyi, hogy ne keverjék össze a közösségi tervezést egy normál helyi építési szabályzat módosításának partnerségi egyeztetésével és véleményüket tiszta szívvel és lélekkel tegyék meg. Továbbra is állítom, hogy ebben sokat segíthet a zarándokutak megjárása.
Ezúton köszönöm szépen főépítész kollégáim válaszait és segítő közreműködését. A tanulságos főépítészi konzultáció részletes adatait azoknak küldtem meg, akik visszajuttatták a kérdőívet.
Rumi Imre
Szerk.: Hulesch Máté