Jövő a jelenben – a berlini Futurium
Szeptember elején nyílt meg Berlin új látványossága, a jövőkutatás múzeuma, a Futurium. A Richter Musikowski építésziroda által tervezett, alacsony energiafelhasználású épületen használt anyagok és technikai megoldásai az intézmény hivatásához hűen a legmodernebbek közül valók.
Hogy másképp lehetne felépíteni a jövő múzeumát, mint jövőbe mutató módon? A Futurium Berlin belvárosában, a Reichstagtól nem messze, a Spree és a magasvasút között épült fel és kívül-belül megfelel ennek az elvárásnak. A Christoph Richter és Jan Musikowski berlini építészek által tervezett háromemeletes, több mint 3200 négyzetméternyi kiállítóteret magába foglaló, szabálytalan hatszögletű alaprajzú épület homlokzata több mint 8 ezer 70 x 70 centiméteres fémtükrökből és kerámiabevonatos texturált üvegből áll, melyek visszatükrözik az égboltot és a fényviszonyoktól függően mindig más és más látványt nyújtanak.
A Futurium északi és déli homlokzatán egy-egy hatalmas - 8 x illetve 11 x 28 méteres - panorámaablak engedi be a természetes fényt a központi térbe. A bejárat előtti nyilvános teret egy 18 méteres, konzolos előtető védi, belső tere mobilfalakkal variálható. Mindennek köszönhetően az épületet és az előtte lévő pöttyös mintázattal díszített közteret a nyitottság és a játékosság jellemzik.
A „jövő múzeuma" természetesen nem csak megjelenésében futurisztikus, kialakítása során az energiatakarékosságot szolgáló legmodernebb épületgépészeti megoldásokat és anyagokat használták fel. A Futurium tetőszerkezetét úgy alakították ki, hogy összegyűjtse a csapadékot, amelyet aztán az épület hűtéséhez használhatnak fel. A tető szinte teljes felületét napelemek és kollektorok fedik, ennek köszönhetően a Futurium elektromos áramigényét és fűtését nagyrészt megújuló energiából tudják fedezni illetve megoldani, az így megtermelt energiát egy újszerű, hibrid rendszerben tárolják. Ezekből a megoldásokból kifolyólag az alacsony energiafelhasználású épület megkapta a BNB (Bewertungssystem Nachhaltiges Bauen) fenntarthatósági minősítési rendszer arany fokozatát.
A fém és üvegépület anyagfelhasználását nagyban meghatározta, hogy középület lévén a beépített szerkezeteknek komoly biztonsági – kiemelten a tűzbiztonságot szolgáló – és tartóssági követelményeknek kellett megfelelniük mindamellett, hogy megfelelő hőszigetelő képességgel kellett rendelkezniük. A felhasznált Jansen Janisol HI acél ajtórendszer például kiváló hőátbocsátási tényezővel rendelkezik, hiszen a rendszerből készített ajtók 3-rétegű hőszigetelő üvegezéssel elérik az Ud = 1,0 W / m2K értéket. A Jansen Janisol 2 EI30 acél profilok pedig lehetővé teszik rendkívül filigrán, mégis tűzgátló és biztonságos multifunkciós ajtók létrehozását. A függönyfalaknak nagyfokú transzparenciát kellett biztosítani az épület számára, ugyanakkor itt is fontos volt, hogy a hőszigetelési tulajdonságaik a lehető legkedvezőbbek legyenek. Erre az összetett követelményrendszerre a tervezők a Jansen acél függönyfalrendszert találták alkalmasnak, amelynek hazai forgalmazója az Alukönigstahl Kft. A high-tech homlokzathoz a hőhídmentes Jansen VISSacélfüggönyfalrendszert és annak strukturális üvegezésű változatát, a Jansen VISS SG függönyfalrendszert alkalmazták, megfelelve annak az elvárásnak is, hogy a „jövő háza" valóban a jövő technológiájával épüljön fel.