Kádár nyaralója marad, de a balatonaligai pártüdülő nagy részét elbontják
Már zajlanak a bontások a Balaton „legjobban őrzött titka", az egykori balatonaligai pártüdülő területén. Kádár János villája és Castro egykori szállása megmarad, de a pártelit számára emelt, egykor magas színvonalú modernista üdülők jó része már a múlté. A tervek szerint Aliga II. területét építési telkekként értékesítik majd.
A balatonaligai pártüdülő a Balaton történetének legérdekesebb fejezetei közé tartozik. A rendszerváltásig a nyilvánosság elől elzárt terület építészettörténetét illetően fontos forrás Hurták Gabriella hiánypótló kutatása, amely „CLUB ALIGA – egy sajátos építészeti arculat kialakulása" címmel készült BME Építészmérnöki Kar Építőművészeti Doktori Iskola 2016-2017-es második szemeszterében (Vasáros Zsolt DLA témavezetésével, Kerékgyártó Béla PhD konzulenciájával).
Hurták kutatásai alapján a századfordulón alapított aligai fürdőtelepen 1912-re már negyven magánvilla felépült, a későbbi pártüdülő területén pedig az 1940-es években egy részvénytársaság kezdett komoly fejlesztésekbe. Az átfogó tervet Olgyay Aladár és Olgyay Viktor készítették, és terveik szerint 1943-tól fel is épült két szállóépület (Csongor és Tünde néven), illetve a községház, amelyet később étteremmé alakítottak.
„Olgyayék épülete a racionalitáson túl, magán hordozza a ’30-as évek modernjének finom eleganciáját. Ez megnyilvánul a homlokzat diszkréten megmozdított tömegelemeinek könnyedségén, a nyílászáró osztás játékosságában, a filigrán fém üvegtartó szerkezetekben, a karcsú beton/műkő tartó oszlopokban, és a lépcsőkorlátoktól a burkolatokig, minden részletében végiggondolt, egyszerű és harmonikus designban" – írja Hurták Gabriella.
1948-ban a pártvezetés döntése alapján pártüdülőnek sajátították ki a területet, amelyet két részre bontottak. Aliga I. a pártalkalmazottak számára nyitott, viszonylag hozzáférhető terület volt, Aliga II. pedig kerítéssel és őrökkel védett partszakasz a vezetők számára. Itt épült fel Zöldy Emil tervei alapján a szocialista realista stílusú elnöki villa (ma Castro-villaként ismert), valamint később az Általános Épület Tervező Vállalat (ÁÉTV) tervei alapján több, magas színvonalú későmodern üdülőépület és villa – köztük Kádár János nyaralója, az ún. IV. számú villa.
A rendszerváltást követően a telep több vállalkozó kezén is megfordult, miközben lassan a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé vált. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy míg Aliga I. létesítményeit tovább üzemeltették, a korábbi pártvezetői épületek sorsa az őrizetlen pusztulás lett. Az épületek jelentős része a 2010-es évekre súlyosan megrongálódott, a bútorokat ellopták vagy eltüzelték, a nyílászárók üvegeit kitörték.
A jelenlegi tulajdonos Appennin Holding Nyrt. 2020 februárjában sajtótájékoztatón jelentette be, hogy megkezdődik a terület felújítása. A déli szakaszon a tervek szerint már nyárra látható lesz a változás, jövő ősztől kétéves munkával pedig teljesen megújul a kikötő, és étterem is épül. 2023 végén új, 150-200 ágyas szállodát is átadnának. Az Aliga II. területén elbontják a meglévő épületek többségét, és a cég tervei szerint értékesíthető építési telkeket alakítanak ki.
Az érvényes balatonvilágosi szabályozás szerint a területen három épület: a Castro-villa, a Kádár-villa, valamint az Olgyay-tervezésű étterem helyi védettséget élvez, emellett a terület teljes egészének zöldfelülete is. A 47 hektáros terület tulajdonosával Balatonvilágos önkormányzata jelenleg is egyeztet arról, hogy a terület egy része nyilvános strand maradhasson – írja Fónai Imre a Magyar Narancsban. A 2020. február 26-án megjelent cikk szerint a nem védett házak jó részénél már a bontás is megindult.
A februári sajtótájékoztatót követően kérdéseinkkel mi is többször megkerestük a tulajdonos Appennin Holding Nyrt-t. Többek között azt tudakoltuk: milyen beépítési szabályok vonatkoznak ezekre a területekre? Mi a hosszú távú terv a Club Aliga déli és északi területeinek nyilvános látogathatóságával kapcsolatban? Van-e konkrét terv, illetve tervező ezek felújítására a három védett épület: az ún. elnöki villa, a Kádár-villa, valamint az étterem-konferenciaterem felújítására? Milyen intézkedéseket tesznek a terület védett növényállományának megóvására? Kérdéseinkre március 18-án kaptunk választ a céget képviselő kommunikációs irodától, amelyben közölték, hogy a sajtótájékoztatón elhangzottakon túl további információt jelenleg nem tudnak adni.
A cikket illusztráló fényképeket Kovács Dániel készítette 2018 őszén.