Kamaraerdei úti Idősek Otthona
Megosztott III. díjban részesült pályamű Szerző: Horváth S. Építész Stúdió Kft vezető tervező: Horváth Sándor
Megosztott III. díjban részesült pályamű
Szerző: Horváth S. Építész Stúdió Kft
vezető tervező: Horváth Sándor
építész munkatársak: Nagy Ferenc, Pál Éva, Pálfy Péter
Szakági tervezők:
Persa András - statikus vezető tervező
Nagy Gyula - gépész vezető tervező
Tóth Zoltán - elektromos vezető tervező
Részletes bírálat:
A jól átgondolt alaprajzi és szerkezeti rendszer, a kis fesztávok, az optimális épület magasság egyszerű és gazdaságos kivitelezést tesznek lehetővé. Külső megjelenése egyszerű, tiszta formákkal kialakított.
A funkcionális egységek jól szétválasztottak, az elhelyezkedésüket meghatározza a főút helyzete, a szomszédos idősek otthonával való kapcsolat és a tájolás. Öt fő egységre tagolódik, amelyből az „A" épületrész az utca felé fordított elhelyezésű, benne a fogadó és közösségi kiszolgáló tér, az igazgatási egységekkel. A „B"épületrész a szomszédos telekhatár közelében az üzemeltetési egységet, éttermet és a dolgozói szociális helyiségeket foglalja magába. A két egység közlekedővel kettéosztott, de egy épülettömbbe szervezett kialakítású. A „C" pavilonos részben az intenzív, és a férfi gondozási egységek, míg a „D" és „E" részben a női gondozási egységek kerültek elhelyezésre.
Az átriumos kialakítás biztosítja a természetes, szellőzést, világítást, és egyúttal megvalósítja a természettel való kapcsolatot, a természetnek az épületbe történő „becsalogatását". A földszinten teraszok, az emeleten loggiák kerülnek kialakításra. A külső árnyékolást mozgatható alumínium szerkezetű árnyékolók, a belsőt lamellás rendszerű függöny-árnyékolók biztosítják.
A Kamaraerdei útról történő megközelítés a buszforduló felett a szabályozási terv által javasolt helyre tervezett. A területen a zökkenőmentes közlekedés, kedvező úthosszakkal került kialakításra mind a személy, mind a gazdasági forgalom részére. A tűzoltó és a mentőautó akadálytalanul tudja megközelíteni az épületet, amelyben az akadálymentes közlekedés is biztosított.
Összefoglalás
A pályázati terv a kerületi szabályozási tervnek és a tervpályázati kiírásnak építészeti szempontból megfelel, bár a terv néhány kisebb formai hibát tartalmaz: a 4,2 méteres magassági szint kotta szerepel, de a műszaki leírásban helyen 7,2 méteres, és a rajzokon lévő helyiség kimutatás is néhány helyen pontatlan.
A kiírásban meghatározott ellátotti helyiségek maradéktalanul elhelyezésre kerültek a tervezett épületben, de a társalgók kivétel nélkül mind a földszinten vannak, ugyan úgy, mint a nővér szobák, amelyeket a kiírásnak megfelelően szintenként kellett volna biztosítani.
A gondosan megtervezett elrendezés mellett a gondozási egységek öt szobája észak-keleti tájolású. A lépcsőházak (5 db) és liftek (4 db) száma növelheti a kivitelezési költséget, jobb, súlyponti elhelyezéssel ezek mennyisége csökkenthető lenne.
A kijáratok száma vagyonvédelmi és ellenőrzési szempontból is problémát okozhat, de gondot jelenthet az esetleg szellemileg már nem teljesen ép gondozottak felügyeletében is.
Összességében a pályázó magas szinten oldotta meg a feladatot, amely a kisebb hibák ellenére is építészetileg jó tömegformálású, tájba illő, kis költségigényű és jól üzemeltethető épületet eredményezett.
A Bíráló Bizottság a pályaművet megosztott III. díjban részesítette