Keresik a győri Tudományos és Innovációs Park II. ütemének generáltervezőjét
A győri kekszgyár 70-es évekbeli ikonikus raktárépülete, a Kocka átalakítása után kiírták a közbeszerzést a Tudományos és Innovációs Park II. ütemének generáltervezésére. A multifunkciós épületkomplexum kutatás-fejlesztésre és oktatásra alkalmas terekkel, valamint irodákkal, szálláshelyekkel, kereskedelmi és vendéglátó funkciókkal is rendelkezik majd.
A Széchenyi István Egyetem a volt Győri Keksz- és Ostyagyár területén, a Sziget városrészében, a Töltésszer, Stromfeld Aurél és Lazaret utcák határolta tömbben egy tudományos és innovációs park, más néven science park megvalósítását tervezi. A projekt célja egy egyetemi központú innovációs központ létrehozása, amely támogatja a spinoffokat és startupokat, kreatív alkotóteret biztosít, valamint inkubációs feladatokat lát el. Emellett elősegíti a tehetséggondozást, összekötve az ipart, a kutatást és a felsőoktatást.
A beruházás első ütemében a kekszgyár egykori raktárépülete, a Kockaként emlegetett raktárépület újult meg. Az 1976-ban Benczik Lajos tervei alapján épült épületet – mely a város modern ipari örökségének részét képezi –, az egyetem nem kívánta lebontani, hanem annak átalakításával tervezte létrehozni a Tudományos és Innovációs Park első létesítményét. A fejlesztés 6 milliárd 766 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósult meg, a generáltervezési feladatokat a TSPC Csoport Design&Build konstrukcióban látta el.
Majdnem egy évvel a Kocka átadása után, 2024 októberében írták ki a közbeszerzést a II. ütem koncepció, vázlat-, engedélyezési és kiviteli tervének az elkészítésére. Az egyetem honlapján szereplő két látványterv megtalálható a TSPC oldalán is, amely a projekt bemutatója szerint a megvalósíthatósági tanulmányt készítette.
A közbeszerzési dokumentum szerint az új multifunkciós épületkomplexum kutatás-fejlesztésre és oktatásra alkalmas terekkel, konferenciateremmel, tisztatérrel rendelkező steril laboratóriummal rendelkezik, helyet kap benne hagyományos és közösségi iroda, szállás, kereskedelmi és vendéglátó funkciók, valamint egy mélygarázs is. A tervezési terület összesen kb. nettó 76.500 m2, a mélygarázs területe kb. 7.500 m2 alapterületű.
Az ajánlattevők feladata az oktatási komplexum építésének, felújításának, átépítésének és bővítésének generáltervezése. A projekt része egy közel nulla energiaigényű épület megtervezése, amelynek hőellátó rendszere mélységi geotermikus energiahasznosítással valósul meg. További részletek a dokumentumban.