Kertvárosi Időutazások gyalog és két keréken
Szeptemberben hozzáértő idegenvezetéssel öt túrán fedezhetjük fel a 16. kerületet: 7-én barangolás a mátyásföldi úri villanegyedben, 21-én nyomozunk az első magyar sorozatgyilkos után Cinkotán, és végigsétálunk a festői Caprera-patak mentén, egészen a forrásig, 28-án megismerjük a megújult Sashalmot a kastélytól a „vártemplomig", 29-én a mátyásföldi kerekezés után körbebiciklizzük a Naplás-tavat.
HOGYAN SZÓRAKOZTAK ELEINK A MÁTYÁSFÖLDI ÚRI VILLANEGYEDBEN?
Szeptember 7-én, SZOMBATON végigsétálunk a legszebb fasorok közt, megismerjük a patinás épületek hajdani lakóinak vidám és megható történeteit. Betérünk a festett kazettás mennyezetű evangélikus templomba, a báli bevételekből és adakozásból épült katolikus templomba, érintjük az egykori nagyszállót és pihenőparkot is. Az Erzsébet-liget 1956 után a szovjet katonai főparancsnokság felségterülete lett, a rettegett főépület mára tudásközponttá vált, a BGF Külkereskedelmi Főiskolai karát találjuk itt.
INDULÁS: 10 ÓRAKOR a Pilóta utca - Veres Péter út saroktól (a HÉV Mátyásföld-repülőtér megállójától 1 perc).
AZ ELSŐ MAGYAR SOROZATGYILKOS NYOMÁBAN CINKOTÁN
21-én, SZOMBATON kinyomozzuk, ki volt Kiss Béla, az „asszonyirtó", aki a XX. század elején hét megunt szeretőjét fojtotta meg és forrasztotta bádoghordósírba Cinkotán. Megnézzük hol élt, hogy nézett ki akkoriban egy falusi ház, miért áldották keze munkáját a katolikusok, elemezzük az indítékait, beszélünk az utóhatásáról (több könyv, rockzene, játékfilm), és a fél évszázada bezárt, liánokkal benőtt öregtemetőben kutatunk az áldozatok sírja után.
Az interneten és könyvekben valótlanságok tucatjai jelentek meg a nagy port kavart gyilkosság-sorozatról, most minderről hiteles forrásból, a Temetők és bűnügyek című könyv szerzőjétől, Benedek Ágnestől, a Kertvárosi Időutazótól hallhatnak a résztvevők.
Több épületbe is betérünk, ahol a házasságszédelgő járhatott: a földesúri kastélyparkba, a leányárvaházba (ma Szerb Antal Gimnázium), a százéves tájházba, az ezeréves múltú, ma evangélikus templomba, ahol felcsendül az orgonaszó.
Így lesz teljes kultúrtörténeti sétánk, mely egy népszerű krimi-témára felfűzve kalauzol végig az ezer esztendős, falusias arculatát máig megőrző településrészen, ahová turista ritkán jut el. Ám színes történelme – a Nyulak-szigeti apáca-birtoktól a tót betelepítésen és az 1848-as hőstetteken át a szép emlékű Batthyány Lajos Ilona nevű leányának históriájáig – mindenképpen megér egy kis utazást.
INDULÁS: 10 ÓRAKOR a Cinkota HÉV-megállóból, a műemlék mozdonytól. (A HÉV az Örs vezér teréről, a metróvégállomástól indul 9.41-kor, menetidő 14 perc.)
A LIBÁS TÓTÓL A FORRÁSIG: CAPRERA-PATAK
21-én, SZOMBATON, a Kulturális Örökség Napjának felhívása szerint a vizeket kutatjuk.
Cinkota festői szépségű kis patakja mentén sétálva kiderül, hogyan faragott a kultúra a libás tóból strandfürdőt, hol hűsítette magát Batthyány Ilona grófnő, és mit cinkelt a török pasa. Szó esik még kocsmákról, Istók szobráról, gőzmozdony vontatta HÉV-ről, villanytelepről és világháborús bunkerekről. No meg arról, miért adta a grófnő a Caprera nevet a patakocskának?
A sétát Széman Richárd, a Kertvárosi Helytörténeti Gyűjtemény munkatársa vezeti.
INDULÁS: 15 ÓRAKOR a Cinkota HÉV-megállóból, a műemlék mozdonytól. (A HÉV az Örs vezér teréről, a metróvégállomástól indul 14.41-kor, menetidő 14 perc.)
NAGYICCÉTŐL SASHALOMIG: KASTÉLYTÓL A „VÁRTEMPLOMIG"
28-án, SZOMBATON Sashalmot járjuk be, érintve a műemlék Festetics kastélyt, a megújult parkokat, a vízművek tározóját, a helytörténeti fasor tábláit bogarászva pedig a kerület mára feledésbe merült nagyjait, köztük a Sashalmot megálmodó kocsmáros alakját idézzük meg. Egy épületet belülről is láthatunk, a külsőségeiben romantikus várakat idéző rákosszentmihály-sashalmi református templomban a lelkésznő vezeti körbe a csoportot. Vajon miért épült a 20-as években színpad a templomban? Kiderül a sétán!
INDULÁS: 10 ÓRAKOR a Nagyicce HÉV-megállóból.
KERÉKPÁRON MÁTYÁSFÖLDRŐL A NAPLÁS-TÓIG
29-ÉN, VASÁRNAP a könnyű túra első részében az ómátyásföldi villanegyed tüzetesebb megismeréséhez követjük a kihangosítón beszélő idegenvezetőt, majd a Szilas-patak mentén, nagyrészt földúton lekerekezünk a Naplás-tóhoz, amit a látványos tanösvény mentén megkerülünk, majd visszatérünk Mátyásföldre.
INDULÁS: 15 ÓRAKOR a Pilóta utca - Veres Péter út saroktól (a HÉV Mátyásföld-repülőtér megállójától 1 perc).
A 2-3 órás séták, túrák díja: 900 Ft, diákoknak, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak 500 Ft, 6 év alatt ingyenes. Szeptember 21-én, a Kulturális Örökség Napjain ingyenesek a városnézések.
JELENTKEZÉS: a 06(20) 9310-800 telefonszámon Benedek Ágnesnél.
TOVÁBBI ÉRDEKESSÉGEK a Kertvárosi Időutazó Facebook oldalán.