Kísérleti Műhely 2.0
A tavalyi év lakás kiállításának sikere után idén is közös projektbe fogott a MOME és a PONT5 studio, mely kezdeményezéshez csatlakozott az OpenUp divattervező csapata is. Közös koncepció köré rendeződött a három terület, létrehozva egy olyan kiállítást, mely a szakterületek különböző értékeit egyazon térben jelenítette meg.
A MOME Építészeti Intézet Kísérleti Műhely című kurzusának keretén belül elkészült válogatott tárgyait tekinthette meg a közönség (lámpák és ülőalkalmatosságok). A képzés lényege a folyamatos modellezés, műhelymunka, ami lehetővé teszi egy kísérletező tervezési módszertan elsajátítását, mely munka közben új technikák feltérképezésére, egyedi anyag-párosítások alkalmazására, különleges csomópontok megálmodására ad lehetőséget.
Az Építészeti Intézet így elkészült tárgyai köré a PONT5 studio 5 fiatalból álló, több szakterületet egyesítő belsőépítész csapata impresszív installációval, a feltörekvő OpenUp márka divattervezői interaktív divatbemutatóval készültek. Idei közös témájuk a két terület fúziója, vagyis a divat- és a formatervezés kapcsolódásának egyedi értelmezése.
Az OpenUp új kollekciójának inspirációját a mélytenger atmoszférája és izgalmas élővilága adta. Fő témaként az itt élő élőlények különleges képességei jelennek meg, mint a biolumineszcencia, mely segítségével képesek saját testükből fényt kibocsátani. A sziluettekben és az anyagok karakterében, egyszerre érződik a víz lágy légiessége és végtelennek tűnő tömege. A könnyed mozgást, a selyem és muszlin anyagok lebegése adja, amelyek áttetszősége a tengeri lények vékony és transzparens testét szimbolizálja. Néhány textilen préselt műanyag használatával idézték meg a vízcseppeket, amelyek áttetsző felülete UV fényre reagálva zöldes-kék fénnyel világít, ami reflektál a tenger bámulatos lényeinek fénykibocsátó képességére. Az így létrejött minta a különböző fényhatásoktól függően más-más vizuális élményt nyújt viselőjének.
A PONT5 studio a két területre reagálva, olyan könnyed hálószerkezetet alakított ki a térben, amely egymásba fonódó áttetsző fonalaival a mélyben levő domborzati gyűrődéseket szimbolizálja, így újszerű anyaghasználatával a mélytengeri lények élőhelyét hivatott felidézni a nézőben. A hatalmas belmagasságú helyiségben kialakított légies térrész észrevétlenül lehatárolja a több mint ezer négyzetméteres területet anélkül, hogy a három hajós térérzetet megtörné. Az itt elhelyezett lámpatestek megvilágítják a félhomályba burkolódzó installációt és ruhadarabokat. A kollekció inspirálta fény- és hanghatások a modellek mozgásával kiegészülve komplex vizuális élményt nyújtottak a performance nézőinek.
A PONT5 studio installációja, az OpenUp kollekciójának ruhadarabjai és a MOME Építészeti Intézet tárgyai együttesen keltették életre a mélység rejtélyes világát egy kiállításban, így lehetőséget teremtve a párbeszédre.