Környezet ↔ ház — konferencia a környezettudatos építkezésről
A Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete, azaz a MEPS „Környezet ↔ ház" címmel szakmai konferenciát szervez május 20-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.A konferencián való részvételért a MÉK tagjainak 1 kreditpont jár.
A II. MEPS Konferencia a „környezet ↔ ház" kérdéskörben megoldási irányokat, javaslatokat ad az építés, valamint meglévő épületeink és a környezet energetikai kölcsönhatására. Cél a jó és minél jobb komfort elérése, minél kevesebb energiafelhasználással. A környezettudatos építés – alacsony energiájú és passzívházaival – jövőbemutatóan emberközpontú házakat hoz létre.
A konferencián való részvételért a Magyar Építész Kamara tagjainak 1 kreditpont jár.
Időpont: 2009. május 20. (szerda)
Helyszín: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem "A" épület földszinti konferenciaterme (1111 Budapest Egry József u. 20-22.)
A részvételi díj: 5.000,- Ft (a részvételi díj tartalmazza a konferencián való részvételt, illetve az ebédet) - a helyszínen fizetendő.
Regisztráció a MEPS honlapján.
A Konferencia programja
09.30 – 10.00 regisztráció
10.00 – 10.15 Kevesebb kőolajból több meleget (Kruchina Sándor, épületszigetelő szakmérnök)
10.15 – 10.40 Miért jobb a vastagabb hőszigetelés (Dr. Kalmár Ferenc, Debreceni MFK dékán-helyettes)
10.40 – 11.05 A tényői minősített passzívház kivitelezési tapasztalatai (Boros Károly, okl. magasépítő üzemmérnök, építész tervező – kivitelező)
11.05 – 11.25 kávészünet
11.25 – 11.50 Alacsony energiaszintű panelház (SOLANOVA) (Dr. Osztroluczky Miklós okl. építészmérnök, ny. főiskolai tanár)
11.50 – 12.15 Hogy áll az energiatanúsítás? (Dr. Bánhidi László, Mérnöki Kamara alelnöke)
12.40 – 13.30 ebéd
13.30 – 13.55 EPS – FormEPS – XPS, EPS kontra MW és GW (Borzák Balarám Béla építészmérnök, építésügyi szakértő)
13.55 – 14.20 Hogyan tovább energetikai követelmények (Dr. Csoknyai István, BME egyetemi docens)
14.20 – 14.45 Építési termékek megfelelőségének igazolása (Vakolatos összetett külső hőszigetelő rendszerek (készletek) / Hőszigetelő anyagok) (Pintér László, ÉMI Kht. tanúsítási irodavezető)
14.45 – 15.00 kávészünet
15.00 – 15.25 EPS-t tartalmazó építési termékek tűzveszélyességi vizsgálata (Parlagi Gáspárné, ÉMI Kht. Tűzvédelmi Szakági Laboratórium)
15.25 – 16.00 Vastag hőszigetelések épületszerkezeti kérdései (Horváth Sándor okl. építészmérnök egyetemi adjunktus)
16.00 a konferencia zárása
A 2006-ban alakult MEPS a magyarországi EPS hőszigetelőanyag gyártók szakmai egyesülete. Alapító tagjai Magyarország legjelentősebb expandált polisztirolhab hőszigetelőanyag gyártói.
Az Egyesület létrehozásának elsődleges oka az volt, hogy az alapító tagok szükségét érezték annak, hogy együttesen lépjenek fel az élhetőbb környezet kialakításának érdekében.
A MEPS tagjainak tevékenysége elsősorban az épületek energiaigényének csökkentése révén kapcsolódik a környezetvédelemhez, mert a kisebb fűtőanyag felhasználás révén csökkenthető az üvegház hatású gázok kibocsátása, ami a Kiotói Egyezmény szerint napjaink egyik legfontosabb feladata.
Az Egyesület célját a környezetvédelemre és az energiatakarékosságra vonatkozó uniós irányelvek és a hazai előírások széles körű megismertetésével; ezen belül az EPS anyagok révén rendelkezésünkre álló megoldások hangsúlyozásával kívánja elérni. A célok megvalósítása érdekében a MEPS tanulmányokat készíttet, szakmai konferenciákat szervez, a szakemberek képzéséhez segédanyagokat készít, illetve ezek megvalósulását támogatja. A MEPS törekszik arra, hogy a környezettudatos építkezés mind szélesebb körben ismertté és elfogadottá váljon.
17:02
Az a pillanat dobogtatná meg a szívemet, ha végre elkezdenénk foglalkozni a fenntarthatósággal a telekhatárokon kívül is, és mondjuk szó esne a fenntartható várostervezésről és térhasználatról, nem csak a környezetkímélő építés-kivitelezésről. A green building hasznos, de a sustainable urban planning ennél kicsit több.
19:20
@LaCitta: Hmmmmm talán van köze ehhez a témához...... ha úgy gondoljátok, hogy mégse akkor bocsi és hagyjátok figyelmen kívül:
A gépkocsi túlságosan individuális valami ahhoz hogy egy olyan komplex valami-ben, (ahol annyira hatnak egymásra az egyes elemek, mint egy nagyváros) igazán hatékony lehessen.
Melyik város nem fenntartható, hogyha a gépkocsiközlekedést kikapcsoljuk belőle?
(Először tegyük fel hogy ki lehet gond nélkül)
08:49
@Bandido: Ok Cm :)
1. Azért azt valahogy meg kell szervezni, hogy ne kelljen annyit közlekedni. Ez funkciótelepítések, övezetesítés és még sokminden függvénye. Emellett valóban beszélni kell arról is, hogy a közlekedni kell és az autóval kell közlekedni az nem egy s ugyanaz.
2. A fenntartható közlekedés és a fenntartható település az rész egész kapcsolat. Sztem. De egyébként jogos felvetés.
11:28
@LaCitta: Sztem megoldható, hogy ugyanennyit, vagy akár többet is közlekedjenek az emberek a gépkocsik (ami nálam kicsit több, mint a személyautó :)) teljes kikapcsolásával.
Tudom, hogy most az a trend, hogy kevesebbet közlekedjünk, de hát az csak egy divathullám. Jön és megy.
11:41
@Bandido: Abszolút támogatom, hogy a közlekedés ne gk közlekedést jelentsen automatikusan Itt nem volt ellenvetés :D
DE! A kevesebbet közlekedni nem az otthoni munkára, meg ilyen trendekre utal. S mint ilyen remélhetőleg nem divat (egyébként valóban nem divat így várostervezni és fejlesztési startégiázni) hanem alapelv.
13:49
@LaCitta: Most alapelv. Ami nem is baj. De pl. Le Corbusier idején még nem volt alapelv.
Én csak arra gondoltam, hogy lehetséges gépkocsi közlekedés nélkül megoldani még az egészen brutális modernista (tervezett) városok közlekedését (ahol mindenki kertvárosban lakik és mindenki a városközpontban dolgozik).
És bocsi a stílustörténeti kor kifejezést kevertem a divattal :)