Kovácsoltvas kapu megalkotása Győrben
Mátrai István - "Könyv-kapu" c. alkotása
Mátrai István - "Könyv-kapu" c. alkotása a Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar Győr, rekonstruált épületéhez kapcsolódóan kovácsoltvas kapu megalkotására - a Magyar Universitas Program keretén belül - kiírt képző- és iparművészeti pályázatra.
Leírás
A győri Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskola levelező karának helyet adó épület 1897-ben létesült - épp 110 éves évfordulójára lett felújítva. A műemléki védettségű belvárosban elég vegyes építészeti környezetben található - az egyik szomszédja szocreál, míg a másik lakóház szecessziós homlokzattal társul ehhez az eklektikus, de nyugodt tagoltságú épülethez.
Gazdasági - gépkocsi beálló udvara oldalt került lezárásra egy kétszárnyú vaskapuval, melyet másik oldalról egy téglafal kerítés határol, ami jóval előrébb ugrik a járda felé, és egy személybejáró kapuval zár a szomszéd épület elé. Így a kapu nem igazán kitüntetett helyen látható, hiszen az utca egyirányú forgalma felől takarásban van és csak szemből látszik teljesen. Ezért a tervezési koncepcióm kiindulása nem az épülethez és környezetéhez való igazodás - mivel 2007-ben imitálni egy "mintha"-korabeli kaput nem célravezető, úgy gondoltam, hogy inkább az oktatási funkciót, valamint a levelező szak jellemzőit fejezze ki - mivel a bejárati kapu mellett csak egy kisméretű tábla jelzi az intézményt. Az épülethez való illeszkedést a míves, kovácsoltvas technikai megoldás biztosítja.
A két szárnyú kapu eleve adja azt az analógiát, mintha egy könyv táblái nyílnának ki. Ezért egy belülről kifelé - 13 cm-es távolságokkal - egy imitált könyv párhuzamosan történő sorolását terveztem, egy növekvő méretekben, amely így "szárnyra is utalhat. A függőleges és vízszintes "könyvlap"-kontúrok találkozási csúcsai a középvonaltól az épület párkánymagasságáig vezetik a tekintetet, és egymáshoz rögzítésüket is segíti. A ritmusos - de mégis geometrikusan egyszerű vonalsor oldásához, és egyben átkötő elemként is a különböző tantárgyak (irodalom, számtan, zene, fizika, stb.) közismert betű szimbólumai kerültek rá, mintha azok a könyvlapok közül repülnének kifelé, szándékosan egy kavalkádszerű, spontán elhelyezéssel, hogy az egyedi artisztikum érvényesüljön. A szimmetria kedvéért - meg a belső nézet olvashatósága miatt is - automatikusan megtükröztem a két kapu szárnyat, amelyek így nyitás-zárás során azonos látványban látszódnak. A kapu alja a lábazat magasságáig lesz belemezelve, amely így takarja majd a belülre rögzített kapunyitó szerkezetet is.
A befoglaló keret 60 x 40 x 3 mm-es zártszelvény, az ívelt pálcák pedig 20 x 20-asok. A rátétminták szabadon alakított kézi kovácsolt elemek, 12 x 6 mm-es anyagokból, melyek szegecseléssel kerülnek a szintén kézi kovácsolással hajlított pálcákra. Felületkezelésük homokszórással, tüzihorganyzással, elektrosztatikus porfestéssel és antikolással lesz időtálló.
Elképzelésem szerint a - mindig fiatal - diákok számára szeretnék egy olyan látványt adni a kapu ilyen "modern" kialakításával, amely még a Főiskola egyik szimbólumává válhat, és emblémaként díszitheti nemcsak az épületet, de a nyomtatványokat, vagy egy internetes web-oldal "nyitó lapjaként" is jól funkcionálhat.