Közbeszerzés: efogadhatatlan szakmailag indokolatlan feltételekkel ellehetetleníteni az építészirodák többségét
A Graphisoft a piaci verseny átláthatósága és az egyenlő feltételek biztosítása érdekében jogorvoslati kérelemmel fordult a Közbeszerzési Hatóság Közbeszerzési Döntőbizottságához a Vasas Sport Club VASAS VÁROS generáltervezési feladatainak ellátására (EKR000429672022) kiírt közbeszerzési pályázatának néhány feltétele miatt.
Májusban írtuk meg a hírt, hogy Sportközpont fejlesztésének generáltervezésére írt ki közbeszerzést a Vasas Sport Club. A "Vasas Város" elnevezésű projekt a XIII. kerületben, a Fáy utca 58. alatt, a Fáy utca-Béke utca sarkán, a Bajnokok sétánya által határolt területen valósulna meg.
A Graphisoft közleményében hangsúlyozta, hogy a kiírás több feltétele a magyar tervezőirodák jelentős része számára teljesíthetetlen és szakmailag indokolatlan. Ilyen a 10 millió forintos ajánlati biztosíték, a túlzó mértékű felelősségbiztosítási igény (100 000 000 Ft/káreseményenként, 200 000 000 Ft/évi összeg), és nem utolsó sorban a tervezési szoftvertípus leszűkítése Closed BIM –re, amely a magyar építészek körében kevésbé elterjedt.
A Graphisoft S.E., mint az építészszoftverek magyarországi piacvezetője felelősséget vállal a piac fejlődéséért, az átlátható piaci versenyfeltételek alkalmazásáért és ennek sérülése esetén vállalja a jogi eljárás elindítását is. A Vasas Sport Club közbeszerzési eljárást írt ki a Vasas város projekt generáltervezésére. A Közbeszerzési Értesítő 2022/114-es számában megjelent felhívás több pontja azonban olyan feltételeket szabnak a leendő ajánlattevőkkel szemben, amelyek versenyellenesek és a piaci szakmai gyakorlatot sem veszik figyelembe.
Emiatt a közbeszerzési kiírás alábbi pontjainál kénytelen volt jogorvoslati kérelemmel fordulni a vállalat a Közbeszerzési Döntőbírósághoz:
- Az Ajánlatkérő 10 000 000 forintot kér ajánlati biztosítékként, amit nem indokol sem az eljárás tárgyára kalkulált becsült piaci érték, sem az Ajánlatkérőnél előreláthatóan felmerülő költségek, tehát túlzott mértékű, sérti az esélyegyenlőséget és versenykorlátozó.
- Az Ajánlatkérő 100 000 000 forint káreseményenként és 200 000 000 forint éves kötendő felelősségbiztosítást ír elő, ezek a mértékek teljesen indokolatlanul drágítják az elvégzendő tervezési szolgáltatásokat.
- Az Ajánlatkérő versenykorlátozó módon megtagadta, hogy a közbeszerzési szerződés során a generáltervező bármely olyan Open BIM típusú szoftvert használhasson, amely között az elektronikus átjárhatóság az IFC fájlformátum alkalmazásával biztosított. Az Ajánlatkérő a közbeszerzési szerződés teljesítését kizárólag a Closed BIM szabványnak megfelelő tervezési program használatával tette lehetővé, és ezt ajánlatkérői kérdésekre is megerősítette.
A közbeszerzési kiírás fenti feltételei a Graphisoft és a vállalatot megkereső piaci szereplők véleménye szerint is szakmai szempontból indokolatlan, nehezen vagy gazdaságosan egyáltalán nem teljesíthető az építészirodák többsége számára. Ezzel a versenysemlegesség és az átláthatóság jelentősen károsodik.
A magyar építőipar minden szereplője, az építészektől, a szakági mérnökökön és a kivitelezőkön keresztül tisztában van azzal, hogy a tervezők milyen BIM tervezőprogramot használnak. Köztudott, ismert tény, hogy a magyar építészek döntő többsége Open BIM modellt használ, évtizedek óta ez a legelterjedtebb program a hazai piacon, amely világszinten is az egyik vezető építésztervező modell, és azon ritka globális sikertermék, amely magyar innováció.
A megjelent közbeszerzés nem európai forrás felhasználását jelöli meg, tehát magyar közbeszerzés alá tartozik, ellenben, mint EU tagország ebben az esetben is számon kérhető a kiírón az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) alapelveinek, azok közül is különösen az egyenlő bánásmód, a megkülönböztetés tilalma és az átláthatóság elvének szem előtt tartása.
Reicher Péter, a Graphisoft S.E. Magyarországért felelős vezetője elmondta, hogy: „Vállalatunk idén 40 éves, büszkék vagyunk arra, hogy a rendszerváltás előtti alapításunk ellenére az elmúlt évtizedek alatt olyan termék és szolgáltatási kínálatot fejlesztettünk budapesti központunkban, amely a globális piac egyik legelterjedtebb, itthon egyértelműen az építészpiac vezető szoftvere. Megszoktuk, hogy a világpiac minden országában éles versenyben kell megtartanunk piacmeghatározó szerepünket és innovációs képességünket, megszoktuk, hogy folyamatosan megmérettetünk átlátható piaci versenyben, de nem tehetjük meg, hogy a piactorzulás ellen fel ne szólaljunk."
Vállalatunk a jogi lehetőséggel élve jogorvoslati kérelemmel fordult a Közbeszerzési Hatóság Közbeszerzési Döntőbizottságához, és bízunk abban, hogy a testület helyt ad a jogsértések orvoslásának.
Forrás: Graphisoft