Kültéri műtárgy megalkotása a Miskolci Egyetem új egyetemi beruházásához kapcsolódva - pályázati eredmény
A pályázat nyertese: Gyenis Tibor - Fabricius Anna: "Térnyerés Camera Obscurával" c. alkotása
A Miskolci Egyetem új egyetemi beruházásához kapcsolódva - a Magyar Universitas Program keretén belül - kiírt képző- és iparművészeti pályázat eredménye.
A pályázat nyertese:
Gyenis Tibor - Fabricius Anna: "Térnyerés Camera Obscurával" c. alkotása
A nyertes pályamű méltatása:
Térnyerés Camera Obscurával
Épület:370 x 505 x 468 cm
Fotók: 2 db 250 x 300 cm
A nyertes pályamű egyszerre teljesíti a kiírói elvárást, mint kültéri mű, de egyben túl is teljesíti, hiszen van „belső tere“ is. Ezzel együtt intermediális alkotás, amely a művészeti és műszaki, technikai, informatikai, társadalomtudományi együttműködés keretében fogalmazza meg elképzeléseit.
Az ötlet első pillantásra pofonegyszerű, mondhatni, bárkinek eszébe juthatott volna. Jobban elmélyedve a tervezetben viszont nyilvánvalóvá válik: a pályázó művészek, Fabricius Anna és Gyenis Tibor nem pusztán azzal a gondolattal álltak elő, hogy a Miskolci Egyetem is építse meg a maga Camera Obscuráját, és ezzel váljon konkurensévé a „szomszédos" Eger Eszterházy Főiskolájának. Nincs szó vetélkedésről, a két optikai látványosság kiválóan kiegészítheti egymást.
A pályamű szerzői tartalommal, igazi kortárs művészeti programmal töltik ki a művüknek keretet adó Camera Obscurát – nem is csak annak elkészültétől kezdve, hanem már a megvalósítás fázisában is, s persze formát is adnak neki, ami pontosan kiolvasható a műleírásból:
„Pályázatunk célja az egyetemi polgárok számára érzékletessé tenni a tér-az élet mozgásának kapcsolatát. A képekkel és az érdeklődőkkel fotóakciók keretében értelmezni és belakni a campus időben változó tereit. Munkánk e cél érdekében két, public-art eszközökkel dolgozó elemből áll. Egyrészt egy oktatásra és összejövetelekre, vagy pihenésre használható camera obscura-épület, másrészt közösségi munkán alapuló csoportképek elkészítése és installálása."
E két elem színvonalas megvalósításával a Miskolci Egyetem kiteljesedik, új, izgalmas „tanszéki épülettel" bővül, amely akár az oktatás részévé is válhat, és ugyanakkor találkozási, kapcsolatfelvételi pont lehet az egyetem különféle karainak hallgatói között.
További szerzők és alkotásaik (a nyilvánosságrahozatalhoz való hozzájárulás alapján):
Dienes Attila: "Tudás virtuális birtokosa/Harcos/Diákszerelem"
Fukui Yusuke: "Miskolci akupunktúra"
Szabó Virág: "Színes VilágEgyetem"