
Lakóépület a Vízivárosban: I., Toldy Ferenc u. 32-36.
Bemutatjuk a beérkezett pályaműveket. I. díjat nem osztottak ki.
KER-EST Zrt a tulajdonában lévő terület újrahasznosításával, a Vízivárosi környezetbe illeszkedő lakóépülettel történő beépítésére meghívásos, nyilvános építészeti tervpályázatot írt ki. A tervpályázat lefolytatására a Magyar Építész Kamara Tervpályázati Szabályzatának és a Közbeszerzésről szóló 2003. évi CXXIX. tv., valamint a 137/2004.(IV.29.) Korm. rendeletben foglaltaknak figyelembevételével került sor.
A tervpályázat tárgya és célja:
Budapest, I. kerület, Toldy Ferenc u. 32- 36. szám alatti terület beépítése a Vízivárosi környezetbe illeszkedő lakóépülettel.
A tervpályázat –az építési engedélyezési eljárást megelőzően- a tervezési feladat építészetileg valamint funkcionális szempontból magas színvonalú, gazdaságos, takarékos üzemeltetést biztosító, megvalósításra legalkalmasabb tervjavaslat kiválasztását, illetve ennek alapján a végleges tervezési program meghatározását és a tervezői megbízás kiadását szolgálja.
A Bíráló Bizottság a tervpályázatot eredményesnek ítéli meg, mert részeredményeiben a díjazásra és megvételre javasolt tervek minden lényeges kérdésre választ adtak, így lehetőség van arra, hogy a végleges tervezési program meghatározható, illetve megvalósítható legyen.
A beadott pályaművek és abban foglalt megoldások igazolták a Kiíró szándékát és célját, hogy a területre funkcionálisan megfelelő, a vári környezethez illeszkedő, a kiíró igényeit is figyelembe vevő épület tervezőjét, meghívásos, nyilvános és titkos tervezési versenypályázaton keresse meg, a pályázók részére biztosított azonos feltételek mellett.
A beérkezett 9 pályamű közül mind a 9 pályamű meg felelt a Közbeszerzési Értesítőben és a részletes tervpályázati dokumentációban foglalt előírásoknak. A beérkezett érvényesnek nyilvánított és elbírált pályaművek a kitűzött célt figyelembe vevő, jó javaslatokat tartalmaztak.
A Bírálóbizottság 5, a részletes tervpályázati kiírás 1.13 pontjában szereplő szempont alapján vizsgálta és értékelte a pályaműveket, melyek az alábbiak:
- Funkcionális kapcsolatok, használati értékek,
-
A beépített és hasznos alapterületek aránya, a javasolt megoldás gazdaságos megvalósíthatósága,
-
A kialakítás építészeti minősége,
-
A kialakult, épített környezethez való illeszkedés,
- Az épület szakmai programjának megfelelő szintű megvalósítása.
A Bíráló Bizottság az I. díjat nem osztotta ki, mivel egyik pályamű sem tudta maradéktalanul teljesíteni a kiírásban szereplő feltételeket, egyik pályamű sem alkalmas arra, hogy módosítás nélkül engedélyezési terv készíthető legyen belőle. Ennek ellenére a 3. számú pályamű olyan értékeket és megoldásokat tartalmaz, amely a többi pályaműhöz képest a legkevesebb pontosítással a kiíró elvárásainak megfelelő tervet eredményez.
A Bíráló Bizottság döntése:
II. helyezett - 1.400.000,-Ft díjazásban részesül - a 3. sorszámú pályamű
Szerzői: W6 Stúdió Kft. - Reimholz Péter, Nagy Péter, Német Tamás, Eke Zsolt, Szabó Nándor
III. helyezett - 600-000,- Ft díjazásban részesül - a 6. sorszámú pályamű
Szerzői: Puhl Antal Építész Iroda Kft. -Puhl Antal, Dajka Péter, Füzesi Katalin, Szegedi Katalin, Hatolkay Márta, Oltvai András, Kovács György
Kiemelt megvételben -500.000.-Ft-os díjazásban - részesülnek
a 9. sorszámú pályamű
Szerzői: Finta és Társa Építész Stúdió Kft.
Vezető építész tervező: Fekete Antal
Építész tervező: Szentmáry Szabolcs, Halvaksz Mónika
és a 8. sorszámú pályamű
Szerzői: Földes és Társai Építésziroda Kft. -Földes László, Mórocz Tamás, Balogh Csaba, Szüle Péter, Gönczi Orsolya, Taraza Boushra, Oltvai Tamás, V. Nagy Zoltán, Mihalkovics József
Díjazásban nem részesült 2. sz. pályamű
építész: Sylvester Ádám DLA, Csécsei Ákos
A Bíráló Bizottság ajánlása:
A tervpályázatot követő továbbtervezésre vonatkozó tervezői szolgáltatás megrendelésére csak a bíráló bizottság által eredményesnek nyilvánított tervpályázat alapján kerülhet sor.
A bíráló bizottság ajánlja Kiírónak, hogy a II. helyezettként kihirdetésre kerülő pályázóval a kamarai díjszabás szerint, tárgyalásos eljárás lefolytatását követően a szerződést kösse meg az engedélyezési tervek elkészítésére.
Az engedélyezési tervek elkészítésére a nyertes pályázónak legfeljebb 60 napot biztosít a Kiíró. A pályadíj a tovább tervezés tervezési díjába nem kerül beszámításra.