Lőtér Budakeszin – A WB Shooting Center épülete
Az Urban pm Kft. 2019-ben kapott megbízást egy olyan lőtér megtervezésére, amely amatőrök, sportlövők és hivatásos vadászok számára egyaránt használható. A három különböző pályatípusnak otthont adó épület építészeti megformálásánál a telek adottságait figyelembevéve alakítottak ki egy pavilon-szerű tömeget, maguk a pályák pedig a föld alá kerültek.
A Lőtér épületének rövid bemutatása
Ma már a lövészet fogalma nem csak a vadászattal együtt említhető. A megrendelőnek egy olyan egyedülálló sportlétesítmény létrehozása volt a célja, amely az amatőröktől a sportlövőkön át a hivatásos vadászokig biztosít közös élmény- és tanulási központot ad. Erre reagálva a tervezett épület olyan építészeti háttérként szolgál a sportrajongók számára, amely egyúttal elegáns épített környezetben, de a zöld természeti illeszkedés figyelembevételével egész napos programoknak és rendezvényeknek ad helyet. Az így elkészült lőtér beépített technológiáját tekintve Magyarországon egyedi létesítmény, a tekintetben, hogy három különböző pályatípusnak ad fedett otthont. Emellett a lőtér az elsődleges pincei alapfunkción túllépve, a földszinten eseménytérré és közösségi térré avanzsál.
A helyszín Budakeszi külterületén található, a fővárostól 30 perc távolságra. A nettó 1650 m2-es területű épület 2022 végén készült el.
Telepítés
A hosszanti, É-D-i kiterjedésű, 6219 m2-es telek a Budakeszit Telki településsel összekötő út mentén helyezkedik el. Háromszög alakja a vége felé elkeskenyedik. Az épület a telek szélesebb, út felé eső részének közepén helyezkedik el. Az épülettömeg is alkalmazkodik a telek különleges alakjához. A ferde motívum, illetve háromszög, mint geometriai elem a homlokzaton is megjelenik. A megérkezéskor a pavilonszerű tömeg és a lebegő előtető mutatkozik meg. Az ék alakban csatlakozó parkoló felől indulva a kiemelt földszinti fogadószintet közelítjük meg, rövid sétánk során elhaladunk a tűzivíz tározó medence mellett. Itt tárul fel a pergolával fedett terasztér, mely kültéri rendezvények kiszolgálására is alkalmas. Az épület "technológiai" része a föld alatt helyezkedik el a pinceszinten. A három különböző típusú pálya a 100 m-es, a 30 m-es és a szituációs lőpálya ("Schiesskino"). A terepbe süllyesztett pályák méretükből adódóan hol hosszabban, hol rövidebben húzódnak a telek hátsó része felé. A hátsó kertben a zöld terasztető mögötti területen nagyobb tömeget megszólító kerti rendezvények megtartására nyílik lehetőség. Így további, jövőbeli kültéri funkciók az ezen a területen létesítendő bemutató vadászles, természeti tereptárgyak installációja és kültéri kiállítás. A pavilon kiemelt földszintjén és első emeletén kávézó, üzlet, iroda, közösségi és kiállítótér található.
Alaprajz
A földszint egy közbenső vasbeton kiszolgáló és közlekedő-lépcsőházi mag és az ezt körülvevő, lényegében egybefüggő téregyüttes. A recepció egyben bárként és kávézóként is funkcionál, amihez kültéri és beltéri fogyasztótér is tartozik. A nyugati homlokzati sávban beltéri üvegfallal elválasztott kisebb oktatótermek és irodák találhatóak, a keleti részen helyezkedik el a vadászati ruházatot és kellékeket árusító bolt. A bejárati rész nagy belmagasságú, ereszkedő mennyezetű kétszintes tér, míg a kert felőli rész földszintre és emeletre oszlik. Az emeleten további közösségi tereket lehet a későbbiekben kialakítani. A létesítmény érdemi része – funkcionálisan tekintve – a pinceszinten található. Ide külső rámpán keresztül is lejuthatunk, közvetlenül a parkolóból. A pincei rész puritán, funkcionalista, az előtérből egy várakozó folyosóra juthatunk, melyről három pályatér és az ezeket összekötő szervízfolyosó nyílik. Ezek mellett fegyvertároló és fegyverjavító, irányítófülke és egyéb kiszolgáló egységek is helyet kaptak ezen a szinten.
Homlokzat és anyaghasználat
A tervezői elképzelés része a kezdetektől az alaprajzi kontúron elhelyezkedő függönyfalak, melyek teljes átlátást biztosítanak minden irányban – akár az érkező szemszögéből nézve, akár a kert felől visszatekintve. A homlokzat utca felé finoman ereszkedik, ezáltal érkező szemszögéből nézve csökken az épület amúgy is mértéktartó mérete. A függönyfal felett, a homlokzat ereszkedésével párhuzamosan perforált, fixen telepített fehér fémlemez árnyékolókat helyeztünk el. Az emelet homlokzatburkolata a földszinti "árnyékoló szoknyát" folytató fehér szálcement táblás burkolat. A tiszta, steril felületek és anyagok a vasbeton medence keménységével és funkcionális, anyagszerű megjelenésével találkoznak. A medencét övezően sötétszürke korlátok és virágládák helyezkednek el.
A látszóbeton, szálcement és üveg felületek a lövészet szigorúságára és szükséges precizitására reflektálnak, amit a természetes környezet, az épületet körülvevő zöld, a tűzivíz tároló medence vízfelülete, annak tükröződései és a teraszt keretező előtető és hamarosan növényekkel borított pergolája ellensúlyoznak.
Belsőépítészet
A külső építészeti jegyekben megjelenő monokróm tónusok és geometrikus formák a belső térben is folytatódnak. A lebegő tető és az üveghomlokzat célja, hogy a külsőt és a belsőt összekösse és a belső közösségi tér a külső teraszokban folytatódjon. A bejárati és földszinti rész egyetlen kiemelt fókusza a recepciós pult, mely a réz színű borítással vonja magára a figyelmet a fekete-fehér térben.
A pinceszinti terek és lőtérpályák letisztult belső kialakítása alátámasztja azt a funkciót, miszerint ebben a térben az ember figyelmét ne vonhassa el semmi, a célra nézzen és a feladatra koncentrálhasson.
Végezetül a projektben részt vevő szereplők nevében remélem, hogy a létesítmény hamarosan megkezdheti az érdeklődő látogatók kiszolgálását.
Halász György