Maribor EKF 2012 - Maribor Art Gallery
Díjazásban nem részesült pályamű Minusplus Építész Kft. - Alexa Zsolt, Rabb Donát, SchreckÁkos, Tarr Ivett, Molnár Tímea, Domokos Attila
3. helyszín
Díjazásban nem részesült pályamű
Minusplus Építész Kft. - Alexa Zsolt, Rabb Donát, SchreckÁkos, Tarr Ivett, Molnár Tímea, Domokos Attila
Előszó
A középkori városmag halmazos rendszere, a keskeny telekosztások, az utca- és térhálózat fontos halmaz, alapvetően befolyásolja a közvetlenül mellé telepítendő Új UGM karakterét és térszervezését egyaránt. Alapvető célunkká vált, hogy az épület úgy működjön, hogy publikus terei nyitott és zárt minőségükben is bekapcsolódjanak a város szövetébe. Fontos szempont volt a szintén átalakítandó sétánnyal való kapcsolat.
Szintén elsődleges cél a környező épületek arányrendszerének figyelembe vétele; az egységes városmag egyének által megélt közvetlen hangulatának, illetve közeli és távlati képének viszonya az új épülettel. Erősen meghatározta gondolkodásmódunkat a város földrajzi elhelyezkedése, a domborzati viszony adottságai. Fontosnak tartjuk, hogy a Dráva folyó Tabor oldala sok helyen mintegy 20m-el magasabbról induló elhelyezkedése miatt az UGM épületének fontos az ötödik homlokzata is. A rálátások miatt az épület viszonya a történeti városrésszel kiemelt szerepet kap.
Építészeti koncepció
A fent leírtak alapján, illetve a program szerteágazó mivoltának ismeretében, legfőképp arra jutottunk, hogy tagoljuk a tömeget, amire lehetőséget ad a funkció is. A tömegformálás elsődleges célja így az lett, hogy az egyes funkcionális egységeket külön egységként kezeljük, melyek egy közös platformból indulnak. Ez az a korábban említett része az épületnek, ami közvetlenül bekapcsolódik környezete térszervezési és funkcionális rendszerébe. Ebből a dinamikusan szervezett térfolyamból emelkedik ki az összesen 9 db toronyszerű tömeg, melyek az egyes funkciókat foglalják magukban. A tornyok rétegződő szerkesztésűek, egymáson eltolt szintekkel, ahol így felülvilágítók és teraszok alakulnak ki. A statikai rendszer következtében a rétegződő szerkesztés kiegészül azzal, hogy az egyes szintek, egymáson elforgatott alagutaknak mutatkoznak, mely tulajdonságot szándékosan tovább erősítettünk az üveg felületek belső síkra mozgatásával. Az egész épület nem tagolódik tovább sem anyaghasználatban, sem színekben, sem minőségekben. Egy monolitikus tömb, mely egy anyagból készült, azonban udvarokkal, átlátásokkal és átjárási lehetőségekkel átszőtt tagolt tömeg.
Közelről az átjárható platform érzékelhető, és az abból kiálló tornyok részlátványai. Távolról egy egynemű, de tagolt tömeg, mely léptékében reagál környezetére, de el is különül attól, illetve kiegészíti azt keretet adva a történeti városrésznek. A tornyok között egyneműségük ellenére hangsúlykülönbség van, alapvetően a bennük levő funkciók méretbeli igényeinek következtében. Legnagyobbak az állandó és ideiglenes kiállító terek tornyai, melyeket úgy szerveztünk, hogy a funkcionális kívánalmak mellett egyensúlyt teremtsenek az épület tömegében. A többi kisebb helyigényű funkció ezek között, a funkcionális és feltárási igényeknek megfelelően kapta meg a helyét, kiteljesítve az épület dinamikus térszervezését és tömegformálását.
Az épített környezet mellett, a domborzati viszonyok is hatással voltak a térszervezés kialakítására, oly módon, hogy a kialakított platform tetőszintje is aktív része a városszövetnek. Az északi oldalon a lejtőből kiváló tetőszint közvetlenül elérhető, mely útvonal a tornyok szövete és az épületet feltáró rámpák és lépcsők között vezet, és közvetlen bejutást enged például a nagy előadóterembe és a kávézóba. A funkcionális feltáráson túl városi téri szerepet is betölt, hiszen helyzeténél fogva relaxációs, pihenő térként, kertként is funkcionál. Fontos a kert szó, az épület feltárásánál és földszinti tereinek tagolásánál is jelentős szerepet kapnak a kicsi tematikus rendszerbe szervezett kertek. Szerkesztése a sétányon túl a belváros felől történő megközelítést helyezi előtérbe, de ugyanilyen fontos az uszoda felőli érkezés, illetve biztosítja a piactér alatti parkolóból érkezők természetes bejutását is. Megközelítési útvonalai közvetlen kapcsolatban állnak a meglévő utcahálózattal, illetve folyamatosan többszörös átlátásokat adnak az UGM belvilágába, fenntartva annak transzparenciáját, hogy a bent zajló eseményeket mindig láthatóvá tegye az érdeklődők számára, illetve részvételre ösztönözzön mindenkit.
Funkcionális leírás
A földszinti tér a korábban emlegetett platform e felső városi kert alatt, annak részeként funkcionál. Egybefüggő térfolyam, kertekkel és funkcionális egységekkel tagolva. Lehetőséget ad az időzésre, az áthaladásra is. Az egyes funkciók mindegyike megközelíthető innen. Szándékosan nem egy közvetlenül átlátható tér, hanem felfedezésre vár, illetve bejárásra késztet, de mégis a legtávolabbi pontján lévő könyvtár bejárata is pillanatok alatt megtalálható. A tagoltság másik kézenfekvő oka, illetve kezdeti szándéka, hogy a szemlélő fölé tornyosuló tömeg a belső térben is érzékelhető legyen. Tehát a tornyok földszinti térbe érkező részei azok, amik tagolják e központi teret, megmutatva egyben az egyes funkcionális egységek pontos helyét is a házon belül. A kívánalmaknak megfelelően a vendéglátó, az építészeti, a könyvtár és a bolt funkciók kívülről is közvetlenül elérhetőek, de az előcsarnok is működhet, természetesen felügyelet mellett, folyamatosan nyitva tartó térként.
A tornyok mindegyike önálló funkciót foglal magában, saját függőleges közlekedési rendszerrel. E kiindulási állapot segített a tartószerkezeti megoldásban is, ami úgy működik, hogy mindegyik torony egyik határoló fala teherhordó, és a vele párhuzamos falhoz kapcsolódik egy teljes hosszúságú közlekedő mag, mely szintén tartószerkezeti és egyben az épületet merevítő funkciót is betölt. Másik fontos szempont volt, hogy lehetőség szerint a fő terekben ne jelen meg tartószerkezeti elem. Mindegyik tömbnek sajátos, a funkciót legjobban kiszolgáló belső világa és egyedi térszervezése van. A kiállító terek mindegyike és a könyvtár különféle galériás térkapcsolatokkal szervezett a nagyobb belmagasság, a minél szabadabb használhatóság, illetve az átláthatóság és értelmezhetőség miatt. A természetes megvilágítás lehetőségét a fent leírtak nem befolyásolják kedvezőtlenül.
Anyaghasználat
Az anyaghasználatot illetően az egyszerűség és következetesség volt az elsődleges szempont. Az épület vasbeton tartószerkezetét, illetve az épületfizikai jellemzőket figyelembe véve arra jutottunk, hogy nyersen hagyjuk a kasírozott hőszigetelést. E témakörben, a megvalósíthatóság kapcsán már végeztünk előtanulmányokat és az lett az eredménye, hogy kivitelezhető megoldás. Azért maradtunk e mellett a megoldás mellett, mert nem szerettünk volna a fent említett alapelvekkel szemben cselekedni. Ennek a kívülről szálas, cementkötésű lapnak ebben a léptékben a selymes fényű finom felülete érzékelhető. Ez az anyag aztán a földszinti térben is megjelenik, hogy érzékeltesse az épület tornyainak belefúródását ebbe a platformba. A tornyok külső oldala tehát nem csak az épületen kívül, hanem a földszinti térben is megjelennek, igaz olyan felületkezeléssel, hogy a taktilis érzékelést jól értelemben befolyásolja. A tornyokat meghatározó cementkötésű lemezeken túl az üveg jelenik meg mint térelhatároló, de többszörös átlátást engedő anyag, illetve a pár helyen megjelenő tömör térelhatároló falak nyersen maradó beton felülete. A padló öntött műgyanta felületű. A földszinti tér mennyezete derített világító mennyezet melyen át belógatott világítótestek adnak direkt megvilágításokat.
Az egyes terek bejáratai minden esetben utalnak a mögöttük levő térre, vagy azért mert egyszerűen transzparensek, vagy tömörek ugyan, de a funkciót jellemző tulajdonság megjelenik az ajtó mélynyomott felületében. Ezek a bejáratok szintén a taktilis érzékelés miatt, nemes és finom anyagból készülnek, jelen helyzetben ezüstös felületű fémből. A platform pereme a tömör határoló falakkal együtt nyersen maradó beton felület, azonban itt az üveg a meghatározó anyag. A kiállító terek belső világa a semleges háttérfelület biztosítása érdekében mindenhol fehér.
Hangolás
Az összességében egyszerű anyaghasználaton túl, a térszervezés ereje, a többszörös átlátások biztosítása, a transzparencia határozza meg az épületet és a belső terekbe becsempészett zöld látványa a kis kertek által. Ezen túl a terek bútorozása, azok eltérő formavilága az ami kiegészíti ezt, illetve a világítás.
Alexa Zsolt, Rabb Donát, SchreckÁkos, Tarr Ivett, Molnár Tímea, Domokos Attila - Minusplus Építész Kft.