Megélt? terek – Vásárhelyi Antal kiállítása a Műcsarnokban
Vásárhelyi Antal képzőművész, aki az építészeti struktúrákból merít ihletet. A világmindenséget modellező kompozícióin eltérő perspektívából láttatott terek, a semmibe vezető lépcsők, rámpák, gúlák, boltívek, kupolák, ablakok és ajtók rendeződnek szimmetrikus, geometrikus alakzatokba. Az alkotó Megélt? terek című kiállítása június 14-től látható a Műcsarnokban.
Szegő György DLA, a Műcsarnok művészeti igazgatója, az MMA levelező tagja így ír az alkotóról: “Vásárhelyi rajzairól valós építészettörténetünk hiányzik, inkább a mítoszokban tovább élő jósdáira, szent helyeire, templomaira és színházaira, általában az emberek alkotta városokkal párhuzamosan létező szabad égi városra, Szent Ágoston De Civitate Dei-jére asszociálhatunk. Atlantisz, Athén, Delphoi, Róma, vagy a Mennyei Jeruzsálem költők és filozófusok által megénekelt „leletei" a képtémák ikonikus részletei. Jorge Luis Borges több esszéjének, vagy Umberto Econak A legendás földek és helyek története című művében egybegyűjtött misztikus városait felépítő kétdimenziós architektúra is képzettársítható Vásárhelyi Antal munkáihoz.
Ebben a geometrikus szerkesztésben a kiemelkedő, saját/rajzolt „építészeti stílust" alkotó antik görög, római, reneszánsz és eklektikus építészeti elemek vonzzák egymást; egy sűrített építészet, filozófia fejthető fel belőlük. Ahol a formák – tekintettel a kompozíció parancsára – torlódnak, azokat mint egy kőfaragó vagy asztalos, precízen gérbe vágja, vagy a síkban illúziót keltően takarásokba, áthatásokba szerkeszti – à la Escher. Mágikus leleménnyel hoz létre „pszeudo ábrázológeometriai" teljesség-idolokat.
Vásárhelyi kép-formái – jó esetben – szinte egy kulturális világegyetem, egy szellemi kozmosz fekete lyuk szerű energiáját közvetítik. A metafora által képviselt erős gravitáció ezúttal nem a fényt nem engedi szökni, hanem védelmező mágia: a kétkezi alkotás tradíciójának ősereje, amely pajzsként hárítja az eltörlés negatív kultúrájának ütéseit."
A Szakrális terek, Belső architektúra és Tér architektúra című sorozatok elemeiből összeálló kiállításon az építészeti struktúrák kiemelt szerepet kapnak, amely igazodik a Műcsarnokban egyidejűleg látható III. Építészeti Nemzeti Szalon és kísérőtárlatainak – Csete György és Kós Károly munkásságát bemutató – anyagához.
A kiállítást június 13-án, 18-órakor, Szegő György bevezetőjét követően Visky András Kossuth- és József Attila díjas író, egyetemi tanár nyitja meg. A tárlat június 14. és augusztus 25. között látogatható, a kiállítás kurátora Fazakas Réka.