Megkötötték a szerződést a Károli Gáspár Református Egyetem új campusának megtervezésére
A Magyarországi Református Egyház és az Archikon szerződést kötött a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) új ferencvárosi campusának generáltervezésére. Tavaly a nemrég 35 éves építésziroda nyerte el a campus terveinek és tervezőjének kiválasztására kiírt nyílt építészeti tervpályázatot, melyre 42 érvényes pályamű érkezett be.
Egy hagyományosan református városrészben, Ferencváros Ráday utca és Üllői út közé eső negyedében tervezik megépíteni Budapest új egyetemi campusát. A Magyarországi Református Egyház 2023-ban nyílt építészeti tervpályázatot írt ki a Kaltenberg-söröző egykori épületének és egy beépítetlen Üllői úti foghíjteleknek a felhasználásával megépíteni tervezett campus terveinek és tervezőjének kiválasztására. A tervek szerint állami támogatásból és egyházi forrásokból a Markusovszky tér környezetében épül majd meg a KRE új campusa, amely otthont ad az Állam- és Jogtudományi Kar, illetve a Pszichológiai Intézet képzéseinek, amelyeken egyidejűleg csaknem 2.500 hallgató folytathatja majd tanulmányait.
A tervpályázaton szabadon indulhatott bármelyik magyar és európai uniós országbeli építésziroda. A verseny rekodrészvételt hozott: 42 iroda nyújtott be érvényes pályaművet. A tervpályázatot az Archikon Építészeti Tervező-Szervező Kft. nyerte. A nyertes, valamint a kiemelt megvételt nyert pályaműveket egyenként is bemutattuk.
Az uniós közbeszerzési értesítőben a mai napon (január 6.) megjelent egy dokumentum, mely szerint a Református Egyetemváros Kft. felhívás nélküli tárgyalásos eljárás útján az Archikonnak ítélte oda a KRE generáltervezési feladatait. A szerződés megkötésére december 12-én került sor, a szerződés értéke 2,47 milliárd forint, a munkák befejezésének dátuma 2026. május 21. Az Archikon terveit itt mutattuk be részletesen.
A szerződés két részből áll: a I. Campus és a II. Markusovszky tér projektelem generáltervezési szolgáltatásai. A Campus Projektelemre a forrás teljes mértékben az ajánlatkérő rendelkezésére áll. Ezzel szemben a Markusovszky tér Projektelemnél a forrás hiányzik, és mivel idegen tulajdont érint, a tulajdonos hozzájárulása, illetve szükség esetén településrendezési szerződés megkötése is kell a megvalósításhoz. A szerződés ezen eleme csak akkor lép hatályba, ha a forrás biztosított és a tulajdonos hozzájárul. Mindkét szerződésrész esetében a feladatok a következők: műszaki előkészítő feladatok, koncepcióterv, vázlattervek, engedélyezési tervek, kivitelezési tervek készítése, valamint tervezői művezetés.
Az építésziroda az alábbi tevékenységek vonatkozásában vesz igénybe alvállalkozót: tartószerkezeti, épületgépészeti, tájépítészeti, tűzvédelmi és épületvillamossági tervezés. Az alvállalkozásba adott szerződés értéke 1,19 milliárd forint, derül ki a dokumentumból.