Megújítják az Avasi templomromot és környezetét
Az Ekho Építész Műterem tervei alapján újulhat meg a Balatonfelvidék ikonikus Árpád-kori műemléke, az Avasi Csonkatorony és környezete, melyre Szigliget Önkormányzata írt ki közbeszerzést. A tervek szerint konzerválják a templomromot, a környező temetőt és a támfalakat, egy 100 négyzetméteres kiállítótérrel rendelkező látogatóközpont épül, és a Balatoni Bringaútról a strandfürdőbe vezető kerékpárút is megvalósul.
Az Avasi-torony Szigliget településének a legkorábbi épített emléke. A római kori épület felhasználásával készült román stílusú templom a 13. században épült a településtől DK-re lévő régi temetőben. A szabadon álló, tört kőből (bazalt) készült hajóból csak alacsony falak maradtak meg, teljes magasságáig áll azonban a 13. század második felében, végén a hajó Ny-i homlokzatához hozzáépített, alul négyzetes, Ny és D felől félköríves záródású nyílásokkal megnyitott, alsó szintjén négyzetes, fent nyolcszögbe átmenő, csúcsos kősisakkal fedett torony.
A Közbeszerzési Értesítőben július 15-én megjelent dokumentum szerint Szigliget Község Önkormányzata az Avasi templomrom konzerválását és környezetének a rendezését tervezi a támfalak felújításával, új látogatóközpont léltesítésével és egy kerékpárút kialakításával. A munkák megtervezésére kiírt közbeszerzést az Ekho Építész Műterem nyerte el közel 14 millió forintért. Az építésziroda feladata a tervezett fejlesztések engedélyezési- és kiviteli terveinek elkészítése a szükséges szakági tervekkel.
A templomrom konzerválása
A tervezési program szerint a fejlesztés magában foglalja a toronysisak karbantartását és fugázását, valamint a toronyszintek és a toronylépcső rekonstrukcióját, fa szerkezettel történő kiegészítését. A hajó déli kapuját a kutatások és analógiák alapján készült kovácsoltvas ráccsal tervezik lezárni. Konzerválják a sekrestyét és az osszáriumot, rekonstruálják az oltárkövet és az oltárt és a falmaradványokat is kiegészítik. Emellett díszvilágítást, áram- és vízvételi lehetőségeket telepítenek, felújítják és kiegészítik a templom körüli temetőt, a cinterem egykori falhelyén pedig sövénykerítést installálnak. Az Ekho Építész Műterem feladata ezen munkák engedélyezési- és kiviteli terveinek az elkészítése, a szükséges szakági tervekkel, árazott és árazatlan költségvetés készítése, és az engedélyeztetéshez szükséges szakértői dokumentációk elkészítése, például az építéstörténeti dokumentáció és értékleltár, vagy a festő- és kőrestaurátori dokumentáció. Az Avasi templomrom környezetének tájépítészeti kiviteli terveit is el kell készítenie, mely magában foglalja a templom körüli temető felújítását és a templom telkének rendezését.
Látogatóközpont
A feladat része egy múzeumi rendezvények befogadására alkalmas, fedett-nyitott térrel rendelkező látogatóközpont megtervezése, ahol a tavaszi nyári időszakban workshop-okat, gyermekfoglalkozásokat, összejöveteleket és esti vetítéseket is lehet tartani. A 100 négyzetméteres kiállítótérrel rendelkező épület a telek hátsó részén kapna helyet. A tervezési program szerint ezzel az elhelyezéssel a déli irányban a Balaton és a nádas felé kialakulna egy nagyméretű, jól használható zöldfelület, amely rálátást biztosítana az egykori kikötő feltételezett helyére, a környező tanúhegyekre és a tóra. Az új épületnek mérete és kialakítása tekintetében illeszkednie kell a templom és a környező beépítések léptékéhez, a Szigligetet jellemző hagyományos épületekhez. Fontos, hogy az épület ne konkuráljon az Árpád-kori kőtemplommal, hanem telepítésével, méretével és anyaghasználatával kiegészítése legyen annak. A hagyományos anyagok alkalmazása fontos szempont, fa, égetett agyagcserép esetleg fémlemez vagy nád javasolt, melyeknek alacsony az ökológiai lábnyoma, igazodnak a helyi építési hagyományokhoz, és “bensőséges, befogadó hangulatot teremtenek a használó számára", “szerkezetként megmutatva pedig izgalmas, barátságos belső tereket hoznak létre". A könnyűszerkezetes megoldás preferált, melyet viszonylag gyorsan lehet építeni, illetve jórészt üzemben előkészíthető elemekből épül fel. Fontos, hogy az épület támogassa a gazdaságos üzemeltetést, segítse a téli és a nyári belső hőmérséklet szinten tartását; energiahatékony, megújuló energiával működő rendszerek alkalmazása javasolt. A látogatóközpont koncepciótervének alaprajza és helyszínrajza a látványtervekkel itt és itt érhető el.
A fejlesztés részeként 6-8 db parkolóhely kerül kialakítása, melyből legalább egynek akadálymentesnek kell lennie, valamint 15-20 darab kerékpártároló. Egy mini kerékpár-javító állomás elhelyezése is szükséges, valamint megfontolandó egy e-bike töltőpont kialakítása.
Támfalrendszer
A tervek szerint megerősítik és újjáépítik a támfalakat és a hozzá tartozó lépcsőket, a magaslaton pedig egy kilátópontot hoznak létre. Ez utóbbihoz nem szükséges új épületet tervezni, elegendő egy kertészeti eszközökkel kialakított pihenőhely létrehozása a legmagasabb ponton, árnyékoló és ülő-felületekkel. Elvárás, hogy a kert a látogatók által belakható legyen, aki felsétál idáig, meg is tudjon pihenni, miközben a kilátást élvezi. Az elképzelések szerint a hely visszaadja az egykori kiskert hangulatot a gyümölcsfákkal, szőlőlugasokkal, melyet helyenként árnyékot adó pergolák is kiegészítenek. A növényzet kevés karbantartást igényel, szárazságtűrő, és nem csak látványával kényezteti a látogatót, hanem különféle illatokkal is a fűszer- és gyógynövényeknek köszönhetően.
Kerékpárút
A tervezett létesítmény kialakításával az Önkormányzat meg kívánja valósítani a meglévő Balatoni Bringaút és a település belterületén lévő Szigliget Községi Strandfürdő közötti kerékpárút és kerékpáros nyom kialakítását. További tervezési feladat a Községi Strand melletti jelenleg murvás felületű parkoló szilárd burkolat és csapadékvíz elvezetés terveinek elkészítése.
Az építész irodának a szerződés hatályba lépésétől számítva 5 hónap áll a rendelkezésére a tervezési munkák elvégzésére.