Mit lehet tanulni Milton Keynes példájából...
Nagy-Britannia legkedveltebb és legvitatottabb új városa, Milton Keynes születésének 40. évfordulóját ünnepli.
Mit lehet tanulni Milton Keynes példájából...
Nagy-Britannia legkedveltebb és legvitatottabb új városa, Milton Keynes születésének 40. évfordulóját ünnepli - ennek az alkalomnak szentel cikksorozatot a bdonline. Derek Walkert, a város korábbi főépítészét Geoff Shearcroff építész szólaltatta meg az Architecture Foundation Gold Lecture sorozatában - a várost élő mintaként ajánlva a ma lakásépítőinek.
"Milton Keynes vélhetően az egyik legsikeresebb, nagyléptékű fejlesztési projekt Angliában - otthonokkal, munkahelyekkel és szolgáltatásokkal, mely egy kiegyensúlyozott közösséget hozott létre" - állítja az English Partnerships1. És valóban Milton Keynes folyamatos népességnövekedésével és magas foglalkoztatottságával az angol városok üzleti környezetet vizsgáló listáján előkelő helyezést ért el. Fennállása óta mégis számos bírálat érte - már születésétől kezdve vitát gerjesztett szakmai és civil körökben egyaránt - a téma kritikai megközelítése tehát elengedhetetlen. A hagyományos európai modell hívei hiányolják a valódi központot, a sűrű utcákat - míg az eredeti tervezők és a régóta ottlakók szerint éppen a decentralizált, erdős elővárosi jellege adja értékét, mely "zöldebb a körülötte elterülő vidéknél".
Új ipari központok létrehozása mellett elsősorban London területének tehermentesítése volt a cél az angol új városok háború utáni újjáépítés keretében történt alapításakor. A '60-as évek végén azonban az urbanizáció iránya megfordult - a kitűzött feladat már sokkal inkább a szuburbanizáció tervezett mederben tartása volt. Az angol új városok első két generációjától tehát alapvetően különbözött a harmadik generációt képviselő Milton Keynes fejlesztésének filozófiája: a gyáriparra épülő, szociológiailag homogén lakosság letelepítése helyett szándék volt a kék és fehérgalléros munkavállalók keveredése és a szolgáltatási szektorban alkalmazottak arányának növelése. A korai, háború utáni városok tervezésekor nem kellett számolni nagymértékű autóforgalommal - a hatvanas évek végén azonban a brit gazdaság 1950-1973-ig tartó felívelésének "aranykorában" a személygépkocsi tulajdonlás nagymértékben nőtt. A megnövekedett motorizáció mellett az egyre kifinomultabb és már széles tömegeknek hozzáférhető telekommunikációs technika pedig alapvetően megkérdőjelezte a hagyományos városokban értelmezhető "helyi kapcsolatok" fogalmát és új válaszok keresésére ösztönözte a fejlesztést irányító Milton Keynes Development Corporation-t (MKDC).
Milton Keynes tervének Frederick Pooley által készített első verziója nyíltan modernista város volt, funkciók szerint szétosztott övezetekkel (lakóterületek, foglalkoztatás, különálló vásárló és szabadidő területekkel) - közlekedésének alapját pedig egy egysínű vasútgyűrű adta volna. A 80-100 ezres lakosságszámnál megtérülő befektetés ráadásul térileg is korlátozta volna a város növekedését - így helyette az olajválságot megelőző technicista optimizmus győzedelmeskedett. A motorizáció városi életbe integrálásának innovatív kísérleteként egy személygépkocsi közlekedésre alapozott, folyamatosan építhető struktúrát terveztek végül: a topográfia által szelíden módosított rácshálót fektettek le.
A létrejött megoldásban nagy szerepe volt Kelvin Webbernek, a University of California, Berkeley várostervezés professzorának - akit tanácsadónak kért fel az MKDC. Webber Los Angeles példáját felhozva az informatika gyors, társadalmat is átalakító hatása mellett érvelt - és a városi civilizáció változó arcára reflektáló kísérletre bíztatta a tervezőket. Így jött létre Milton Keynes "erdőváros" - az angol kertváros hagyomány összeházasítása az amerikai szuburbiák motorizáció miatt kialakult rendszerével.
A negyvenéves fák mára hatékonyan csökkentik a CO2 terhelést és a forgalom fizikai velejáróit - széles fasoros főutak közötti mezőkben külön menedzselhető fejlesztések pedig lehetővé teszik a rácshálók közeinek egymástól jelentősen eltérő beépítéseit. Az így létrejövő patch-workből - ahol egymás mellett élhet az ipari esztétika (Netherfield, Dixon, Jones, Gold & Cross) és a középkori falut idéző kísérlet (Eaglestone, Ralph Erskine) - azonban mégsem áll össze a város. A város valódi alkotórészei hiányoznak: a szándékosan decentralizált struktúra nélkülözi a sűrűsödést, a valódi központot - amit Milton Keynes centrumának hívnak, nem több egy bevásárló és szolgáltatóközpontnál.
A funkcionalista város hibáinak kiküszöbölésének szándéka vezette a tervezőket a funkciók egyenletes, a rácsrendszer által generált keveréséhez - de az egyenletes eloszlás ugyanannyira idegen a várostól, mint a merev, használat szerinti tagolás. A megközelítőleg homogén sűrűség- és funkcióeloszlás felerősíti Milton Keynes legkritikusabb jellegzetességét - az amúgy természetes módon a városok szélén elhelyezkedő - elővárosi karakter alkotja a város teljes testét.
A város közlekedési rendszerének három használati szinten - gépkocsi, kerékpár, gyalogos - legtöbbször szintben is elkülönített forgalma sem hozta meg a kívánt eredményt. A közlekedés biztonságának ugyan megfelelő - de a közbiztonságnak nem, így éppen a megóvni kívánt nők és gyerekek nem tudják a növényzettel túlságosan intimmé tett utakat használni. A központilag beváltható utalványokkal támogatott zöld telepítésének sikere kétélű lett - az árnyas fák közeit a gyalogosok elkerülik, a korai fejlesztések sorházainak túlméretezett előkertjei és közös zöldterületei pedig valódi tulajdonos híján senkiföldjei lettek.
A hatvanas évek végi társadalmi forradalomban megfogant egy olyan város, aminek az a célja, hogy egy új demokratikus modellt nyújtson: a gyorsforgalmi utak rendszerével létrehozott rácsháló egy nyitott mátrix, mely visszatükrözi a mozgás és választás szabadságát. A kiterjedt tájképinfrastruktúra azonban nemcsak a mindennapi életben nyújt nagy rugalmasságot, hanem a közé befoglalt elemek jellegét sem határozza meg előre - így a már a hetvenes évek közepén demonstrációkban is megnyilvánuló kritikát a későbbi fejlesztésekben korrigálni tudták.
"Ha a létező városokkal kapcsolatos saját tapasztalatainkban keressük az urbanitas fogalmát, akkor bizonyos szempontból csalódást fog okozni Milton Keynes. De miért kellene, hogy ez legyen a mérce? A gazdasági és társadalmi szükségletekért épített város a városépítés történelmének a perspektívájában új jelenség. A város funkciói változtak. A formának miért kellett volna megfagynia?" mondja Derek Walker, Milton Keynes 1970 és 76 közötti főépítésze. Nem valószínű, hogy a jövőbeli városainkra a legjobb választási lehetőségek egybeesnek majd a gazdaságilag legéletképesebbel. Milton Keynestől érdemes megtanulni, hogy a városok politikai és gazdasági érdekeit hogyan lehet összehangolni a jövőbeli lakosok vágyaival - írja cikkében Geoff Shearcroff építész. Learning from Milton Keynes - igen, tanuljunk hát Milton Keynes-től, de legfőképpen okuljunk példájából.
Fonyódi Mariann
1. The National Regeneration Agency - a kormány munkáját segítő szervezet, célja többek között Anglia fenntartható növekedése, a városok (különösen azok barnamezős területeinek) megújítása.
[a cikk írásához felhasználtam a LEARNING FROM MILTON KEYNES című cikk mellett a Goodman, David - Chant, Colin: European Cities and Technology: industrial to post-industrial city. Milton Keynes, The Open University, 1999. című könyv "Technology, social change and the planning of a post-industrial city: a case-study of Milton Keynes" (Mark Clapson) című fejezetét is.]