Mobil csónakház és büfé a Római-parton – Partali Ádám diplomamunkája
Partali Ádám diplomatervében a Római-part kevésbé frekventált, északi területére tervezett áradásbiztos mobil csónakházat és büfét. Tervének célja, hogy a part ezen területén is hozzájáruljon a közösségi-kulturális élet fenntartásához.
A Római-part
A Római-part Budapest egyik ikonikus területe. A Duna mellett elterülő ősplatánokkal teli partszakasz csónakházaknak, vendéglátóhelyeknek ad otthont. Egy kikapcsolódásra és rekreációra alkalmas, egyedi atmoszférájú helyet biztosít az ide látogatók és a helyiek számára. Végigsétálva a parton előtűnnek az elmúlt idők elhagyatott céges üdülői, az üdülőparkoknak becézett társasházak és a kihasználatlan telkeken terpeszkedő romok is. A terület értékes és fontos a környéken lakók számára. Ezt mi sem tükrözi jobban, mint a 2022/23-ban megrendezésre került közösségi tervezés programsorozata, amin keresztül jobban megismerhettem a helyiek kapcsolatát a területtel.
Tervezési Program
A tervezett épület funkciójában egy büfét és egy csónakházat foglal magába. A vendéglátó egységek zöme a part déli részén koncentrálódik. A telkem az északi, kissé elhagyatottabb szakaszon helyezkedik el, ahol ugyanezt a nyüzsgést szeretném megindítani. A helyiek állandó félelme, hogy az új, tulajdonképpen lakó funkciójú beruházások kiszorítják a rekreációs helyeket. Annak ellenére, hogy a Római fénykorához képest ötvenről hatra csökkent a csónakházak száma, a vízi sportok élvezői nagy számban látogatnak ide. Ezt a hanyatlást pedig leginkább a céges üdülők bezárása, az állami támogatottság megszűnése és az árvizeket követő felújítások meghiúsulása eredményezte.
Helyszín
A telkem a Római Tenisz Akadémia (RTA) tulajdonában van (Kossuth Lajos Üdülőpart 52). Jelenleg nem tölt be tényleges funkciót, kihasználatlan és leginkább szeméttárolásra használják. A 2013-as árvíz elleni védelem nyomai a mai napig fellelhetőek. Az RTA tulajdonában lévő három telek mindösszesen 20000 m2, ebből a választott telek 3000 m2. A teniszpályák és az uszoda üzemeltetése helytakarékosabb módon is megoldható. A szomszédos, szintúgy RTA-hoz tartozó telken két bontandó ház és egy nagyobb zöldterület is található, ami jelenleg is hasonló funkciót tölt be. Az így felszabadult terület feloldja azt a zártságot, amit a Duna-menti sétányra rászoruló telkek eredményeznek.
Koncepció
Lényeges szempont volt, hogy a tervem környezetre gyakorolt hatása minimális legyen. A betont, mint anyagot kerülve, konténer egységeket, fém- és faszerkezeteket, valamint betonmentes, mikrocölöpös alapozást alkalmaztam. Ezzel egy tartósan ideiglenes karaktert kapott épületem, ami élete végén remélhetőleg nem hagy újabb sebet a Rómain.
Az egész partszakasz ártérnek számít és a mobilgát új tervei is a Rómait kihagyó Királyok útja – Nánási úton húzódó Nyúlgát nyomvonalát fogja követni. A területnek tehát a belátható jövőben is meg kell küzdenie a 4-5 évente előforduló nagyobb áradásokkal. A funkciókat magukba foglaló konténer egységek önmagukban költöztethetőek árvíz esetén. Ezek kisebb igényszintnél kavicságyra vannak fektetve, nagyobbnál saját betonmentes alapozást kapnak bontható csatlakozási pontokkal.
Telepítés
Három funkciós egységre osztottam fel épületemet. Ezek külön tömegekként egy tengelyre fűződnek fel, ami a Dunába torkolló sólyapályában végződik. A csónakház és a konditerem erre a tengelyre párhuzamosan tapad rá, míg a büfé és az ahhoz tartozó terasz, ezek között a tengelyre merőlegesen kapcsolja őket össze. A hosszúkás épületforma által lehatárolt hátsó telekrészen tűzrakóhelyeket, a déli oldalkertben strandröplabda-pályákat helyeztem el.
Tető
A konténereket lehatároló trapézlemez megjelenik a tetőfedésben és formájában az azt tartó változó keresztmetszetű rácsostartókban is. Ezek kettős oszlop állásokra vannak fektetve. A világítás és az ehhez tartozó vezetékezés a rácsostartókba süllyesztve, illetve a kör keresztmetszetű fém oszlopokban vannak elvezetve. A három félnyereg tetőszerkezet közül a csónakház és a konditerem fedése kereszt irányban, míg a büfé hosszirányban lejt, így nyitva a gyalogos forgalom felé.
Anyaghasználat
Az épületegyüttes önmagában homogén szürke színhasználatú. Anyagában kiemeltem a büfét, ami tűzihorganyzott lemezburkolatot kapott kinyitható/elrejthető kiszolgáló pulttal, ezzel reflektálva környezetére.
A part karakteréhez hozzátartozik a sokszínűség, ami megjelenik az ide látogatókban, a folytatott tevékenységekben és az épített környezetben is. A csónakházak többnyire falak mögé zárják a színes kenukat, kajakokat. Tervemben ezek átlátható konténer vázakban kaptak helyet és ezt ellensúlyozva a büféhez egyedi hajlított fémváz székeket terveztem, amiknek ülőfelületén különböző színű textíliák vannak kifeszítve.
Összegezve
Egy újrahasznosítható anyagokból készült, a környezetre minimális nyomást gyakorló, költöztethető konténer egységekből álló épületegyüttest terveztem, amiben a Római két jelentősebb rekreációs funkciója van elhelyezve. A telket felnyitva feloldja a környezetében lévő zártságot és remélhetőleg katalizálja a környező partszakaszon azt a pezsgést, amit annyian szeretnek a Rómaiban.
Partali Ádám