Épületek/Középület

Művészetek háza - Miskolc

1/22

?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/22

Művészetek háza - Miskolc
Épületek/Középület

Művészetek háza - Miskolc

2007.01.04. 11:27

Projektinfó

Térkép:
Művészetek Háza

Földrajzi hely:
Miskolc, Magyarország

Építészek, alkotók:
Bodonyi Csaba, Bodonyi Építész

Művészetek Háza

Építés éve:
2005-2006

Stáblista

Beruházó: Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Létesítmény felelős: Román Valéria Beruházási és Városüzemeltetési O.
Üzemeltető: Miskolci Szimfonikus zenekar
Konzulens: Sir László, Juhász Rita
Műszaki ellenőr: Simon Gábor, Zsák Albert, Verebélyi Zoltán - Ép-Kontroll Kft.

Generál tervező: Bodonyi Építész Kft.
Felelős építész és belsőépítész tervező: Bodonyi Csaba DLA
Építész munkatársak: Bálint Krisztina, Zielem Rita, Kripkó László
Belsőépítész munkatárs: Hidasnémeti János

Szaktervezők:
- Kerényi László statikus (Statika-M Kft, Miskolc)
- Halmai István épületgépész (Halmai Építész és Mérnöki Kft, Miskolc)
- Münnich Gábor villamos tervező (Fényesvölgy Kft, Miskolc)
- Kotschy András akusztika (Kotschy Bt, Törökbálint)
- Strack Lőrinc színháztechnika
- Abrankó Erzsébet mélyépítés (Terveink Bt, Miskolc)

Generál kivitelező: BAYER CENTER Kft, Pécs (projekt manager: Németh Péter, művezető: Fekete István)
Alvállalkozók: Abaúj Bau Kft, Halmaj – kőműves, ács, lakatos munkák
Barczi Attila, Miskolc – gipsz díszmunkák
Forró Drót Kft, Pécs – biztonsági és tűzjelző rendszer
Felvonó Trade Kft, Budapest – felvonó
Északviv Kft, Miskolc – erősáramú villanyszerelés
Impala Inox Kft, Nyíregyháza – épületgépészet
Linea Bútor Stúdió Kft, Győr – színház és mozi, zenekari székek
Lisys Fényrendszer Rt, Budapest – színpad világítási rendszer
Ju-Go Bútor Kft, Szerencs - belsőépítészeti munkák
Vizi&Co Kft, Miskolc – melegburkolás
Arax Kft, Budapest – szövetburkolat
Kovács Béla, Bekecs – díszkovács munkák
Táblás Ház, Sajókeresztúr – feliratok készítése

Építési költség: 830 M Ft.

"A rekonstrukció során az épület meglévő belső és külső architektúráját a lehetséges mértékig megőriztük, különösen az előcsarnok és nézőtér tereiben. Az új bővítmények kontraszként, a kortárs építészet nyelvén fogalmazódtak." Az épület generál tervezője a Bodonyi Építész Kft., felelős építésze és belsőépítész tervezője Bodonyi Csaba DLA volt.

A Miskolc, Rákóczi u. 5. szám alatt álló, eredetileg Uránia, később Béke Filmszínháznak nevezett épület 1925-ben épült Árva Pál építész tervei szerint, eklektikus stílusban, modernbe hajló részletekkel. Az épület a ’90-es években történt bezárásáig a város kedvelt filmszínházaként működött. Bezárását a múlt évtizedben épült 16 db új multiplex vetítőterem miatti anyagi ellehetetlenülés okozta.

Az épület a miskolci történelmi belváros centrumában, a Rákóczi házban kialakított új képzőművészeti galéria szomszédságában, a főutca közelében, a város egyik legrégebbi utcájának exponált (a valamikori „Csizmadia" szín) helyén, a lefedett Szinva patak partján állt, üresen, fűtetlenül, kihasználatlanul, fokozatos leépülés letargikus perspektívájával rontva a belváros vitalitását és közérzetét. Ugyanakkor az épület elsők között volt a kizárólagosan mozinak épült középületek között, ezért forgalma, közlekedő tereinek méreteit a mozi-épületek speciális igényei szerint alakították. A múlt század első felében jól megépített filmszínház városközponti fekvésén túl galériás nézőterével jó adottságot kínált kulturális célú hasznosításra.

10/22

A hasznosítási célt a városi önkormányzat un. „Multifunkcionális kulturális központban" határozta meg, mely elsősorban a városi szimfonikus zenekar állandó otthonaként szolgáló koncertterem - mely egyben könnyűzenei, prózai előadásokra, iskolai gálákra, gyűlésekre, divatbemutatókra, vetélkedőkre, táncos rendezvényekre is igénybe vehető -, valamint 2 db művészmozi, kiállító galéria, kávéház. Ennél több funkció befogadását az épület nagyságrendje és bővítési korlátai nem tettek lehetővé, tulajdonképpen a két moziterem programja már az építészeti tömegképzés szempontjából túlzottnak bizonyult. A program elhelyezhetősége és technikai kiszolgálása az épület többirányú bővítését igényelte.

A főbejárati bővítés egy várakozást biztosító árkád, mely fölött jó kilátású kávéházi terasz létesült. A mai hosszoldal oldalcsarnokkal bővült, részben a forgalmi úttól való akusztikai védelem, részben a közlekedő felületek bővítésére. Ez a kétszintes oldalcsarnok kamara-kiállításokra, fogadásokra alkalmas, külön büfével rendelkezik. A szimfonikus zenekar elhelyezését biztosító 16 x 8 m-es színpad kialakítása a nézőtér rovására történt, mert az épület bővítésére nem volt lehetőség. A színpad hátsó fele lépcsőzetesen emelhető, előre a nézőtéri sorok csökkentésével mobil elemekkel 4 m-rel bővíthető. A hagyományok őrzésére a színpad fölötti nagy méretű, leereszthető vetítővászonra videoprojektes vetítés lehetséges.

12/22

A színpadot kiszolgáló öltözőszárny a keleti irányú kétszintes bővítésben kapott helyet, a klímagépházzal és transzformátorral együtt. A két moziterem (nem kis szerkezeti nehézségeket okozva) a meglévő épület emelete fölé került, új, akusztikailag méretezett vasbeton szerkezettel, alatta egész nap nyitva tartó kávéházzal. Az új funkciókat kiszolgáló korszerű épületgépészeti technika a meglévő épület alatt kialakított új pinceszinten került elhelyezésre, sok leküzdendő kivitelezési és épületszerkezeti feladatot okozva ezzel. A nézőtér fix földszinti zsöllye székekkel, a meglévő páholyok és karzat megőrzésével és a meglévő karzathoz csatlakozó új oldalkarzatokkal 600 fő befogadására alkalmas.

A tervezés legnehezebb problémáját a filmszínházi funkciók színházi használatra való átalakítása okozta, mely elsősorban a mozi eltérő forgalmi rendje és a jóval kisebb közlekedő terek miatt okozott nehézséget. Az előcsarnok – ruhatár tekintetében, méretek hiányában nem lehetett maradéktalan megoldást találni. A koncertterem filmszínházaktól eltérő akusztikai igényét, légterét csak részben lehetett a meglévő padlástér és nézőtér légterének összekapcsolásával biztosítani. Ennek ellenére a használat már bizonyítja a terem jó akusztikai tulajdonságait. A meglévő VB gerendák kibontása, az akusztikai előnyök mellett, a mennyezet tudatosan vállalt technikai jellegű megjelenését okozta.

21/22

A rekonstrukció során az épület meglévő belső és külső architektúráját a lehetséges mértékig megőriztük, különösen az előcsarnok és nézőtér tereiben. Az új bővítmények kontraszként, a kortárs építészet nyelvén fogalmazódtak. Az új tömegek klinker lap burkolattal készültek, a környező hasonló középületekhez igazodva. Az oldalcsarnok oldja és megszünteti a volt moziépület indokolt zártságát, s az épületet nyitottá teszi a városi környezet felé, úgy nappal, mint intenzív esti világításban. Ugyanez volt a célja az új árkádnak, mely az épület előtti kis tér fedett folytatása egy megújított középület hangsúlyozott főbejárata előtt.

Bodonyi Csaba DLA

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

Varjúvár // Egy Hely + Egy hely

2024.12.18. 10:45
9:12

Grafikus, író, könyvkiadó, könyvtervező, politikus: Kós Károly igazi polihisztor volt, a 20. század egyik legfontosabb modern és hagyományőrző magyar építésze. Az Egy hely Sztánába látogatott, hogy bemutassa Kós Károly művésznyaralójának épült, majd később családjának otthonává vált lakóházát.

Grafikus, író, könyvkiadó, könyvtervező, politikus: Kós Károly igazi polihisztor volt, a 20. század egyik legfontosabb modern és hagyományőrző magyar építésze. Az Egy hely Sztánába látogatott, hogy bemutassa Kós Károly művésznyaralójának épült, majd később családjának otthonává vált lakóházát.

Nézőpontok/Történet

A magyargyerőmonostori református templom // Egy Hely + Építészfórum

2024.12.18. 10:43
10:12

1908 őszén Kós Károly és Zrumeczky Dezső kalotaszegi körútra indultak, ahonnan feljegyzésekkel és rajzokkal tértek haza – ezek szolgáltak inspirációul a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonépületeinek tervezéséhez. Az Egy hely új részében a vélhetően legrégebbi kalotaszegi templomot mutatja be.

1908 őszén Kós Károly és Zrumeczky Dezső kalotaszegi körútra indultak, ahonnan feljegyzésekkel és rajzokkal tértek haza – ezek szolgáltak inspirációul a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonépületeinek tervezéséhez. Az Egy hely új részében a vélhetően legrégebbi kalotaszegi templomot mutatja be.