Új kiadvány jelent meg a Városliget történetéről
A Városliget története címmel jelent meg a Múlt-kor Kulturális Alapítvány gondozásában Lovas Dániel kötete, amely történeti hűséggel szándékozik bemutatni a 19. század közepétől napjainkig a Városliget több mint két évszádos múltját.
A Néprajzi Múzeumban szerdán tartott bemutatón Bartal Csaba, a kiadvány főszerkesztője, a Múlt-kor Kulturális Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, hogy a 400 oldalas, gazdagon illusztrált kötet 250 évet ölel fel. Megható volt feldolgozni ezt az időszakot nemcsak történeti szempontok, hanem különböző családtörténeteken keresztül, jegyezte meg.
Ez a könyv az első olyan munka, amely a teljesség igényével próbálja bemutatni a Városliget történelmét – emelte ki Lovas Dániel újságíró, szerkesztő, kultúrtörténeti és képzőművészeti szakíró, a könyv szerzője. Hozzátette: a könyv inkább olvasmányos, mintsem tudományos formában mesél minden olyan fontos mozzanatról és eseményről, amely a Városligethez, és annak intézményeihez kapcsolódik.
Az MTI-n megjelent sajtóközlemény szerint a kötet megjelenésének különös aktualitást ad, hogy 210 évvel ezelőtt zajlott a Városliget elődje, a Városerdő tervezésére kiírt pályázat, amely a terület egyik legfontosabb mozzanatának bizonyult. A pályázat akkori nyertese az a Nebbien Henrik lett, akinek a terveihez 200 évvel később egy másik tájépítész csapat is visszanyúlt: a Garten Stúdió, amely a Városliget tájépítészeti megújítására kiírt nemzetközi tervpályázaton első helyen végzett.
A kötet hat fejezeten át meséli el a Városliget krónikáját 1752-től kezdve, amikor az Ökördűlőként ismert terület Pest város tulajdonába került, majd bemutatja, hogyan vált a 19. századi pesti polgárok életének nélkülözhetetlen részévé. A kötetben megelevenedik a reformkor hangulata, amikor a Liget már az emberek természetbe vágyódásának szimbóluma lett, de az olvasó megismerheti a Liget aranykorát, hanyatlását és újjáéledését is, valamint a híres személyiségeket és fontos eseményeket, amelyek a parkhoz köthetők, írja a közlemény.
A kiadványból kiderül továbbá, hogy milyen intézményeket építettek és bontottak el a területen, milyen volt a Liget aranykora és milyen volt akkor, amikor méltatlanul kevés figyelmet kapott.
A szerző részletesen bemutatja a Liget Budapest Projekt városfejlesztési és kulturális beruházást is, többek közt, hogy hogyan fejlesztették a parkot az új generációk igényeire szabva a történeti értékek tiszteletben tartása mellett, hogyan valósult meg az új Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza vagy a Millennium Háza, valamint hogyan újultak meg és bővültek a park zöldfelületei a Nagyjátszótértől egészen a Mőcsényi Mihály botanikus kertig.
A gazdagon illusztrált kötet a Múlt-kor Kulturális Alapítvány gondozásában, a Városliget Zrt.-vel együttműködésben jelent meg.
Forrás: MTI