Növényház a Senkiföldjén
A Berczi Zsófia hallgató által tervezett Növényház épülete egy organikus világnak ad otthont nagy múltú ipari környezetben, miközben a telek szegélyeit kellemes, Duna-parti sétányokkal - és így végre élettel - tölti meg.
A tervezési terület az Újpesti vasúti hídtól északra eső partszakasz, ahol a forgalmas Váci út már majdnem érinti a Dunát. A vasúti híd környezetében árválkodó keskeny partszakasz jelenleg senkiföldje. A terület bizonyos pontjainak aktivizálásával - a választott telekcsoport északi és déli csücskébe helyzett funkciókkal - az egész terület rendeződhet.
működés / vizsgálat
A két budapesti öböl környezetében nagyberuházások zajlanak. A Kopaszi gáton az új sűrítést a beruházást felértékelő területfejlesztés előzte meg.
Újpesten az Új Károlyi Központ környezetében a Duna-part még kihasználatlan és méltatlan állapotban van.
A területet vizsgálva egyértelművé vált, hogy a partszakasz északi összekötőtől északra és délre eső része teljesen máshogyan működik. A környező terület messze legforgalmasabb része az intermodális csomópont a partszakasz déli részének oldalában. Itt egymáshoz közel található vonat, metro és távolsági busz pályaudvar is. Meglepő módon a BKV hajóállomása a telekcsoport északi részén, ettől a ponttól gyalog kifejezetten messze található és egyáltalán nem kellemes körülmények között - a forgalmas Váci út szélén megmaradó keskeny járdasávon - megközelíthető. Ez az elhelyezkedés a hajós közlekedést sajnos nem csatornázza be kellőképpen a többi tömegközlekedési eszköz hálózatába.
A építészeti programom így három, jól elkülöníthető részre bomlik:
• a telekcsoport déli részére, az egész város vérkeringésébe aktívan kapcsolható területre,
• az északi részre, amely lokális központként a mellette épülő új nagy sűrűségű lakóterületet szolgálja ki és a
• a két terület közötti elkeskenyedő partszakaszra.
Új funkciók
A déli részre új, megfelelően elhelyezett hajó alállomás kerül. (Ez csupán építészeti program szinten része a tervnek.) Az északi részen kertészet és növényteleltető* kap helyet, ahol az árusításon túl növényneveléssel kapcsolatos oktatások és egy növényekkel körülvett kávézó is helyet kap.
Azok, akik (még) nem tartanak növényeket vagy az összeset itt teleltetik, azok számára a télikertekkel körülvett kávézó egy városias, mégis természetközeli hely, amely “karbantartás" szükségessége nélkül nyújtja a növényekkel teli otthon hangulatát. A kertészet két oldalán kényelmes szélességű gyalogos-biciklis sétány alakítható ki.
A kettő közötti partszakasz keskenyebb, már jelenlegi állapotában is kissé védett helyzetű rész, itt a területet tájépítészeti eszközökkel érdemes rendezni. A vízközeliség érzését különböző magasságú helyzetben lévő és arányú stégekkel növelhetjük. A fasor vonalában hanggátló bokrok telepítésével az akusztikai és légminőségi leválasztás tovább erősíthető, így kikapcsolódásra alkalmas, minőségi Duna-part alakulhat ki a területen.
Formálás
Az épület ipari környezete meghatározó: az északi összekötő ritmusa és az öböl szemközti partján álló hatalmas hajógyári daruk fontos szerepet játszanak a hely hangulatában.
Az épület Váci út felőli és Duna-part felőli - a sétányt szegélyező homlokzata egyszerű ritmusú függönyfal, a kávézó és a növényház rész között kis ritmusváltással. Az épület trapéz alakú, a homlokzatok felső vonala azonban vízszintes marad, a tartószerkezetnek köszönhetően “rugalmasan" köti össze ezt a két homlokzatot, az épület így feszül bele ebbe a trapéz alakba.
A homlokzatok alig engednek következtetni az épület belsejére. A belső és külső formálás között nagy a különbség, ahogy a külső, nyüzsgő, gyors modern világ és az organikus világnak otthont adó tér között is. Ott csak a növények nőnek, szinte megáll az idő. Az itt sétálók kintről is bepillanthatnak a házban eluralkodó dzsungel életébe egy eddig szokatlan perspektívából, sőt, akár le is mehetnek oda.
Választott szerkezetek
Az épület déli oldalán két szint magas tér: földszinten kávézó, pinceszinten személyzeti rész van. Az épület jellezően két szint belmagasságú, egy légterű, félig föld alá süllyesztett csarnok. Az építési sík mértékadó árvízszint alatt van, a vízszint azonban általában ennél jóval alacsonyabb. Az alapozás 1 méter vastag leterhelő vízzáró beton. Erre épül a pinceszint falazata szintén vízzáró betonból. Így a szerkezet egyszerre működik alapozásként és vízszigetelésként is.
A csarnok részen negyedkörív alakú acél rácsos tartók állnak párban, közel vízszintes felső pontjukban acél vonórúddal összefogva. Ezek a félköríves rácsos tartók teljesen azonosak, állásonként kettőt azonban mindig eltérő pontjában kapcsolunk össze, így egyszerűen képesek felvenni az épület trapéz alakját.
A növényház felett tömlős többrétegű Teflon-ETFE fóliapárna fedi az épületet 4 méter széles sávokban. Ez fényáteresztően borítja a házat, miközben a tömlők szabályozásával árnyékolni is képes, rugalmas, könnyen tisztítható és tartós. A fólia újrahasznosítható, a befúvó csövek anyaga gyakran már az újrahasznosított fólia. Utózengési ideje alacsony, így a Váci út forgalmának zaját segíthet elnyelni. Súlya jelentősen könnyebb, mint az üvegé, üzemeltetéséhez gépészet szükséges, hő- és sugárzásátbocsátó képessége (U és g értéke) szabályozható. Az anyag UV-áteresztő, így a növények növekedéséhez szükséges UV-A is áthatol rajta, így ideális választás növényházakhoz.
Berczi Zsófia