Patina és köntös
Beszámoló a Műegyetemen tartott rézlemez-konferenciáról.
Patina új köntösben címmel tartottak konferenciát a Műegyetemen február 22-én, körüljárandó a rézből készült homlokzatburkolatok kérdéskörét.
Lázár Antal építészkari dékán bevezetője után Horváth Sándor (BME Építészmérnöki Kar Épületszerkezettan Tanszék, ÉMSZ) a szerelt homlokzatburkolatok tervezési és kivitelezési elveiről tartott átfogó előadást.
A Magyar Rézpiaci Központ, mint gyártók egyesülete részéről Pintér Róbert mondta el, hogy tevékenységük cégsemleges, elsősorban a szakmai ismeretek terjesztését szolgálja.
Burkhart Lehmann a KME (a TECU rézlemezek gyártója) nevében szólalt fel. Bemutatta természetes felületű illetve oxidált, előpatinázott, horganyzott termékeiket és az ötvözött anyagú lemezeket. Utóbbiak között van meghatározott összetételi arányú sárgaréz, bronz és aranyszínű alumíniumötvözet, amely az euró-érmék anyagát is adja. Beszélt a rézlemez előnyeiről, kitérve a más anyagokkal való összeférhetőségre.
A szerkezeti rendszerekről szólva említette az álló derékszögű korcos („standing seam") lemezt, a zsindelyt („shingle"), a csúszópanelt („slot-in panel"), és a trapézlemez erősítésű kazettát („cassette"). Különleges megoldásként előkerült a terpesztett háló („stretch net"), amely szintén létezik előpatinázott kivitelben, ekkor a két oldalán más-más színű, ami vibráló hatást kelt.
Új termékük a TECU Bond szendvicspanel, amellyel még nem valósult meg épület, tehát a szemfüles magyar tervezők előtt is nyitva a lehetőség, hogy elsők legyenek. A KME osnabrücki műszaki tanácsadó és képzési központja mellett itthon Dr. Albert Béla áll a tervezők és kivitelezők rendelkezésére.
A konkurrens Outokumpu képviselője, Lennart Engström rámutatott, hogy a homlokzatburkolat gyakorlatilag nem más, mint függőleges síkú tetőfedés. Részletezte a fémburkolatok tervezésének szempontjait (hőtágulás, szélteher illetve elektrokémiai szempontból az anyagkombinációk és a vízelvezetés) és beszélt cégük „Nordic Systems Service Concept" rendszeréről, ami magában foglalja a tervezés, gyártás, előregyártás és szerelés folyamatait, igazodva az egyéni igényekhez is. Termékeiket (kazetta, panel, profilozott lemez, háló és kiegészítők) három természetes színlépcsőben kínálják, amik egy-egy érési állapotnak felelnek meg: a Nordic Standard a tiszta réz, míg a Nordic Brown az ötéves oxidálódott felületet, a Nordic Green a húsz év alatt létrejövő zöld patinát reprodukálja. Utóbbit homogén és inhomogén változatban gyártják. A Nordic Royal nevű, aranyszínű alumínium-réz ötvözetű lemez kémiailag passzív és stabil, nem patinázódik.
Mint Engström úr elmondta, homlokzatokon a meredek dőlésszög miatt harminc év alatt sem alakul ki a patinazöld réteg, ezért kell adott esetben gyári előpatinázáshoz nyúlni. Az Outokumpu lemezek táblában és tekercsben kaphatók, az ajánlott csomópontok CAD-könyvtár formájában rendelkezésre állnak. A cég magyar képviselője Sipos Mihály.
Johannes Mittelbacher az osztrák EUROFOX homlokzati rögzítőrendszereket mutatta be. Elmondta, hogy két termékcsaládjuk van, a könnyebb MACFOX, amely függőleges vonalú rögzítést tesz lehetővé, illetve az üreges szerkezetű, vízszintes vonalú, masszívabb XFOX, amelyet nagyobb terhelésekre szánnak. A szerkezeti rendszer fixpontos és mozgópontos rögzítésekből áll, előbbiek viselik a terheket, utóbbiak támasztanak, nem akadályozva a hőmozgást. Az EUROFOX gyártmányaival mindenféle burkolat rögzítése megoldható, a cég statikai számításokkal, CAD-csomópontokkal és szerelési tervvel segíti a megrendelők munkáját. Magyarországi képviselőjük az RW Bautech.
A könnyűszerkezetes épületek néhány speciális problémáját vázolta Farkas Imre, a Dörken cég képviselője. Beszélt a beépített faszerkezetek védelméről illetve az ehhez kapcsolódó szabványokról és az ellenőrizetlen levegőáramlás okozta hőveszteségről, amely meglepően nagy méreteket ölthet. Kivédésére légzáró réteget javasolnak a hőszigetelés belső oldalán. A külső oldalra javasolt, nem szabványosított szerkezet valamilyen szélzáró megoldás, amely megakadályozza, hogy a mozgó légáramlat átkeverje a hőszigetelésbe zárt levegőt, ami hatásfokcsökkenést idézne elő.
Ásványgyapot hőszigetelések tűzállóságát vizsgáló kísérletről vetített filmet Lestyán Mária, a Rockwool képviselője. Az angol Mineral Wool Association (ásványgyapot-szövetség) kísérleteiben különböző gyártmányokat hasonlítottak ösze. A kőzet- illetve üveggyapot szigetelésű szendvicspanelek nem égtek, nem fejlesztettek füstöt, hő hatására nem csepegtek, ezzel szemben a poliuretán (PUR) mag rövid idő alatt tűzvészt okozott, a poli-izo-cianurát (PIR) erős füstöt gerjesztett.
Az előadó a következőképpen összegezte az ásványgyapot szigetelések tűzbiztonságon felüli előnyeit: jól szigetelnek, teljes keresztmetszetükben víztaszítók, nincs hőmozgásuk, nem zsugorodnak. Tervezési elvként javasolta, hogy a tartószerkezet és rögzítés élettartama egyezzen meg a hőszigetelésével, ehhez konkrétan a fém beütőszeges dübelt ajánlják. Bemutatott egy fekete üvegfátyol kasírozást, ami a mozgó levegőt zárja ki a hőszigetelésből.
Zoboki Gábor szórakoztató előadása a Művészetek Palotájának létrejöttét mesélte el, igaz, egy szó nem esett benne rézlemezről vagy homlokzatburkolatról. Megyik János szobrász azután a Debreceni Egyetem nevezetes, rézlemezborítású kapuépítményéről beszélt, ennek kapcsán bemutatva saját munkásságát. Az egész napos, tartalmas épszerk-óra ezzel véget ért.
Szöveg + kép: Török Tamás
Kapcsolódó oldal:
Réz van - a havi téma oldala