Rácz György emléktáblája
Az Építészeti Világnap egymást sűrün követő eseményei között került sor Rácz György (1907-1989) Ybl-díjas építész emléktáblájának felavatására. A szobrászatilag is igényes táblát a II. kerületi Fillér utca 1. számú bérház falára helyezték el.
2009. október 5-én az Építészeti Világnap egymást sűrün követő eseményei között került sor Rácz György (1907–1989) Ybl-díjas építész emléktáblájának felavatása. A szobrászatilag is igényes tábla a II. kerületi Fillér u. 1. számú bérház falá falára helyezték el, az építész leánya – Rácz Mária építész – kezdeményezésére, a Magyar Építőművészek Szövetsége támogatásával. Az avató beszédet Roth János építész, a MÉSZ alelnöke tartotta.
Róth János beszéde a tábla avatóünnepségén
Tisztelt hölgyeim, uraim, kedves kollégák!
Rácz György építész emléktáblája felavatására gyűltünk össze a 2009. évi Építészeti Világnapon.
Rácz György Ybl-díjas építész (1956), a ma is jogfolytonos MÉSZ alapító tagja (1952) és a kortárs magyar építészet létrehozásában jelentékeny szerepet betöltő CIRPAC csoport alapító tagja. Életműve megőrzésében, az emléktábla létrehozásában elsődleges érdem leányát – Rácz Máriát – illeti. Volt IPARTERV-es kollégájának, Winkler Barnabás építésznek ugyancsak köszönettel tartozik az építészek közössége a 2006–20007-ben a HAP galériában bemutatott életmű-kiállítás megszervezéséért.
Rácz György elhivatott építész volt, munkássága ténylegesen az emberi igények szolgálatát jelentette, nem pedig saját imázs kialakítását. Ezért tartozik azon kollégáink közé, akiket hajlamosak vagyunk méltatlanul elfelejteni. Pályája a baloldali elkötelezettségű CIRPAC csoporttól Kassák Lajos Munka Kör-én keresztül az ONCSA házak tervezésén át vezetett a háború utáni tervezővállalati munkásságához. Ebben az időszakban is máig hiteles épületeket alkotott, kezdetben a MEZŐTERV-ben, majd az IPARTERV-ben. Elkerülte a szocreál majd a „modern" sematizmusát és a divatokat, jó értelemben funkcionalista épületeket tervezett. Erre az építészeti gondolkodásra, a korszerűség és a hazai valóság ötvözésére változatlanul szükségünk van, csak így tudunk, mi építészek, hitelesek maradni itthon és Európában is.
Szolgálja ez az emléktábla egy magyar építész méltó emlékét!
22:45
A HAP galériában megrendezésre került nagysikerű kiállítás és a most felavatott emléktáblával talán sikerült elérnem azt, hogy Édesapám munkássága ne csak a szakkönyvek szerzői előtt legyenek ismertek, hanem a ma szakmát gyakorló építészek szélesebb körében is. Furcsa, hogy hány könyvben szerepel neve (Magyar építészet a két világháború között, CIAM magyar csoport, Magyar művészet 1800-tól napjainkig, Magyar építészet története, Budapesti villák, Pavilon építészet a 19.-20. században, Fény és Forma, Buda építészete a két világháború között, Magyar építészet 1945-70-ig, Magyar építészet egy kortárs szemével, Modern építészeti lexikon, stb..), s munkáit, nevét szinte elfelejtették.
Róth János megemlékezése természetesen sokkal részletesebb, volt, mint a fent megjelent. Köszönöm Neki kedves, megható szavait.
Külön ki kell emelnem és megköszönnöm Czinder Antal Munkácsy-díjas szobrászművész munkáját, aki nemcsak megalkotta, hanem végig is járta az emléktábla elhelyezésének engedélyezéséhez szükséges valamennyi forumot.
Az emléktábla részben pályázati pénzből, részben adományokból valósulhatott meg, ezért itt mondok köszönetet mindazoknak, akik ebben segítségünkre voltak.
RM.