Rendezvénytér Bogácson
A bogácsi beruházás célja, hogy a szabadtéri rendezvények idejére bérelt ideiglenes építmények helyett új rendezvénytér jöjjön létre állandó színpaddal és a szükséges kiszolgálóépületekkel. Az AXIS Építész Iroda trapéz alakú nézőteret tervezett, melyet nyugatról a színpadépület, keletről pedig a kiszolgálóépület – a nyilvános mosdókkal és a büfével – határolnak.
Bogács
Bogács község a Bükk hegységtől délre, az Egri-Bükkalja dimbes-dombos vidékén, Eger és Mezőkövesd szomszédságában helyezkedik el, lakóinak száma megközelítőleg kétezer fő. A település elsősorban gyógy- és strandfürdőjéről, illetve pincesoráról ismert. Az ezekre alapuló idegenforgalmat az önkormányzat szabadtéri programokkal igyekszik segíteni, ezért évről évre számos fesztivált, koncertet és szabadtéri rendezvényt szervez (koncertek, fesztiválok, latyakfutás, majális, veteránautó találkozó, kerékpártúra, puli kiállítás, borfesztivál, kamionos találkozó, szüreti mulatság, csurdítás, tárcsás ételek fesztiválja, Márton-napi vigasságok, búcsú).
Rendezvénytér
A szabadtéri rendezvények nagy részét eddig a község északi határában elterülő Bikaréten tartották. A programok idejére ideiglenes építményeket – könnyűszerkezetű színpadot, tetőszerkezetet, mobil WC-ket és büfét – építettek, amiket a rendezvények után mindig elbontottak. A beruházás célja az volt, hogy ezen ideiglenes épületek helyett pályázati támogatásából egy új rendezvénytér épüljön állandó szabadtéri színpaddal és a szükséges kiszolgálóépületekkel. A rendezvénytér északi oldalán húzódik az Egert és Mezőkövesdet összekötő kerékpárút, ezért a kiszolgálóépület az áthaladó kerékpárosokat is kiszolgálja. A rendezvénytér tervezése 2019-ben kezdődött, de a pályázat elhúzódása miatt a kivitelezés 2021 közepéig tartott.
Bikarét, Delelő
A trapéz alakú rendezvénytér a színpad felé kis mértékben lejt. A színpadépület a telek nyugati szélén futó Hór-patak mellett, a kiszolgálóépület pedig a terület keleti oldalán, a cserépfalui út mellett helyezkedik el. A területet észak felől az átmenő kerékpárút, dél felől pedig a parkolóterület határolja, a főkapu is itt, a falu felőli szélen helyezkedik el. A nézőtéren a szintvonalakkal párhuzamosan burkolt sávokat, szabálytalan alakú járdákat alakítottunk ki, ahol a fesztiválok, rendezvények során pavilonokat, sátrakat lehet elhelyezni. Ezen járdák két végén víz, és elektromos csatlakozások is vannak.
Színpadépület
A színpadépület szimmetrikus kialakítású. Középen a fedett szabadtéri színpad helyezkedik el, kétoldalt a kapcsolódó alacsonyabb tömegű öltözőépületekkel. Az öltözőépületek a fellépő művészek, előadók öltözési lehetőségét biztosítják. Az akadálymentes mosdó is itt, az egyik szélső épületben kapott helyet. A három különálló épülettömeget egy alacsonyabb tornác-előtető fogja össze, így a fellépő művészek, illetve a technikai személyzet fedett részen keresztül tud közlekedni. A kiszolgálóhelyiségek bejáratai a hátsó homlokzat felé nyílnak, elrejtve azokat a nézőközönség elől. Az állókorcos fémfedés egységes anyagként jelenik meg a színpad tetején, két oldalt lefordul a tornáctetőig és végigfut oldalt a tornácok tetején.
Kiszolgálóépület
A kiszolgálóépület a szabadtéri rendezvények, programok és fesztiválok látogatóit szolgálja ki. Két épületrészből áll, az egyikben a vendégforgalmi mosdók, a másikban a büfé és egy fogyasztótér (különterem) kapott helyet. A kiszolgálóépületek magastetős tömege a falu hagyományos, nyeregtetős lakóházaival mutat párhuzamot. A tervezés folyamán itt is fontos szempont volt, hogy a különböző helyiségeket egy alacsonyabb tornác kösse össze, így védve a látogatókat az esőtől és a túlzott napfénytől.
Anyaghasználat
A tervezett épületegyüttes épületei hagyományos értelemben nem épületek (házak), hanem pavilonok, szabadtéri térlefedések. Ezért a tervezés során mindenképpen valami könnyűszerkezetes épületben akartunk gondolkodni. A könnyed faépületek lefedésére a nehéz, robosztus, hagyományos cserépfedés helyett a korcos fémfedést és a könnyed, légiesebb palafedést választottuk. A homlokzat burkolatán a faburkolat mellett fémburkolatot alkalmaztuk, amely tartós, mind a csapóesőt, mind a napfényt (UV terhelést) jól bírja.
Salamin Miklós