Riedel Miklós - interjú
Építészmérnöki Kar különdíja 2004-ben
a diplomavédésed óta eltelt időben merre dolgoztál? milyen nagyobb projekteken? milyen tapasztalatokat szereztél az egyes munkahelyeken?
Az extrém sportokat megszégyenítő mennyiségű adrenalint felszabadító felfüggeszett júniusi diplomavédesem után újra lehetőségem adódott a diplomámon dolgozni, amit szerintem igazán kevesen mondhattnak el magukról. Ezzel együtt őszintén szólva szívesebben tartoztam volna e tekintetben inkább a többséghez, de örömmel konstatáltam, hogy a nyár végére a bizottság szerint varázslatos módon lepkévé vált a rút hernyó. Pedig hozzá sem nyúltam. A nyár fárasztó volt tehát, de azért közben még egy tervpályázatra (Magyar Gyula Kertészeti Szakközépiskola bővítése) maradt időm. Végül is a diploma önmagában nem okozott a munka szempontjából áttörést az életemben, előtte is dolgoztam már, legtöbbször az egyetemi barátokkal, ahogyan most is.
most hol dolgozol? milyen projekteken? milyen beosztásban?
Titulusom nincsen. Házakat tervezünk Kádár Bálinttal és Mészáros Ábellel közösen alakított irodában. Mesterünk Miklós Balázs, akivel idén már két tervpályázatot és két bölcsőde koncepciótervét készítettük el. Ez utóbbiak vidám munkák voltak: sose hittem volna, hogy a bölcsisek is meg merik kérdezni tőlem, hogy tulajdonképpen mit is csinál egy építész. Nehéz megfogalmazni.
mennyi időt töltesz munkával átlagosan? csak a munkahelyen, vagy haza is viszed?
Átlagosan napi 9-10 órát, gyakran persze a hétvégén is, de kizárólag az irodában, haza munkát nem viszek, otthon csak gondolkozni ér.
milyennek látod a szakma megítélését magyarországon?
Valójában az építészet megítélését elsősorban az építészek határozzák meg, és sajnos úgy tűnik ez nem mindenki számára egyértelmű. Talán túl könnyű a megrendelőket okolni, de egészen egyszerűen az a mi felelősségünk is, hogy a biennálén az arsenaléban kiállított sok száz projekt között csak egyetlen magyar volt, az is inkább kettős állampolgár.
milyen a mindennapi szakmai gyakorlat az egyetemi elképzeléseidhez képest? azon belül a fiatalok helyzete?
Már az egyetemi évek elején megtaláltak a munkák, így számomra sokszor inkább az egyetemi gyakorlat hatott furcsán az szakmáról addig kialakult elképzeléseimhez képest. Most, hogy az egyetemnek vége, nem ért meglepetés. Az eddig joggal elvárt építészeti minőség a megrendelői oldalról nem jelentkezik igényként, de sajnos sokszor úgy tűnik, mintha az egyetemeken tanító építészekből álló szakmai közvélemény az egyetemen kívül önmagának hátatfordítana.
dolgoztál külföldön? milyen volt (a fentiekhez hasonlítva) a tapasztalat?
Eddig még nem, de tervezem. Talán Ausztriát fogom meglátogatni, dacára, hogy az osztrák építész barátaim szoktak mesélni a helyzetükről, így nem vagyok e tekintetben idealista. Amellett, hogy sok esetben szellemileg szabadabbak a megrendelőik, ők is sokat panaszkodnak egy-egy közös vacsora keretein belül. De talán náluk is csak a magyar pálinka okozza a pesszimizmust.
mit tervezel a karriereddel kapcsolatban a jövőben? más munkahely, még iskola, hobbi, pályamódosítás?
Jövőre DLA a műegyetemen, más iskola most nem vonz. Megcsaltam egyszer ugyan az Építészetet a Műszaki Informatikával, de nem tud róla. Ne is mondjátok el neki.
mivel foglalkozol az építészet/a munka mellett?
Négy évvel ezelőtt tíz építész barátommal megalapítottuk a Memoria Moderna Kulturális Közhasznú Egyesületet (www.mmcsoport.hu). Ennek keretein belül szervezzük a Pasaréti Építésztalálkozót és a ma.máshol konferenciát az építészet széles körben történő terjesztése végett.
család?
Töretlenül hiszek a kávéreklámoknak: legfőbb mesterem az apám.
hogy vagy?
Tulajdonképpen nagyon jól. Az idei év rengeteg változást hozott az életemben, olyanokat, amelyeknek a hatása csak lassan válik az életem részévé. Naponta történik velem valami, szóval sűrű ez az év, és még csak november van...