| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Programok

"Sztálin csizmája" - kiállítás a Memento Parkban

1/2

Hirdetés
?>
?>
1/2

Programok

"Sztálin csizmája" - kiállítás a Memento Parkban

2007.10.09. 12:23

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Építészek, alkotók:
Eleőd Ákos

Esemény kezdete:
2007.10.11. 11:00
Esemény vége:
2007.10.11. 12:00

"A kiállítás középpontjában a diktatúrát és a diktatúra bukását egyidejűleg jelképező, monumentális és megdöbbentő Sztálin-csizma áll; az elfojthatatlan szabadságvágy mítoszának világszerte ismert és elismert jelképe." A Szoborpark/Memento Park építésze: Eleőd Ákos. Megnyitó: október 11.

Kiállítás a Memento Parkban (Budapest, XXII. Balatoni út-Szabadkai utca sarok)

Megnyitó: 2007. október 11. (csütörtök) 15 óra


A kiállítás középpontjában a diktatúrát és a diktatúra bukását egyidejűleg jelképező, monumentális és megdöbbentő Sztálin-csizma áll; az elfojthatatlan szabadságvágy mítoszának világszerte ismert és elismert jelképe.

A kiállításnak helyet adó Memento Park a szabadság-mítosz szimbolikus pillanatait, a kiállítás három tematikus egysége a kortörténeti háttér drámai esemény-sorozatait idézi meg.

Három szimbolikus pillanat:

1956-ban, az egyre gyorsuló drámai események folyamatában:
Október 23-a reggelén még nem volt forradalom, estére viszont már „lánggal lobogott". A kettő között volt, kellett lennie egy pontnak, amely a Forradalom születésének pillanata! Ennek állít emléket a Memento Parkban a Tanú tér keleti oldalán a Sztálin-dísztribün és a Csizma.

1989-90-ben, amikor - 33 évvel később - 1956 akarata beteljesült:

A rendszerváltás előtt még diktatúra volt, a rendszerváltás után már demokrácia. A kettő között szintén kellett, hogy legyen egyetlen pillanat, a két folyamat inflexiós pontja, amikor a diktatúra végképp elenyészett, és megszületett a demokrácia! (Amikor – egypártrendszeren túl, többpártrendszeren innen – még senki sem pártokban gondolkodott, csak a rendszerváltás tényének, bekövetkeztének nagyszerűségén.) Ennek állít emléket a Tanú tér nyugati oldalán az „Egy mondat a zsarnokságról"- Szoborpark.

2006-ban, a forradalom ötvenedik évfordulóján:

A Tanú téren megidézett szimbolikus pillanatok szabadság-mítoszát a „Csizma-emlékmű" avatása teljesítette ki, amelyre 2006. október 23-án, pontosan 21 óra 37 perckor, a Sztálin-szobor ledöntésének történelmi idő-pillanatában került sor. És a rövid, méltóságteljes, aktuálpolitikai üzeneteket teljes mértékben nélkülöző avatóünnepség után a Tanú tér aznap éjszaka Emlékhely volt, ahol mindenki letehetett egy szál virágot, gyújthatott egy mécsest, megemlékezvén 1956-ról , de egyben arról is, hogy 1989-90-nek köszönhető az 50. évfordulón a méltó megemlékezés lehetősége.
A Memento Park Tanú tere ezáltal a forradalom közös akaratának, és az
azt beteljesítő rendszerváltozás közös akaratának, a demokratikus szabadságeszmének állít emléket.

Három kiállítási egység:

A kiállítás három része a kortárs magyar történelem e három emblematikus „pillanatának" esemény-sorozatait dolgozza fel, szervesen kapcsolódva a Memento Park koncepciójához , - szimbolikus hangsúlyok kiemelésével bemutatva, érzékeltetve, átélve múltunk, közelmúltunk, napjaink drámai kordokumentumait.

Az 1956-os forradalom megidézése
A kiállítási egység, műfaját tekintve nem dokumentum-krónika kíván lenni, nem a szabadságharc 13 napját végigkövető-bemutató ismeretterjesztő tárlat. Koncepciója – kronologikus eseménysort, időrendet, a Kezdet és a Vég bemutatásával természetesen követve – a forradalom vértanú-létének máig ható üzenetét állítja középpontba: „ … ’56 hősei, áldozatai a vérüket adták azért a demokráciáért, amelyben ma élünk."

Az 1989-90-es rendszerváltozás megidézése
A kiállítási egység e témakör mentén még kevésbé törekedhetne a „teljesség igényével" való feldolgozásra. A rendszerváltás folyamatának objektív elemzésére - előzményeivel és következményeivel, kül-, és belpolitikai vonatkozásaival - valószínűleg csak a következő generációk vállalkozhatnak.
A kiállítási tablók éppen ezért a „diktatúrát leváltó demokrácia" eufóriájának kiemelt eseményeit felidézve - ab ovo - a visszatekintés fontosságát hangsúlyozzák: „A demokrácia az egyetlen, amely vállalni tudja, hogy múltunk – minden zsákutcájával együtt – a miénk; ismerjük meg, dolgozzuk föl, gondolkozzunk el rajta!"

A 2006-os „ötvenedik évforduló" méltó megemlékezésének megidézése
A kiállítási egység hangsúlyozottan a 2006-os ősz eseményein belül a Memento Parkban megvalósított alternatívát idézi meg, amelynek szándékait, szellemiségét pontosan tükrözi az október 23-i megemlékezésre invitáló meghívó-szöveg: „ A Memento Park gondolatmenetének nincs pártpolitikai olvasata; minden felelősen gondolkozó, szabadságszerető, demokráciában hívő emberhez egyformán szól, s mindazokat várja a Tanú térre, akik a megemlékezés csöndes méltóságában hisznek."

Eleőd Ákos

1/2


Memento Park
A Memento Park, amely Budapest XXII. kerületében található, Eleőd Ákos konceptuális építészeti alkotásaként egyszerre szól a diktatúráról és a demokráciáról.

A Memento Park látnivalói:

  • • Szoborpark – A kommunista diktatúra gigantikus emlékművei.
    Budapest közterületeiről eltávolított szobrok a szocialista kultúrpolitika időszakából.
  • • Sztálin-tribün – Integető-erkély a Csizmák árnyékában.
    Az eredeti dísztribün, és az 1956-ban ledöntött szobor méretarányos építészeti és szobrászati mementója.
  • • Barakk-kiállítóterem – „Sztálin csizmája"- kiállítás.
    A szabadságvágy mítosza 1956-ban, 1989-90-ben és 2006-ban. • Barakk-mozi – Az ügynök élete. (R.: Papp Gábor Zsigmond)
    Bepillantás a kádár-korszak politikai titkosszolgálatának életébe.
    Poloska elhelyezése, házkutatás, beszervezés és hálózati munka.


Budapest XXII. kerület (Balatoni út – Szabadkai utca sarok) (A Camponától induló 50-es BKV busz végállomásánál, illetve az Etele térről 20 percenként induló diósdi autóbusz „Szoborpark" megállóhelyénél.)
Telefon: +36 1 424 7500
Nyitva: Minden nap 10 órától sötétedésig

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.