Udvarban úszó fekete kubus - Ílhavo, Tengerészeti Múzeum
Az Ílhavo városában álló Tengerészeti Múzeum teljesen átalakult, az új szárnyak sziluettjei megdermedt vitorlákat vagy hullámokat idéznek. A ház meghatározó koncepcionális eleme - rendeltetéséhez híven - az udvar víztükre és a benne úszó, fekete pala burkolatú épülettömeg. Az együttes bővítése Nuno Mateus és José Mateus portugál építészek elképzeléseit tükrözi, akik közül Nuno a márciusi budapesti Építészkongresszus egyik meghívott előadója volt.
Helyszín
Ílhavo városa Portugália nyugati felében található. A Tengerészeti Múzeum új épülete a város külső részén helyezkedik el, a szabálytalan alakú telket kétszintes szabadonálló és ikerházak szegélyezik. Az utca túlsó oldalán az egészségügyi központ nagy tömbje húzódik.
Koncepció
Az átfogó bővítés során megduplázódott a korábbi szintterület, teljesen átalakult az épület alaprajza, berendezései és átformálódott a külső megjelenése. Az utcafronti illeszkedést adó régi tömeg érintetlen maradt, az új épület a terület belsejébe került, U alakban elrendezett szárnyaival egy belső udvart hozva létre. A meglévő adottságok kijelölték a bővítés irányait, amelynek alapelve az önálló egységeket képező tömegek egymás mellé helyezése lett.
A projekt első lépése a meglévő épület szerkezeti rendszerének és funkcionális elrendezésének újragondolása volt. A tervezők a régi házhoz teljes hosszában egy keskeny szárnyat kapcsoltak, amely a közlekedő-elosztó tereket és a kiszolgáló helyiségeket foglalja magában. E nyaktaghoz rendeződnek az új tömegek: a nagy Sala da Ria, valamint az irodai szárny a könyvtárral és a kávézóval. A belső udvarban, az általános alaprajzi raszterhez képest elmozdítva magasodik az időszakos kiállításoknak helyet adó, fekete palával burkolt központi torony, amely a víztükörben úszva rejtélyes hatást kelt. A külső megjelenést a fehér vakolt felületek és a fémlemez fedésű tetők összhatása határozza meg. A víz az épület minden pontjáról látható, a múzeum kulcselemeként annak szimbolikus funkciójára utal, sőt potenciális kiállítási területet is nyújt. A kiállító-, és közönségforgalmi terekre is jellemző a szokatlan, nagyvonalú gesztusokból építkező formaképzés.
A tervezőkről
A Lisszabonban található ARX Portugal Arquitectos irodát 1991-ben alapították, jelenleg 12 munkatárs dolgozik itt. Elsősorban építészeti, belsőépítészeti és várostervezési megbízásokat teljesítenek. Ars poeticájuk szerint építészetük nem követ egy kialakult, állandó kánont. Minden munkánál az új összefüggésekhez legjobban illő nyelvet és szavakat próbálják megtalálni. Ez többet jelent számukra, mint közös kapcsolódási pontok, illetve különbségek keresését az egyes projektek között. Mindig nulláról, tiszta lappal indulva kezdik a szellemi munkát, s talán ez adja az újítások nagy lehetőségét, állandóan új, feltáratlan területekre csábítva az alkotó elmét. Mivel nem merev szabályok szerint dolgoznak, mindig megkereshetik azt az ösvényt, amelyen haladva kipróbálhatják az érdekesnek, izgalmasnak tűnő új koncepciókat.
Filozófiájuk szerint a jövőt nehéz megjósolni, de alapos, mélyreható vizsgálatok révén érzékelhető, hogy a forradalmak, a történelmi érdektelenség és a globalizáció korának eljötte után bizonyosan lesz egy visszatérés a helyi jelleg és az egyedi megoldások, valamint egy olyan építészet felé, amely az embereket érő kicsi, de erőteljes benyomásokból építkezik.
Nuno Mateus részt vett 2011. március 5-én a Budapesten megrendezett nemzetközi építészkongresszuson, ahol a Víz és Építészet tematikához kapcsolódóan az Ílhavói Tengerészeti Múzeumot is bemutatta.
Ílhavo Sea Museum
vezető tervezők: Nuno Mateus, José Mateus
generáltervező cég: ARX Portugal Arquitectos
tervezés éve: 1998
építés éve: 2002
bruttó szintterület: 3850 m2
Kapcsolódó oldalak:
Zöldi Anna beszámolója a 2011-es Nemzetközi Építészkongresszusról
ARX Portugal Arquitectos