Új köztéri fényforrás - SLIVER interaktív térelem
Elképzelhető, hogy lassan búcsút mondhatunk a hagyományos közvilágításnak? Pallag Bálint ipari termék-, és formatervező a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj 2010 programja keretében, a Lysis Fényrendszer Zrt. támogatásával fejlesztette ki a felnyíló földkéreg metaforájára épülő fúziós köztéri alkotását, amelynek különlegességét - ülőpad funkcióján túl - a beépített, szoftverrel vezérelhető, mozgás érzékelésére működésbe lépő interaktív LED-mezők adják, amelyekkel szinte bármilyen vizuális hatás elérhető.
New public light source – the SLIVER interactive urban element
Is it possible for us to say good bye to traditional public lighting soon? In the program of Moholy-Nagy Laszlo Design Scholarship 2010, Balint Pallag industrial product designer – sponsored by Lisys Fenyrendszer Zrt. – has developed his fusion piece of work for public squares, which creation is special for the built-in LED panels that enable to generate nearly any kind of visual effects.
The SLIVER interactive urban element includes the basic function of a bench but it is much rather an urban sculpture appropriate for sitting. The design of its form is based on the metaphor of a crust opening up: the torn part of the crust leaning out of the rusty surface of the cor-ten steel cladding is made of a different material covered by stainless steel with scotch-brite finish. Under the ´wound´ opened at the crust layer there is a living ´tissue´, an interactive LED panel. Three versions of the bench have been implemented. The outfolded sitting part of all benches hides a massive structural steel construction, the LED panel is protected with a glued tempered safety glass layer.
The interactive panel of the product can project any kind of animated light-show. The panel is constructed from modules thus can provide nearly uncountable variations of size and form, plane or 3D surfaces. The LED spots are controlled by a previously uploaded software that can be updated via an integrated mini USB connection or optionally provides the possibility of even a real time light-show. The system is interactive since all panels contain four infra-sensors that are able to sense touch, close motion or steps by the built-in surface.
tags: technology internet, manufacturing, cladding, building materials, LED display, real time light-show, Balint Pallag, massive structural steel construction
A projekt célja
Elsődleges célkitűzésünk városi közterek kialakításának vizsgálata volt, a legmodernebb LED technológia kínálta lehetőségek tükrében. Vajon mennyire változik meg a környezetünk a kötelező formai és technológiai kialakításokat kiküszöbölő parányi fényforrás alkalmazásával? Szükség lesz-e egyáltalán klasszikus közvilágítási lámpatestekre? Esetleg fúziós köztéri alkalmazások sora következik? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ és minél mélyebbre ástunk, annál inkább világossá vált, hogy igencsak az elején tartunk a kutatásnak. E kutatási projektnek remek alapot adott a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj programja és a Lisys Fényrendszer Zrt. professzionális szakmai támogatása.
SLIVER interaktív városi térelem
Fúziós térelem, amely magában foglalja a pad alapvető funkcióját, de mégsem mondhatnánk szigorúan funkcionális tárgynak. A termék formai kialakítás a felnyíló földkéreg metaforájára épül. Akár úgy is tekinthetünk rá, mint egy ülésre alkalmas térplasztika. A rozsdás, foszladozó felületből (cor-ten acél burkolat) felnyíló-kihajló kéregdarab, melynek feltépett fele friss, új anyaggal (szálcsiszolt korracél burkolat) jelentkezik. A kérgen felnyitott seb alatt élő szövet (interaktív LED-mező) mutatkozik. A fúziós kialakítás mellett egy nappal és éjszaka is attraktív megjelenéssel bíró, reprezentatív célokat szolgáló alkotás jött létre.
A termék interaktív panelje bármilyen animált fényjáték megjelenítésére alkalmas, amely a mozgás érzékelése mentén lép működésbe. A panel modulokból építkezik, így szinte bármekkora méretű és formájú, sík vagy térbeli felület is építhető belőle. A termék esetleges gyors és költséghatékony szervízelése szempontjából is kifejezetten előnyös a moduláris kialakítás. A LED fénypontok egyenkénti vezérelhetősége lehetőséget teremt szinte bármilyen grafika és effektus megjelenítésére.
A padnak három különböző kialakítása létezik. Egy kis felületű taposópanellel ellátott, körívesen visszahajtott, kisméretű elem, és két rövidebb, illetve hosszabb kinyúlással rendelkező verzió. Mindegyik pad kihajtott ülőrésze masszív szerkezeti acél testet rejtenek, amelynek terhelése 500 kg felett méretezett. A hordozó váz 4 mm vastag acél burkolatot kapott. Az IP67-es optikai tér védelmét egy 3x8 mm vastag, többrétegű, ragasztott, edzett, biztonsági lépésálló üveg biztosítja. A Sliver köztéri interaktív térelem-család csak az első állomása a kutatásnak, a LED-panel lehetséges felhasználási területeinek vizsgálata mellett további termékek fejlesztésén dolgozunk.
Interaktív LED mező
A rendszer 140 mm oldalhosszúságú, négyzetes PCB modulokból építkezik. Minden panelen 64 db OSRAM topled LED fényforrás található. Ezek a fénypontok egyenként vezérelhetőek egy előre feltöltött szoftverrel, ezáltal szinte bármilyen vizuális hatás leképezhető, melynek csak az effektusok szoftverfejlesztőjének képzelete szab határt. Ezen jelenségek produkálására a következő integrált berendezések szolgálnak: minden modul tartalmaz egy 32 bites mikroprocesszort, 72 MHz órajellel. Minden modul soros kapcsolásban van négy oldalról a szomszédos elemekkel, így az egy modulon megjeleníthető fényeffekt szinte bármekkora felületre kiterjeszthető.
Opcionálisan minden modul képes információt fogadni a rendszer mester moduljától, ami microSD kártyáról olvassa be az különböző effektek leképezését generáló szoftvereket. Ezen túlmenően mini USB csatlakozó számára kialakított hely is van, amivel frissíteni lehet a panelek alapszoftverét, a microSD kártyára adatokat tölteni, vagy akár opcionálisan élő (real time) fénybemutatót létrehozni. A rendszer azért nevezhető interaktívnak, mert minden panel 4 db infra szenzort tartalmaz, amelyek képesek érintést, közeli mozgást, vagy akár lépéseket érzékelni a beépített felületen. Ezen bejövő jelek alapján képes - számtalan válaszeffektuson keresztül - interakcióba lépni a felhasználóval.
A SLIVER interaktív városi térelem 2011. április 3-ig megtekinthető a Moholy-Nagy László Formatervezési és a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti ösztöndíjasok munkáiból rendezett kiállításon az Iparművészeti Múzeumban.
Fúziós városi életterek, interaktív környezeti térelemek
SLIVER – interaktív városi térelem - Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj 2010 program keretében zajló projekt volt
tervező: Pallag Bálint
tervező munkatárs: Horváth Csaba -R&D vezető, Lisys Fényrendszer Zrt.
termékfejlesztő: Antos Gergely
szoftvermérnök: Kocsi Andor
megbízó: Lisys Fényrendszer Zrt. - Böröcz Sándor elnök
tervezés éve: 2010
kivitelezés éve: 2011
15:49
EGY EREDETI ÖTLET? vagy DÉJÁ VU? vagy PLÁGIUM? Tudom nehéz új dolgot kitalálni, és előre is elnézést kérek, de nem hagyott nyugodni egyik vizuális emlékem. Most már tudom, hogy ez egy 2002-es emlék. (megnéztem a gyűjteményben) THE ARCHITECTURAL REVIEW 2002 ÁPRILIS, oldalszám 77,78,79 THOMAS HEATHERWICK NEWCASTLE, ENGLAND Az az igazság, hogy amikor megláttam az eredeti „Blue Carpet” terveket, teljesen magával ragadott az ötlet egyszerűsége és nagyvonalúsága. Ilyen egyszerű lenne? Csak felhajtok egy darabot a burkolatból és létrehozok egy új tárgyat? Padot alakítok ki belőle? Kihasználom a feltáruló burkolati sebet és egy világító felülettel töltöm ki? Képeket itt lehet nézegetni: (esetleg google kereső, képek: Blue Carpet - Thomas Heatherwick 2001) http://www.google.hu/images?hl=hu&q=Blue+Carpet+-+Thomas+Heatherwick+2001&wrapid=tlif130315571450710&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1064&bih=938 Igen, tudom,…. ez másik irányba hajlik… De ne csak a dejá vu-t lássuk (ami, mint tudjuk, csak hiba a mátrix-ban), Nem tudom hol a gond? A tervező nem volt elég körültekintő? Stuttgartban és Szicíliában járt, de járt-e Newcastle-ban? Vagy a stuttgarti Iparon nem fizettek elő a Review-ra? Fizet-e jogdíjat az ötletgazdának? (ha már létező terméket használ) Vagy esetleg nekem nagy a pofám? Vagy ez is csak az internet egyik gonosz oldala…. (több szem többet lát) de,... mindenki nézze meg és döntse el maga… A tervező meg mondja azt, hogy egy tavaszi reggelen álmodta meg. Neki meg az a dolga. Szinte mindent kitaláltak már. Nehéz kikerülni a hasonlóságokat. Azt hiszem a mérték a kérdés. Egy Review előfizető…. (egyéb találatok) http://www.flickr.com/photos/lwr/3741849615/ http://luna.shu.ac.uk/luna/servlet/detail/SHU~3~3~28764~106045:Blue-Carpet?qvq=w4s:/what/Pavements;lc:BardBar~1~1,PRATTPRT~12~12,ESTATE~2~1,FBC~100~1,SHU~10~10,HOOVER~1~1,LTUHSS~20~20,SHU~3~3,PRATTPRT~21~21,JCB~1~1,Stanford~6~1,ChineseArt-ENG~1~1,RUMSEY~8~1,CORNELL~9~1,CORNELL~3~1&mi=36&trs=106 http://www.eye4design.com.br/projects/the-blue-carpet