Újabb négy ütemmel folytatódhat a City Pearl lakónegyed építése a Közvágóhíd helyén
A külföldi fejlesztő júliusban nyújtotta be a City Pearl Lakópark következő négy ütemének hatásvizsgálatát célzó kérelmet, amelynek megvalósítása érdekében az egykori Közvágóhíd XIX. századi ipari örökségének jelentős részét eltüntették – írja a dokumentum birtokában lévő Népszava. Engedélyezés esetén több mint 1000 új lakás megépülésével folytatódhat a kiemelt beruházás.
Ahogy korábban írtuk, City Pearl lakópark kialakítása 2019 őszén kezdődött meg a Közvágóhíd helyi védettséget élvező épületegyüttesének bontásával. Csak a víztorony, az emblematikus bikaszobrok és a bejárati épület maradt meg a Vágóhíd utca, Soroksári út, Máriássy utca és a Vaskapu utca határolta területen, megsemmisült több olyan épület is, amelyik műemlékvédelmi szakemberek szerint megőrzésre érdemes lett volna. A hat ütemben megvalósuló építkezés már javában zajlik, a beruházás honlapja szerint az I. ütem lakásai idén költözhetőek lesznek, a II. ütem épületei 2026-ban kerülnek átadásra.
A fejlesztő júliusban nyújtotta be a 3., 4., 5., és 6. ütemre vonatkozó előzetes környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedély kiadását célzó kérelmet Pest Vármegye Kormányhivatalához. Az első két ütemre minden előzetes vizsgálat nélkül megkapták az engedélyt, írja a kérelem birtokában lévő Népszava.
A lap információi szerint a fejlesztés keretében öt lakótorony épül, mindegyik 12-13 emeletes, összesen 1,098 lakással. Az épületek földszintjén és első emeletén 8,350 négyzetméteren éttermek és üzletek kapnak helyet, emellett irodák és egy kétszintes, 1,200 négyzetméteres fitneszközpont is létesül. Az épületek alatti kétszintes mélygarázs 1,747 autó parkolására lesz alkalmas. A negyed középpontjában egy tágas teret alakítanak ki a részben megmaradó régi víztorony előtt. A tervek szerint itt egy „nagy amfiteátrum" kap majd helyet, amely zöld lépcsőkön keresztül lesz megközelíthető, körülötte pedig üzletek és éttermek sorakoznak majd.
A víztornyot, valamint a bejárat melletti pavilonépületet és a kapu két oldalán álló bika szobrokat restaurálják. A víztorony az önkormányzat használatába kerül 10 évre, melyről korábban mi is írtunk. A pavilonépület földszintjén boltok, kávézók, éttermek kapnak helyet. A régi vágóhíd épületeinek homlokzati falait az új épületekhez „illesztve", az eredeti kialakításukat idézve építik vissza, írja a Népszava.
A benyújtott hatásvizsgálati kérelem szerint az új, négy szakaszban megvalósuló fejlesztés során a zöldterületek aránya 15 százalék lesz. Az első két szakasz esetében ez az arány mindössze 8,5 százalék volt. A tervek szerint a következő, harmadik fázis építése – a szükséges engedélyek megszerzése után – jövő tavasszal indulna el, míg a további szakaszok 2027-ben, 2030-ban és 2031-ben kezdődnének meg. Az egész projekt várhatóan 2034 februárjára érne véget.
Az engedély-kérelem szerint a kivitelezés idején nagyjából napi 84 teherautó extraforgalmával kell számolni, az elkészült létesítmény által generált autóforgalom pedig napi csaknem 5000 autó lesz, de a létesítmény megközelítésére alapvetően a tömegközlekedés használata feltételezett. Az új negyedben nagyjából 4 000 új lakóval, több száz itt dolgozóval, illetve legalább ennyi, az üzleteket és vendéglátóipari egységeket felkereső vásárlóval és vendéggel számolnak. A kérelem szerint a forgalmi eredetű légszennyezőanyag kibocsátás kismértékben változik, de a lakóterületeken az egészségügyi határérték alatt marad, és a forgalom növekedése sem okoz emberi fül számára érzékelhető zajterhelési növekedést.
Forrás: Népszava
18:32
Először azt hittem a képek alapján, hogy valami panel program bemutatása a cikk. Aztán jobban megnézve feltűnt, hogy a panelok esetében nem volt ilyen sűrű a beépítés, nem zsigerelték így ki a telkeket… Ezután elolvastam a cikket és ekszörnyedtem.