Újragondolt Kádár-kockák, modern lakóházak – díjmentes mintatervek az otthonteremtéshez
Március 19-től 93 családi ház terve között böngészhetnek az érdeklődők a Nemzeti Mintaterv Katalógus új weboldalán. A dokumentumok feléhez már elérhetőek látványtervek, metszetek és a részletes tervdokumentáció is.
A Miniszterelnökség Építészeti, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkársága és a Lechner Tudásközpont együttműködésében megvalósuló, folyamatosan bővülő online családi ház-tervadatbázis az otthonteremtés kihívásaira nyújthat megoldást a magyar családoknak, szem előtt tartva az épített környezet minőségi alakítását.
A mintatervkatalogus.hu oldalon két kategória között van lehetőség válogatni: az új épületek építése és kockaházak átalakítása. Ezzel is reflektálva a témához kapcsolódó aktualitásokra vagyis, hogy hogyan épülhet egy ideális otthon egy üres telken, illetve milyen módon alakulhatnak át a hatvanas-hetvenes éveket meghatározó, magyar falvak látképét jelentősen átformáló kockaházak a mai elvárásoknak megfelelően. Hiszen ma körülbelül 800000 Kádár-kocka van Magyarországon és ezek nagy százaléka felújításra szorul, így a lakhatást, otthonteremtést tekintve mindenképpen egy kulcsfontosságú kérdés ennek az épülettípusnak a sorsa.
Az építészet három alapkövének tekinthető hagyományosan a hasznosság, a tartósság és a szépség. Ezek ma is érvényes fogalmak, még ha az egyes korok megközelítései új dimenziókat adtak is nekik. Ma a hasznosság magában foglalja a funkcionalitást, a célszerűséget és az erőforrások hatékony felhasználását. A tartósság mára az épületek időtállóságán túl az ökológiai és gazdasági fenntarthatóságát is jelenti.
A több mint 100 éves mútra visszatekintő mintaterv-ciklusok megvalósult épületei jelentős mértékben meghatározták az adott település, sok esetben a tájegység arculatát. A mintatervek az elérhető legkorszerűbb építőanyagokat, építési technológiákat alkalmazzák és igyekeznek kielégíteni az adott kor társadalmának térszervezéssel, esztétikával, településképpel kapcsolatos elvárásait.
Az alkalmazásnak köszönhetően a magyar családok olcsóbban és gyorsabban szerezhetnek be helyszíni adaptálásra alkalmas, egyszerű bejelentésre előkészített tervdokumentációt. Egy helyen találhatják meg a legfontosabb információkat és tudásanyagokat.
A változatos, magas építészeti minőséget és lakókomfortot biztosító, szakmailag elbírált, műszakilag ellenőrzött tervek közötti választást a tervekhez tartozó mennyiségek és építési költségek, valamint a különböző paraméterek szerinti szűrhetőség segítik. Többek között a szobák száma, az alapterület, a családtagok száma, a beépítési mód, a tetőforma és a telek lejtése szerint lehet keresni, a tervrajzok mellett pedig a látványtervek alapján válhat könnyebbé az épületek elképzelése.
A mintatervek építési telekhez, illetve településképi arculathoz való adaptálására szükséges lesz építész közreműködését igénybe venni. Az építészeti és szakági tervek letöltésére felhasználási szerződés megkötését követően van lehetőség, mely a honlapon keresztül kitölthető.
Forrás: Lechner Tudásközpont, NMTK
11:25
Erről írtam itt: https://www.facebook.com/lakasmaskent/posts/808843969841632
14:20
Tényleg fura egy világ...Korábban volt a panel, amit többen aláztak és ekéztek rendesen és a BAUHAUS selejtes termékének is tartottak. Aztán következett a különböző megújító és NEO mozgalmak, aztán konstruktivizmus, aztán de-konstruktivizmus...most megy kígyó farkába következik harapás: visszatérés a végtelen gyűlöltnek kikiáltott, úgymond kádár-féle házak. Amiket a kor körülményei közé helyezve kevesen próbáltak megérteni, megfejteni és továbbgondolni...S lőn megvilágosodás? Felismerés, hogy azoknak is volt előnye hátrányai mellett: kevés közlekedő, kevesebb hűlő felületek, stabilabb tetőszerkezet, családot "jobban összetartó"...Az egészre több évtizedes munkásság alapján építészként: NE a divatot kövesd, ha OTTHON-t szeretnél. Legyenek álmaid és azokat próbáld meg a valóság (lehetőségeid) tárházába beleszerkeszteni, figyelni a természeti és épített környezeted értékeire és mindehhez válassz bár szakmája iránt alázatos, de IGAZ tudással rendelkező építészt magadnak, aki nem elsősorban művész de segítő teremtő erő!