Útinapló - közösségben élni
A következő szöveges és a hozzá tartozó képes útibeszámoló egy közösségi lakozással foglalkozó szeminárium sorozat leedsi állomását és a LILAC co-housing közösségét és könyvét mutatja be röviden.
Évek óta foglalkozom a közösségi együttéléssel, kutatom, tervezem és fejlesztem többed magammal - nagyon nagy élmény minden perce. Szerencsém volt részt venni egy témához kapcsolódó nemzetközi - főleg nagy-britanniai - szemináriumon Leedsben, amihez kapcsolódóan belefutottam egy konkrét co-housing projektbe és annak könyvbemutatójába is. Az esemény április 16-17-én volt. Nagyon vidám, izgalmas és tanulságos 2 nap volt*.
Az első nap délutánján találkoztam egy hollandiai professzornővel, akivel együtt próbáltunk kijutni a Leeds külvárosában lévő LILAC közösséghez. A városrész igazi angol kertvárosi világ, “alacsony-intenzív" beépítés, kevés ember, sok autó, kertek, csatornák, régi ipari épületek és érezhetően némi szegénység. Mint utóbb kiderült, a LILAC közössége is ezért költözött ide, mert olcsó volt itt a telek.
Szóval megérkezés, Paul Chatterton - az egyik lakó, alapító és a könyv írója - fogadott minket, s gyorsan adott is pár feladatot. Az esti könyvbemutatóhoz segíthettünk neki berendezni a közösségi ház földszinti közösségi nappaliját. Székek és asztalok, mint egy bárban, ők majd a sarokban állnak. Lassan megérkeztek a vendégek is - nem mintha mi nem azok lettünk volna, megjött a vacsi is - amit a The Real Junk Food Project szolgáltatott. Először Marint Wainright - nyugdíjas The Guardian újságíró, Oliver Wainwright újságíró apja tartott vicces és szívet melengető bemutatót Paul-ról, majd Paul mesélt a könyvről és a LILAC-ról, olvasott fel részleteket a könyvből illetve vonta be a többi lakót is a sztorizásba. Igazán izgalmas és “angolos" este lett.
Másnap reggel egy rövid kávé és sütizés után folytatódott, elkezdődött a “komoly, szakmai" munka a LILAC közösségi házában. Két csoportban végigjártuk a LILAC projektet. Paul mesélt a házról, annak létrejöttéről, lakóiról és jövőbeni terveikről. Itt meséljenek a képek és a hozzájuk tartozó rövid leírások.
A LILAC bejárása után irány az egyetem, ahol a szemináriumot tartották. 5-6 előadó, kis büfé, sok izgalmas beszélgetés a témáról, sok érdekes ember és történet. Ez volt a szeminárium sorozat második állomása a hatból. A sorozatot a Cohousing UK szervezi az ESRC támogatásával. Célja, hogy felületet biztosítson a cohousing témában érdekelteknek a továbbképzésre és közös gondolkozásra! Főleg Nagy-Britanniából érkeznek, de mindig van 1-2 külföldi szakember is. Bővebb információk a szemináriumról: http://collaborativehousing.net.
További rövid videók a Közösségben Élni Youtube felületén: https://www.youtube.com/channel/UCwa63US1mtbC7si6jGu32bQ
LILAC: http://www.lilac.coop
Szeminárium sorozat: http://collaborativehousing.net
További információk a témával kapcsolatban a Közösségben Élni és a Grand Home Budapest online felületein.
Komlósi Bence
* Az esemény: LILAC könyvbemutató, LILAC co-housing és ERSC Seminar Series - Collaborative Housing and Resilience Communities LILAC - Low Impact Living Affordable Community
12:01
nem csak azért, mert előremutató és pozitív akarok lenni: én nagyon szívesen laknék itt, tetszik a lazasága, a kicsit szedett-vedett feeling, ami nem nyomaszt semmiféle trendkövetés elvárásaival. nem az a polgári milliő, az kétségtelen, de azt gondolom, h a földgolyón ennek is helye van. nem bánt senkit. ahogy az ott élők sem egymást és egy működő közösség csak haszon lehet.
a kommentelők által hiányolt konkrét tartalom a képek mellé illesztett szövegekben van, amit a képen a megfelelő ikonra kattintva lehet előhívni. érdemes elolvasni. szerintem egyébként ez a struktúra nem rossz ötlet - csak a jelenlegi formában nehézkesen működik. de az irány jó - sok kép, a képekhez rendelt, kevés de fontos szöveggel - az amúgy senki által nem olvasott cikkek helyett, mert mindenki - tisztelet a kivételnek - csak a képeket nézegeti. és ezt a magam részéről meg is értem, holott bár a szövegeket néha én írom. de az olvasói gyakorlat nem ez, és megfontolandó, h a gyakorlathoz igazodva a képi tartalom legyen az elsődleges.
20:59
@Zöldi Anna: Anna, teljesen egyetértek veled a "képesítés" kapcsán! Van még pár nagyon egyszerü videó is, az is izgalmas eszköz lehetne.
15:35
Nem akarok senkit megbántani, de ez egy abszolút nulla írás.
14:13
@nagylaszlo71: pont mint egy gimnazista házi feladat (:
13:04
@másik: Mint gyakorló békásmegyeri, elnézve a:
panelházaink előtt húzódó, kővel, farönkkel és törött redőnydarabokkal 'díszített' kvázi-gerillakerteket,fűnyírással-fűnyűvéssel letudott önkormányzati szerepvállalást,kesze-kusza, belsőázsiai nomádok csak műholdképen követhető csapásaira hajazó gyalogösvényeinket, valamintminden kívülálló számára titokzatossá és elérhetetlenné tett, U alakú faládákba szorított (hogy középen görnyedve könnyebb legyen gyomlálni, ugyebár) közösségi kertünketazért lenne néhány egészen konkrét és földhözragadt kérdésem a témával kapcsolatban…
11:11
@másik: köszi!
11:15
@nagylaszlo71: Kedves Nagy László!
Örömmel próbálok meg válaszolni az esetleges kérdésekre!
üdv.
Bence
(Az abszolút nulla írás írója, akiről leperegnek a semmitmondó és cseppet sem nem bántó kommentek! Az előre mutató és pozitív felhangú kommenteket sokkal jobban szeretik az emberek. Ha nem tetszik nem kell elolvasni! De persze szólásszabadság van, így köszönöm a kedves szavakat!)