Üveghomlokzatos művészeti központ épül Leuven óvárosában
Hogyan helyezel el egy kortárs előadóművészeti épületegyüttest egy középkori városi szövetben? A kérdésre ezúttal a brit Sergison Bates adta a legjobb választ: egy sikeres pályázatot követhetően ők tervezhetik a belgiumi Leuven új művészeti központját. A beruházásnak kulcsszerep jut majd Leuven pályázatában a 2030-as Európa Kulturális Fővárosa címre.
A hatvanmillió eurósra becsült beruházás helyszíne a középkori Sint-Pieters kórház telke, Leuven közékori óvárosában. Bár az intézmény maga több évszázados, a helyiek emlékezetébe egy 20. századi hiba jobban beette magát. A telken a korábbi, 19. századi épület bontását követően 1955 és 1983 között, több lépésben hatalmas, modern kórházkomplexum épült fel, amelynek egy részét sosem vették használatba. A város sziluettjét meghatározó, a városházától mindössze 400 méterre található tömb így megkaphatta a kétes értékű „Belgium legnagyobb üresen álló kórháza" címet is. Az épületegyüttes bontása 2019-ben indult meg, és várhatóan 2020 végére fejeződik be a vrt.be tudósítása szerint.
A megüresedett területen, az ún. Hertogensite telkén új városnegyed alakulhat ki a közeljövőben. Nagyobbik részén a Resiterra ingatlanfejlesztő épít 540 lakást, szociális bérlakásokat és kereskedelmi egységeket; a kisebbik részen, épp az elátkozott egykori kórház-magasépület helyén, jöhet létre az új művészeti központ. A város élő művészeti helyszínt és közösségi találkozóhelyet szeretne kialakítani, kihasználva a Dijle folyó közelségét és a belváros sűrű beépítettségét is.
A Sergison Bates 65 pályázó közül bizonyult a legjobbnak. Tervükben két előadóterem: egy 4-500 fős, valamint egy 800-1000 ülőhelyes építése szerepel. Mindkét helyiség flexibilis: színházi- és táncelőadások, koncertek, kongresszusok, fesztiváli rendezvények, sőt, akár cirkuszi előadások megrendezésére is alkalmas. Ezek mellett próbatermek, valamint a foyerben és az épület tetőszintjén nyilvános terek kapnak helyet az épületegyüttesben.
A tervezett épület áttetsző homlokzatát részben üveggel burkolják, amin a szomszédos történelmi épületek tükröződnek majd. Az épületegyüttes összetett, udvarokkal tagolt, változatos magasságú és vonalú homlokzati egységekre bontott tömbje a város középkori utcavonalaira, térfalaira utal. A burkolatok, így például a kül- és beltéren egyaránt megjelenő macskakő szintén az épület szerves illeszkedését szolgálják. Egy újonnan kialakítandó passzázs átvezet majd a Dijle-folyam partján kialakítandó parkba a Brusselsestraatról.
A zsűritagok kiemelték, hogy a nyertes terv kiválóan illeszkedik a belváros hangulatához, léptékéhez; a környéken található Romaanse Poort, a szomszédos Predikherenkerk templom, valamint az egykori kórház területén megőrzött, régi betegápoló szárny átgondolt elemei lesznek a kompozíciónak – húzta alá Carl Devlies, a város urbanisztikai tanácsnoka az Archellónak.
Az épületegyüttes a tervek szerint 2025-2027 között készülhet el.
A londoni Sergison Bates egyébként nem ismeretlen Belgiumban: terveztek már egy lakónegyedet Brüsszelben és részt vesznek az új Pompidou-fiók tervezésében is a fővárosban. A leuveni tervpályázatban a londoni Charcoalblue színháztechnológiai irodával, illetve a svájci Günther Vogt tájépítész-irodával működtek közre. Az Építészfórumon korábban a Hertfordshire-ben emelt ikerházukat mutattuk be.