A ´60-as évek hibáinak helyrehozása? Dombot tervezett a holland MVRDV London belvárosába
A Marble Arch Hill kilátópontot London központjában, az Oxford Street közelében építenék fel azzal a céllal, hogy egy egészen új perspektívát nyújtson a belvárosra és ismét felkeltse a turisták érdeklődését a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások enyhítését követően.
A holland MVRDV tervei alapján megépülő, 25 méter magas Marble Arch Hillt már júliusban átadhatják a látogatóknak. A kilátódomb egyedülálló nézőpontból mutatja majd meg a John Nash építész által tervezett 19. századi diadalívet (Marble Arch), valamint a Hyde Parkot. Az építészeket Westminster városi tanácsa bízta meg a Marble Arch Hill megtervezésével, ezzel egyfajta megoldást, választ keresve a járvány káros hatásaira, amelynek eredményeként a közeli Oxford Street forgalma látványosan visszaesett. Reményeik szerint az installáció építése újrafogalmazza az Oxford Street és a Hyde Park közötti kapcsolatot és arra ösztönzi a látogatókat, hogy térjenek vissza az utcára, miután a kormány enyhíti a korlátozásokat.
„A projekt csodálatos lehetőség arra, hogy új ingerekkel gazdagodjon egy jól ismert londoni helyszín" – mondta Winy Maas, az MVRDV alapítója. „A tájelem megépítésével megjegyzést fűzünk a Marble Arch elhelyezkedéséhez, majd a helyszín történetét áttekintve gondolatokat fogalmazunk meg a terület jövőjéről" – fűzte hozzá.
Az MVRDV úgy tervezte, hogy a helyszín történelmére fókuszál, mivel mielőtt az 1960-as években átalakították volna egy forgalmas szigetté, ez a terület is a Hyde Park része volt.
„Ez az ideiglenes kiegészítés most talán ösztönözheti a várost az 1960-as évek hibáinak visszavonására és helyrehozhatja ezt a kapcsolatot?" – fogalmazódik meg a kérdés a koncepció alapján. Az alkotók szerint a telepítés célja a Hyde Park kibővítése, kiegészítése a sarok megemelésével, valamint az Oxford Street és a park közötti kapcsolat erősítése a Marble Arch-on keresztül.
A Marble Arch Hill alapjait egy állványszerkezet alkotja egy üreges "bázist" képezve, amelyre rétegelt lemez és talaj kerül. Az említett talaj fáknak, különböző növényeknek is otthont ad, ezért a szerkezetet úgy építik fel, hogy alátámasztást nyújtson a zöldfelület számára szükséges talajrétegeknek. A kialakításnál arra is ügyelnek, hogy a struktúra a jövőben elbírja a fás ültetvényeket is. A parkszerű füves- és fás talajból álló installáció déli lejtőjén egy kanyargó ösvényen jutnak fel az érdeklődők a kilátópontra, onnan pedig leereszkedhetnek a domb "szívében" lévő terembe, ahol később különböző események, rendezvények, kiállítások kapnak helyet. A terem kijárata a domb sarkában lévő résen keresztül vezet, amely biztosítja az ideiglenes szerkezet eltolódását a Marble Arch-tól, amelynek köszönhetően a látogatók több, eltérő perspektívájával találkozhatnak a diadalívnek.
A koncepció hasonlít az MVRDV 2004-es tervére a Serpentine Pavilion-ra, amit hatalmas műhegyként képzeltek el a Serpentine Gallery körül, ám a magas költségek miatt soha nem valósult meg. Ahogy az építészek a stúdio oldalán fogalmaznak: „ez az ambiciózus ötlet most viszont végre életre kel."
Mivel a telepítés ideiglenes, az MVRDV tervezési munkájában fontos szempont volt, hogy a lehető legkevesebb hulladékot termelje a projekttel. Az állványok könnyen szétszerelhetők és lehetőség van az újboli felhasználásukra, míg a talaj-, fű- és farétegeket a közeli kertekben és parkokban helyezik el. A stúdió korábban hasonló állványzatot használt fel szintén egy ideiglenes építmény kialakításánál 2016-ban a rotterdami The Stairs to Kriterion projekhez.
Forrás: Deezen, MVRDV