A BKM Nonprofit Zrt. és a KIMA Studio megvételt nyert pályaműve a Városháza Park tervpályázatán
A Városháza Park megújítására kiírt tervpályázaton megvételben részesült a BKM Nonprofit Zrt. FŐKERT Divízió és a KIMA Studio közös pályaműve. A terv a városi lakosság számára nyitott, átjárható közteret vázol fel, mely igyekszik szervesen kapcsolódni a közvetlen környezetébe. A koncepció az egykori városfalon kívüli és azon belüli részekre osztja a tervezési területet, melyek funkciójukban és megjelenésükben egyaránt eltérnek egymástól.
TERVEZÉSI KONCEPCIÓ
neked szól – rólad szól – nyitott város
Budapest leendő főtere szimbolizálja, megtestesíti mindazon eszméket, melyek a modern városvezetést jellemzik. A városlakók, civil közösségek felé való nyitás, az átjárhatóság, egyértelműség mellett természetesen a nagyvonalúság, reprezentativitás, emelkedettség is kiemelendő tényező. A város mindennapjaiba való illeszkedés, belesimulás mellett meg kell jelennie olyan előremutató ideáknak, funkcióknak is, melyek a hétköznapi városi életet egészítik ki, hiánypótlóan. A történelmi rétegeken túl, azokra alapozva kortárs módon fogalmazza meg, hogy mit jelent számunkra egy nyitott tér.
A tervezés során alapvető célunk az itt kialakuló, jelentős zöldfelületi állománnyal bíró terület szerves bekapcsolása közvetlen környezetébe, a város rendszerébe. A jelenleg a Városháza tömbjének védelmében, ölelésében megbújó tér átjárhatóságának megteremtése, a városi közlekedési irányok átvezetése fontos eleme pályázatunknak. Az épületeken belüli átkötések, megnyitások nagy szerepet játszanak a tér kialakításában, így tud a tér megszabadulni a jelenlegi zsákutca-karaktertől, és átalakulni egy olyan egységgé, mely szerves részét képezi a városi szövetnek.
bárhonnan jössz ideérsz
A meglévő városi közlekedési irányok elemzésekor jól látszik, hogy a park mennyire fontos csomóponti elem lehet, amennyiben a hiányzó közlekedési kapcsolatokat, megnyitásokat biztosítjuk. A park így mind a körúti gyűrű, mind a sétálóutcai, mind az Erzsébet híd-felöli belső hálózatra tud felfűződni.
A park tervezett bejáratai, megközelítései: Károly körút felől 3 jelentős irány – Deák tér felől, Gerlóczy utca- Károly krt. kereszteződéséből, Madách Imre tér felől, a kettős gyalogátkelőhelyen át. Emellett két új megnyitás tervezett: egyrészt a Semmelweis utca felé kapcsolódva, másrészt a Szomory Dezső tér felé nyitva. A Városház utca felé a I. udvaron keresztül időszakos megnyitás biztosítható.
kint és bent – város és határ
A teret mind funkciójában, mind megjelenésében az egykori városfal osztja ketté. Az egykori városi terület markánsan jelenik meg koncepciónkban, burkolat-túlsúlyos felületeivel, az abban megjelenő, szigetszerű zöldfelületekkel, határozott urbánus karakterrel. A városon kívüli, városhatár területeket elsősorban a zöldfelületek uralják, ahol a kapukat megközelítő közlekedési irányok tagolják a tereket.
FUNKCIÓK
KINT:
fogadóterek
Három fogadóteret alakítottunk ki, más-más karakterrel, hangsúllyal. Az ünnepélyességet a Madách tér- Városháza I. udvar bejáratának tengelyébe pozícionált széles fogadótér alkotja, amelyen fátyolszerűen megjelenő vízarchitektúrát terveztünk. A Gerlóczy utca felől egy kisebb, torkolatként működő fogadótér került kialakításra, melynek tengelyében egy átlós sétány indul és szeli át a parkot. A Bárczy I. utca kereszteződéséhez közel egy találkozási pontként működő, de a parkba áramlást, a tér belseje felé való irányultságot is erősítő fogadóteret alakítottunk ki. A ligetes fák alatt utcabútorokat, a burkolatból finoman előtörő vízjátékot, ködpárát terveztünk, amely tartózkodásra csábít, a burkolat rakásmintája, irányultsága és a bútorok térbeli elhelyezése az átszüremlés irányát határozzák meg.
A fogadóterek szerepét erősítik a homlokzatokon megjelenő építészeti jelek, mintegy kapuként hívva fel magukra a figyelmet, keretezve a parkot.
A Károly körút mentén tájépítészeti eszközzel jelképes utalást tettünk és szabad teret hagytunk a jövőben esetlegesen kialakítandó beépítésnek. Lépcsőzetesen, nagyvonalú, vonalszerű támfallal kiemelt pufferzónát hoztunk létre, cserje és évelőkiültetéssel erősítve a vertikális lehatárolást a forgalmas utcától, egyben védve, intim teret képezve a park belseje felé. Fontosnak tartottuk a vizuális kapcsolat megtartását, a nyitottság hangsúlyozását.
a sétány
A Károly körút felől több pontban is megnyílik a park, sétányok indulnak a park belseje felé. Két fő ponton indítunk sétányt, az egyik a Gerlóczy utcai kereszteződés közeléből indul és átlósan vezet át a Bárczy I. utcába. Az 5m széles sétány mélyebben helyezkedik el, mint az azt kétoldalról szegélyező, sétány felé bedöntött zöldfelületek. A sétány mentén padokat helyeztünk el. A másik fontos irány a Madách tér – Városháza I. udvar tengelyében indított kettős sétány, amely letisztult nagyvonalúságával, vízarchitektúrájával emeli magát reprezentatív fogadótérré.
pihenő a zöldben
A városfalon kívül dominálnak a zöldfelületek, nagy kiterjedésű, pihenésre, alkalmas gyepes területekkel. A gyepes területek a keresztirányú sétányról tárulnak fel, a forgalmas utca felé szintbeli kiemeléssel és növénytömeggel lehatároltak.
BENT:
a főtér
A terület központi, reprezentatív súlypontja a főtér, mely elegáns, kissé süllyesztett burkolt tér, raszteres kiosztású, 6m magas törzsű lombos fákkal. A rendezvényeknek is helyet adó terület előteret ad a Városháza homlokzatainak, biztosítja az átközlekedést és közösségi térként, pihenőtérként is funkcionál. A tér képe az esti kivilágításban izgalmas, vibráló. A főtér két mélypontján tervezett vízarchitektúra változó vízfelületű: a feltöltés mennyiségétől függően változik a formája és a területe is. Vízmélysége sekély, szerepe egyrészt vizuális: reflektáló felület, másrészt mikroklimatikus: párolgásával kedvezően befolyásolja a hőmérsékletet a forró időszakokban. Rendezvények esetén a víz leeresztésre kerül.
a terasz
A Városháza Ny-i szárnyába települő vendéglátóipari egységek előtt széles teraszok alakulnak ki, melyek reggeltől estig nyüzsgéssel, élettel töltik meg a teret. A teraszfelület a tér legmagasabb része, innen finom lépcsőzéssel lehet lejutni a fás főtérre. Rendezvények idején a rendezvényterület a teraszfelületekre is kiterjedhet, szükség szerint.
civiltér – közöstér
A Városháza D-i homlokzata közepén fontos funkció jelenik meg: a Városháza étterem, mely egyrészt mint menza működik, másrészt a terei délután-este civil közösségeknek biztosítanak helyet. Az I. és II. udvarokat megközelítő bejáratok közötti szakaszon a homlokzat előtti, 7 m széles burkolt terület ezeket a funkciókat szolgálják ki: egyrészt teraszként, másrészt kültéri közösségi terekként. Alkalmanként az I. udvari Városházi esték színhelyei ide is kitolódhatnak.
kultúrsarok
A Városháza K-i szárnyába költöző kulturális, művészeti funkciókhoz egy szőnyegszerű, letisztult, gyeppel borított zöldfelület kapcsolódik. A gyepes tér sarka mintegy felgyűrődött szőnyeg borzolódik fel egy terepplasztika képében, ezzel finom, jelzésértékű vizuális határt jelölve a kiállítótérnek. A kompakt egység kültéri galériaként tud működni, teret ad térplasztikák, installációk időszakos elhelyezésére. A gyepet raszterbe elhelyezett fák árnyékolják.
mozgásban
Az épület északkelti szárnyának átalakításával egy kerékpáros pontot teremtünk meg. A Gerlóczy utca felől bejáratokat nyitunk, a Merlin színház felől a zárt homlokzatot árkádokkal megnyitjuk. Az árkádok alatt fedett kerékpártároló alakul ki, összesen 26 kerékpártámaszt, azaz 52 db kerékpárt lehet itt elhelyezni. Az épület földszinti traktusában a Gerlóczy utca felől mind a budapestieket, mind a turistákat kiszolgáló kerékpáros információs pont és szolgáltatóház található. Feladata: városi kerékpározással kapcsolatos segítségnyújtáson, úthálózati információn kívül ’kerékpáros városi sétákat’ szervez, a kerékpározást népszerűsíti különböző programokon keresztül.
Ebben a traktusban a kerékpárral érkezőket egyedülálló módon kiszolgáló, közhasználatú lockerek, zárható szekrények kerülnek kialakításra, mosdóval és zuhanyzóval, melyek a fenntartás színvonalának biztosítására fizetős szolgáltatások.
A földszinten a kerékpáros információs iroda mellett közösségi kerékpáros szervízműhely működik, ahol igénybe vehető szakember segítsége, de nyitvatartási időben műhelyállások és szerszámok állnak rendelkezésre a kerékpáros közönség számára.
A Merlin színház északi oldalán és a tér nyugati oldalán tömbösítve további kerékpártámaszokat és mikromobilitási pontot alakítottunk ki. A BUBI állomást szintén a közelben, a tűzoltóság épület északi homlokzata mentén helyeztük el.
finom plasztikusság
A tereprendezés alapját egyrészt az épületek padlóvonal-magasságai, azok különbségei, a meglévő várfal magassága, valamint a Károly körút menti burkolatmagasság adta. A körút menti fogadóterek a meglévő magasságokon csatlakoznak a járdafelületekhez, és innen indulva emelkednek a várfal felé. A diagonális sétány mélyvonalban helyezkedik el, gyepes rézsűk kísérik. A körút felől a pihenőterületek védettségét támfalakkal tagolt teraszos szintemelkedés biztosítja. A rendezvénytér mélypontjait finom, 10 cm-es szintkülönbségű lépcsőkkel és akadálymentes enyhe rámpákkal lehet megközelíteni.
BKM Nonprofit Zrt. FŐKERT Divízió & KIMA Studio Kft.
A teljes műszaki leírás a csatolt dokumentumok között elérhető.
Szerk.: Hulesch Máté