
A MaDok-filmek III.: Hétköznapi kreativitás II. vetítés
Mi a buhera? Ha feltesszük ezt a kérdést, vagy nem kapunk választ vagy szubjektív véleménnyel találkozunk. Ugyanis abban, hogy mi a buhera nincs konszenzus, se a tudományban, se a közbeszédben. A Néprajzi Múzeum Hétköznapi kreativitás témájára kiírt filmes pályázatának nyertes dokumentumfilmjei, és az azt követő beszélgetés arra próbál választ adni, hogy mi is a buhera: életmód? tárgyalkotás? művészet? a Kádár-kor túlélésének záloga? vagy forradalmi kapitalizmus kritika?
Tavasszal a MaDok-filmek III. filmjeinek konceptuális vetítéssorozata veszi kezdetét két eseménnyel, amin a dokumentumfilmek által felvetett különböző témákat a filmek alkotói és felkért közreműködők közös beszélgetésen keresztül vitatnak meg.
Fuchs Máté, Bíró Bálint: Zöld-sárga, ami összeköt és megtart, 2024, 20 min
Nick Thorpe, Daniel Thorpe: Bombatér, 2024, 26 min
Program:
Vetítés
és azt követő beszélgetés Bíró Bálinttal, a Zöld-sárga társrendezőjével, Szikra Renáta művészettörténésszel, a Kassák Múzeum munkatársával és a Néprajzi Múzeum buhera kutatásának muzelógusaival, Móser Tamással és Kőszegi Gáborral
moderál: Zsoldos Anna, MaDok-program
Mikor: 2025. április 3. 18.00-20.00
Hol: Néprajzi Múzeum, moziterem (-2)
Jegy: https://jegy.neprajz.hu/program/filmklub-142661
Fb esemény
Bíró Bálint, Fuchs Máté: Zöld-sárga, ami összeköt és megtart
Rendezte: Bíró Bálint, Fuchs Máté
Vágó: Bíró Bálint, Fuchs Máté
Hossz: 20 min
A zöld-sárga a szigszalag színe, amivel az épp szétesőt összetákoljuk, amivel az útközben lerobbant biciklit megragasztjuk. Tele van vele a város, nem is szigszalaggal,inkább azokkal a megoldásokkal amik összekötnek és megtartanak. De kérdéses mennyi ideig is? Az alkotók rövid dokumentumfilmükben olyan budapesti lakosokat keretek fel, akik barkácsolással fejlesztik közvetlen lakókörnyezetüket. Számukra egyaránt érdekes az, aki szükségből és az, aki hobbiból fog szerszámot.A filmesek azt kutatják, hogy milyen belső motivációk, érzelmek, szenvedélyek kapcsolódnak a hétköznapi kreativitás ezen jelenségeihez.
Nick Thorpe, Daniel Thorpe: Bombatér
Rendező: Thorpe Nick
Operatőr és vágó: Thorpe Dániel
Zene: Thorpe Gáspár, Sikó Alpár
Drón írányító és helyszínkereső: Kiss Balázs
Hossz: 26 min
Békeidőben bombázásra kelni, hadianyagból használati tárgyat készíteni a hétköznapok részét jelenette. Nem sokan tudják ugyanis, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park területe megannyi heget őriz. Ezt csak bizonyos perspektívából lehet látni: helyiként vagy a levegőből. A Hortobágy bizonyos részét, amit Nádudvar, Nagyiván, Kunmadaras, Karcag települések vesznek körbe a varsói szerződés országai bomatérként használták egészen a rendszerváltásig. A környékbeliek az otthagyot hadianyagot csencselve, találva, cserélve, de békés célra kezdték el használni. A funkcióját vesztett hadianyag pótolja-e azt a hiányt, amit kezdetben a kommunizmus gazdasága, majd a kapitalizus okoz?
A MaDok a jelenkorkutatás múzeumi programja, amelyet 2003 óta a Néprajzi Múzeum szervez és koordinál. A MaDok-program fókuszában a kortárs tárgyi világ megőrzése és a jelenkor múzeumi dokumentálása és bemutatása áll. A program a jelenkor fogalmához tartozó, gyűjteményi szempontokat is megvalósító empirikus kutatások láthatóvá tételére és tudományos fórum kialakítására tett kísérlet.
A MaDok-filmek sorozatot a Néprajzi Múzeum MaDok-programja hívta életre, azzal a céllal, hogy kutatók, filmesek, művészek a film médiumán keresztül gondolkodjanak a hétköznapok mai és közelmúltbeli jelenségeiről. 2008-2009 és 2010-2011 között 9 film készült, melyek DVD kiadványként is megjelentek. Az alkotások a városi térről és használóiról, alternatív és underground közösségek működéséről, eltűnő jelenségek utolsó pillanatban elkapott perceiről szólnak, a kétezres évek első évtizedéről, olyan megközelítésekről, melyek akkor foglalkoztatták az alkotókat. A filmekből fél évig vetítést szerveztük és meghívtuk alkotóikat is előkészítve az új sorozatot.
A MaDok-filmek III. OPEN CALL, vagyis a hétköznapi kreativitás filmes dokumentálása kiírt pályázatot 2024. tavaszán hírdettük meg, összesen 20 pályázat érkezett, melyet szakmai zsűri bírált el.
Grafika: Hoffmann Tamás Boldizsár
Kurátor: Zsoldos Anna, MaDok-program
Projektvezető: Frazon Zsófi, MaDok-program
Szervezés: Jákob-Bódi Kati
Technika: Reisz György
Grafika: Hoffmann Tamás Boldizsár