A TOP 10 legolvasottabb cikk 2021-ben
A napokban összegyűjtöttük, melyik épületek érdekelték idén leginkább olvasóinkat, sőt, méltatlanul keveset olvasott cikkeinket is bemutattuk. Alábbi válogatásunkban most a legnépszerűbb galériákat, terveket, híreket, elemzéseket vesszük sorra.
10. Így alakul át a Bakony peremének rejtélyes emléke: Somló-vár
Galériánk a Somló-hegy oldalában fekvő festői romot mutatja be összetéveszthetetlen, magasra feltörő konyhakürtőjének látványával. Mindeddig, évszázadok óta csak romként ismertük, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében azonban most újra a bakancsos turizmus középpontjába kerülhet borvidékünk történelmi emléke.
9. Térrehabilitáció történelmi alapokon: az MG Építész Kft. terve Mór városközpontjának megújítására
A városfejlesztési elképzelésekkel összhangban született, az MG Építész Kft. által készített terveknek köszönhetően a Mór belvárosában kijelölt helyszín egy multifunkciós, nagyobb rendezvények megtartására is alkalmas köztérként, új városi központként születhet újjá. Mindez úgy, hogy az európai uniós forrásból zajló fejlesztés során párhuzamosan történik a gazdasági funkciók fejlesztése és az épített környezet 21. századi színvonalra emelése, megőrizve és felújítva mindeközben az itt található műemlék istállóépületet is.
8. Egy korszak véget ér: javában bontják a Goldmann menzát
1983 óta működött évtizedeken keresztül 2020 őszéig, koncerteknek és fesztiválnak is otthont adva, helyén a BME Innovációs és Fejlesztési Központ épülhet fel a közeljövőben. A szintén az egyetemhez tartozó V2-tömböt is bontásra ítélték.
7. Kádár-kockák kívülről, belülről
A modern időktől már szinte láthatatlan távolságban, de még mindig a műemlékvédelem pályáján kívül, több ezer utca képét határozzák meg a hazai vidék jellegzetes kockaházai. Galériánkat júliusi Kádár-kocka tematikus hetünk nulladik fejezetének szántuk, amellyel az 1960-as évek végének új építésű falurészeibe tettünk utazást.
6. „Ez csak egy 4-500 millió forintos szobor lett..." – A ZAM! közösségi épület egy zamárdi építész szemével
Különböző cikkek, hosszabb-rövidebb leírások, igényesen megkomponált képek alapján ismerhette meg a közelmúltban a hazai és a nemzetközi olvasóközönség Zamárdi 2020-ban kivitelezett új közösségi épületét. A The ZAM! néven bemutatott épület az ArchDaily Év Épülete díj jelöltjei között is szerepelt, ám a hazai palettán egészen megosztónak számított. Voltak, akik magasztalták és olyanok is, akik kritikusai az új balatoni közösségi térnek. Ezúttal egy egészen új nézőpontból ismerhetjük meg a The ZAM! részleteit: egy helyi építész szemüvegén keresztül.
5. Szegedi építésziroda jegyzi a kiemelt beruházásként megépülő balatoni társasházat
Márciusban nagy port kavaró hír volt, hogy az aligai magaspart alatti szűk szakaszon, az úttörőtáborként ismert, majd később Erzsébet-táborként is működtetett vízparti üdülő helyén megépülhet egy hatalmas, 92 lakásos társasház, ami a helyi építési szabályzat pontjait, fogalmazhatnánk úgy is, hogy semmibe veszi. A civilek tiltakozása ellenére úgy tűnt, hogy a bontás után akár azonnal elindulhat a kivitelezés, az azonban sokáig kérdés volt, hogy melyik építész, iroda nevéhez fűződik a balatoni partszakasz képét jelentősen átformáló épület terve.
4. A tatai Esterházy-kastély újjászületése
Az Öreg-tó forgalmas partján, a vízbe nyúló vár szomszédságában, az utca embere számára mégis alig ismert helyen áll az Esterházy-család csodás kastélya, a "magyar Weimar". A felújítás korábbi fázisának bemutatása után galériánkban a berendezett kiállítást is megmutattuk.
3. Megnyílt a felújított komáromi Csillagerőd
A Liget Budapest Projekt keretében megvalósult hatmilliárd forintos beruházással egy új, több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ jött létre, ahol a Szépművészeti Múzeum többszáz darabos gipszgyűjteménye is otthonra talált. Az új létesítmény oktatási, ismeretterjesztési feladatokat lát el interaktív múzeumi körülmények között. (A helyreállításról részletesebben decemberi cikkünkben írtunk.)
2. Megéri-e egy Kádár-kocka felújítása környezeti szempontból?
Szalay Zsuzsa és Gröller György az életciklus elemzés módszerével tíz különböző Kádár-kocka felújítási változatot vizsgálnak esettanulmányukban. Vizsgálatuk célja, hogy bemutassák egy tipikus kockaház felújítása során elérhető környezeti előnyöket. Elemzésük során nem csak az energiafogyasztást és CO2 kibocsátást veszik figyelembe, hanem a beépített anyagok teljes élettartamát is.
1. Budapest Bauhaus időkapszulája: a Napraforgó utcai kísérleti lakótelep
Kevés olyan egységes, modern utcakép létezik hazánkban, mint a budai hegyek egykori kislakásos mintatelepe, olyan pedig talán egy sem, amit ilyen nagy becsben tartanak. A kor legnevesebb építészei által tervezett 22 házra ma az országos műemlékvédelem mellett a helyi lakók egyesülete is vigyáz. Ez a galéria lett a legnépszerűbb 2021-ben az Építészfórumon.
+1 Libegő Miskolcon, az Avastetőn – Révai Márton diplomaterve
Révai Márton diplomamunkájának célja két egymástól légvonalban pár száz méterre lévő terület (Avas tető - Miskolc belváros) tömegközlekedési kapcsolatának kialakítása, és ezzel az északi hegyoldal kulturális és turisztikai fejlődésének elősegítése.