Anti-design dizájn – Tóth Gergely Máté bútorai
Tóth Gergely Máté nem a trendi designerképző istállókból indult útnak. Mondhatnánk autodidakta, de ez sem teljesen igaz. Újrahasznosítja, átalakítja, új minőséget ad régi bútoroknak az ismert "underground" Ciánkáli márka egykori kitalálója.
Divatja van ma az újrahasznosításnak, amit mindenképpen üdvözölnünk kell. Túl sokat fogyasztunk olyasmit, ami aztán túl hamar kimegy a divatból, és valami másra szívesen lecserélnénk, ha majd adódik rá alkalom. A régi átalakítása és újragondolása az újrahasznosítás egy formája, de ha netalántán még az adott tárgy új funkciót is kap, akkor valami más is történik. Egy tömegtermékből egyedi és megismételhetetlen lesz, egy gyárból vagy manufaktúrából kikerült sorozattermékből kézműves műtárgy lesz. (S ez nagyon nem ugyanaz, mintha megrendelnénk egy egyedi darabot vagy megvennénk valamelyik híres designer egyik kis-szériás termékét.) De még valami történik. Bár a múltból itt marad az üzenet egy része, a funkciótól megfosztott anyag és forma, ez új anyagokkal, formákkal, színekkel és természetesen új funkcióval kiegészülve nagyon határozott üzenetet közvetít. „Ne dobj ki, lásd meg bennem a lehetőséget, az egyedit és a megismételhetetlent". Lásd meg a múltban a jövőt, fordítsd vissza a rossz folyamatokat, javítsd meg azt, ami elromlott.
Tóth Gergely Máté nem a trendi designerképző istállókból indult útnak. Mondhatnánk autodidakta, de ez sem teljesen igaz. Gyerekkorától fogva érdekelték a bútorok, a régi darabok javítása, restaurálása. Első maradandó munkája egy kapu, a sokak által kedvelt Náncsi néni vendéglő kapuja a II. kerületben. Először kertépítéssel foglalkozott, majd Pohárnok Iván maszkmesternél dolgozott, anyagismeretet és precizitást tanult (vagyis inaskodott). Innen továbblépve saját vállalkozást indított. Underground ruhaboltjának, az ismert Ciánkálinak tervezett ruhákat és kiegészítőket, megtervezte a cég arculatát és az üzletek berendezését. A bútorok mindig is megmozgatták a fantáziáját, barátoknak, ismerősöknek sok mindent tervezett bútortól a teljes belső tér átalakításáig. A fotókon látható lakás szinte valamennyi elemét átalakította.
Tetszik? Érdekes? Ötletes? Hmm... igen. Tudnánk az ilyesmit hosszú távon is szeretni? Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie. Akik szeretik a nagymama komódját felújítani, vagy szenvedélyes vaterások, és vadásszák a jobb darabokat, azok biztosan. Nem csak valami trendi dologról van szó, ami gyorsan múlik? Lehet, ezt majd az idő eldönti. De azért itt, a világ ezen szegletében sokan vannak olyanok, akik szívesen élnek együtt a múlttal. Európa szereti megőrizni azt, amije van, szereti a történelmi kontinuitást, még akkor is, ha az emberek szívesen töltik idejüket az újdonságokkal és kedvüket lelik a különféle hóbortos dolgokban. Tóth Gergely Máté kézműves, kortárs urbánus népművész-dizájner, nem csak bútor restaurátor. Ötletei a lomtalanításkor kidobott tárgyakba fantáziát és jövőt pumpálnak. Reméljük, hogy nem csak bútoraink, hanem elhanyagolt, le- és elbontásra ítélt házaink, tereink átalakítását, felújítását is megihletik, hogy lehet másképp is, kicsit szabadabban, kicsit merészebben, helyspecifikusabban és kevésbé egyformán gondolkodni kortárs tér- és tárgykultúráról.
Pásztor Erika Katalina
Tóth Gergely Máté dizájn blogja