Az idő nemesíti a bort s a házat is
Nemcsak borban érdemes megbecsülni a régit, hanem az épületben is. Így tett Félix Zsolt és Fialovszky Tamás is, mikor a Füleky borászat számára terveztek borászati üzemet Bodrogkeresztúrra. A telken álló régi kőépület értékes elemeit felhasználva alkották meg az új ipari létesítményt, mely egyszerre tartja tiszteletben a múltat, és ad otthont a jelen korszerű technológiájának.
Füleky borászat
A telekre minőségi tokaji borokat készítő borászati üzemet tervezése volt a feladat. A tervezett épület kialakításakor az volt az alapkoncepciónk, hogy a telken álló, jelentősen átalakított kőépület értékes elemeit felhasználva építsük meg a borászati üzemet. Ez azt jelentette, hogy a falakat integráltuk az épületünkbe, és úgy építettük tovább az új házat, hogy láthatóvá tettük a régi és megmaradó elemeket, majd harmonikusan fejlesztettük tovább az új tömeggel. A meglévő épületrészről a levert vakolat alatt feltáruló, nagyon szép rakott kőfalat láthatóvá tettük. Az új épületrész homlokzata, csakúgy, mint a teteje, a környéken fellelhető sárgásszürke mádi kőből készült. A kőlapok a tetőn cserépszerűen kerültek elhelyezésre, ezáltal visszautaltunk az egykori cseréptetős házra, de a tetők síkjai már egy új, progresszív tömeget mutatnak. Az új kőfalak fuga nélkül készültek, a régi fal kontrasztjaként.
Félix Zsolt DLA
vezető tervező: Félix Zsolt DLA, Fialovszky Tamás - Építész Stúdió Kft.
építész munkatársak: Szendrei Zsolt, Kiss Tamás - Omega Design Kft.
tartószerkezet: Kovács István, Contreras Raul - Kovács és Kovács Kft.
épületvillamosság: Kelemen Ferenc, Piatkó Tamás - Kelevill Kft.
épületgépészet: Mangel Zoárd - Mangel Épületgépész Kft.
pületszerkezetek: Dobszay Gergely, Kapovits Géza - Flat-Line Bt.
környezetrendezés: Gyüre Borbála, Balogh Péter István PhD - S73 Kft.
külső közművek: Fodor Zsolt - Fodorterv 91 Kft.
tűzvédelem: Gombik Boglárka és Dr. Gombik Károly - Bo-Sec Bt.
régészeti kutatás: Keresztessy Csaba, Simon Zoltán t
megbízó: Füleky Bortermelő Kft. - Lovas Péter tulajdonos, Brezovcsik György borász
tervezés: 2007. május - 2008. május
kivitelezés: 2009. március - 2010. november
generálkivitelező: Intech Kft.
fotók: Erhardt Gyula
19:04
szép a cégfelirat 'átvilágított', árnyékos megjelenítése - egyszerűségében is karakteres.
11:06
Remélem hamarosan megújulhat az udvaron álló kastély-kúria épület is hasonló igényességgel.
07:57
Ha volt/van Magyarországon az elmúlt 10 évben világszínvonalú kortárs építészet, akkor az a borászatok építészete. Ez az épület tökéletesen illik a sorba. Kompromisszummentes és mégis szerethetö. Nincs kérdés, ez bizony megint csont nélkül sikerült. A magyar borkultúra, föleg az, ahová az utóbbi bö évtizedben felküzdötte magát, nemcsak hogy megérdemli, de kötelezi is erkölcsileg a piaci résztvevöket az igényességre, igen, az építészetben is. Ezt, legalább is ebben a szektorban mindenki felismerte. Nagyon jellemzö a hazai viszonyokra, hogy ezek a borászatok bizony igényes magánmegrendelök pénzén épült házak. Normális esetben ugyanis inkább az lenne elvárható, hogy a középületek, amik adófizetök pénzén épülnek, nem utolsó sorban egy müködö pályázati rendszer révén, mutassanak fel egy építészeti minöséget, ami aztán példaadóvá válik a magánbefektetöknek. Hiszen a magánbefektetöt elvileg csak az üzleti érdeke kényszeríti építészeti minöségre törekedni, míg az állam/önkormányzat erkölcsileg is felelös (kellene hogy legyen) a rábízott közvagyon értékteremtö befektetéséért. Sajnos úgy tünik, hogy egy átlagos borásznak ma, itt, fejlettebb az építészeti kultúrája, mint egy átlagos közalkalmazott szakembernek. Ha már így van, legalább tessék tanulni!
17:59
@MZ: Egyetértek az előttem szólóval. Ha nem volt még ilyen, javaslom, járja körbe az Építészfórum a nevezetes magyar borvidékek frissen* épült kisüzemeit. Szekszárdtól Tokajig, Dörgicsétől Neszmélyig brilliáns épületek és jó borok várják őket. * az utóbbi húsz évben
06:30
@Pákozdi Imre: A lehetséges borászati körkép gondolatára őszintén felcsillantak szemeim. ;)
20:24
A ház nekem is tetszik, a régi falak gyönyörűek a modern nyílászárókkal együtt. A pincék is hitelesek (elhiszem, hogy jók), a felülvilágítókkal. Szép a belső, és a masszív vasbeton tető valószínűleg segít hűvösen tartani a belső teret. Ugyanez a tető kívülről, hetykén félrecsapott sapkaként ül az épületen. Ezzel nincs is baj, csak a tető az utca felől valahogy – talán a váratlan textúraváltás, magyarán a kopasznak ható, sima felület miatt – nem igazán illik a rusztikus falakhoz. A másik apróság a cégnevet viselő kék vaslemez, ami egyaránt elüt a kőfaltól és a vasbeton vaskos tömörségétől.
21:24
@Pákozdi Imre: A "cégnevet viselő kék* vaslemez" valóban "elüt a kőfaltól és a vasbeton vaskos tömörségétől", de ez is a szándéka: elegánsan ötvözi ugyanakkor a tolókapu sínjét (ami ugye egy fém szerelvény, nehezen lehet más) és a cégjelzést (majdhogynem: "házszámot") - ízléses, karakteres tipográfiával. Azáltal hogy 'elüt', valóban fel is hívja magára a figyelmet, de hiszen itt ez is a dolga: ez maga a cégfelirat; viszont ezt elegánsan, nem hivalkodóan, kevés eszközzel teszi. (*inkább szürke, vagy nyers - nyersességében viszont csak-csak rokon a kőfallal, a tetővel, a betonnal.))
05:05
@mB: Igen. A kapu és a mellette lévő sima betonfal, a cégnevet szellemesen mutató frízzel, szerintem is kifogástalan - önmagában. Ám a ház örökkévalóságot sugalló formavilágához és anyaghasználatához képest az az átlyuggatott fémlemez kicsit talminak tűnik. Egyébként újra átnézve a képeket, példaszerű, ahogy ez az épület behuppant a környezetébe. Különösen a hátsó homlokzat kidolgozása, a tető kőlemezeinek átlapoló rétegsorai, a terméskőfal csatlakozások (beleértve az általam némileg megmorgott kapuvidék melletti telekhatárt), ez az egész egyszerűen szép.
18:13
Gratulálok! Tiszta, elegáns, szép ház, finom részletekkel, igényes formálással... és tényleg szépek a képek is.
14:10
erőst lájkolom - és a fotók is szépek! J'aime!