Az ipari konyha lehetne a konyha, kompromisszumok nélkül
Mitől minőségi és igényes? A Coninvest 30 év szakmai tapasztalatával gyűjtötte össze a legfontosabb szempontokat.
Az elmúlt közel 30 évben a Coninvest többszáz ipari konyhát tervezett, kivitelezett, gépesített. A piaci kereslet megoldásaink, és az általunk forgalmazott márkák megoldásai iránt talán még sosem volt ilyen nagy. Mégis van még hova fejlődnünk.
Azt tapasztaljuk, nem valósul meg konyha kompromisszumok nélkül. A kompromisszumok pedig nem szűkös terekből, alacsony belmagasságokból, vagy a rossz minőségű gépekből fakadnak. Egy német ipari konyhát majdnem kétszer olyan magas költségvetésből valósítanak meg, mint hazánkban. Miből fakad ez a különbség, ha az alapvető termelő, sütő, főző és mosogatási technológiák már azonosak? A különbség az apró részletekben, a konyha átgondoltságán, kidolgozottságán, befejezettségében rejlik. Ami most a költségvetésben többnek tűnik, tapasztalatunk szerint hosszú távon megtérül.
Ezért írunk erről a témában, és ezért foglalkozunk ezzel két részben. Először a technológiai szempontokat vesszük górcső alá.
A legfontosabb konyhatechnológiai szempontok a Coninvest szerint
Amit lehet, gépesítsünk!
Szinte minden munkafolyamat gépesíthető az előkészítéstől a mosogatásig, az üzemi edény mosogatással egyetemben. Gondoljuk át előre a folyamatokat!
Nem asztalokban, polcokban gondolkodunk, hanem munkapultokban!
Egy német konyhán nem találkozunk nyitott, lábakon álló asztalokkal vagy nyitott alsó és köztes polcokkal, amiről leeshet, lepotyoghat, befolyhat bármi. Munkapultokban gondolkodunk. Ezek legalább 3 oldalról zárt, de sok esetben még a fronton is fiókokkal vagy ajtókkal borított kompakt pultok, melyek lehetnek semlegesek, hűtöttek vagy fűtöttek.
Figyeljünk a pult higiéniájára!
A pult higiéniai szempontból H1, H2, H3-as kialakítású. Ennek lehetőségeiről korábban már írtunk. Ajánljuk a cikket.
Alkalmazzunk rés- és hézagmentes megoldásokat
Az egybefüggő munkalapok faltól falig tartanak, megfelelő irányú felhajtásokkal. A rés- és hézagmentes kialakítás a lényeg.
Cél: a könnyű takaríthatóság
A főzőgépek nem egymáshoz sorolt berendezések, hanem egy pulttal lefedett integrált blokk. Az így kialakított főzőfelületek sokkal könnyebben takaríthatók.
Mit tegyünk a lefolyó vízzel?
A vizes munkafolyamatok fedlapjai vízvetőperemmel ellátottak és valamilyen vízgyűjtéssel, elfolyással összekötöttek. Így nem folyik a víz a dolgozóra vagy a padlóra, ami balesetveszélyes lehet.
A mosogatóhelység nem mellékes, egyenrangú a konyhával
A mosogatóhelységet a németek Spülküche névvel illetik, és a mosogatókonyha legalább akkora figyelmet kap, mint a konyha. Nem csak az előírásokban rögzített minimum berendezést (2 fázisú mosogató, kézmosó, mosogatógép, leszedő asztal és csepegtető felület) illesztik be a lehető legkisebb helyre, hanem az ergonómia szempontjából is átgondolják a munkafolyamatot és kiszámolják az elmosandó edényzet mennyisége alapján a szükséges lerámoló, szortírozó és tiszta edény gyűjtő felületeket, és ennek eszközeit. Így egy élhető, kényelmes tágas munkakörnyezetet alakítanak ki. A megfelelő környezeti klímára is gondolnak, amilyen a gőzelszívás és a szükséges légcsere.
Aminek a konyhában nincs helye
A hűtőaggregátorokat érdemes kihelyezni a főzőtérből. Kisebb lesz így a helység hő és zajterhelése, az aggregátorok pedig nem zsírosodnak le hamar. Tovább élnek majd.
Következő cikkünkben az ipari konyhák legfontosabb építőipari szempontjaira térünk ki. Elsőre sok szempontra hívjuk fel a figyelmet? A kompromisszummentes, minőségi ipari konyhákról szóló következő cikkünkben a legfontosabb építőipari szempontokra térünk ki.
Keressen minket bizalommal, ha Ön is kompromisszummentes ipari konyhát szeretne. A Coninvest 30 év szakértelmével és tapasztalatával segít a tervezésben, kivitelezésben, szervizszolgáltatással.