Családi ház a Balaton-felvidéken
A Veszprémi Építész Műhely a Balaton-felvidéken, egy déli lejtésű domboldalon álló családi házat tervezett. Az épület tömegének kettős felépítése harmonizál a domborzattal, míg a nagy üvegfelületek és a természetes anyagok használata a kertet és a belső tereket egyesítik. A ház fontos eleme a tetőterasz, ahonnan a Balatonra nyílik kilátás.
A lakóépület a falu szélén, szép természeti környezetben, balatoni kilátással épült. Az építési telek déli lejtésű domboldalon található. Az Építtető a Balaton-felvidék hagyományos építészetét tükröző, a környezetéhez illeszkedő, ugyanakkor modern házat szeretett volna építeni a családja számára. A lakóépület telken belüli elhelyezése a környező beépítéshez, a szomszédos épületekhez igazodik. Így az épület a telek hátsó, magasabban fekvő részére került, előtte mély előkert alakult ki. A ház nyugati oldalán egy védettebb, fedett teraszhoz kapcsolódó kertrész jött létre. Az épülettömeg a domborzathoz történő illesztés érdekében két részből áll: a garázsszintet takaró, támfalként megjelenő alsó épülettömegből és az e fölé épített „L" alakú házból. Utóbbit az utcára merőleges, nyeregtetős rész és a hozzákapcsolódó lapostetős oldalszárny alkotja. A bejárat a keleti oldalon található, hosszú tipegősoron keresztül közelíthető meg a garázs előtti burkolt felület irányából. Az épület háromszintes. A garázsszint feletti, a kert magasabban fekvő részével azonos szinten található a nappali, a konyha-étkező, a vendég- és a dolgozószoba. A nappali délnyugati tájolású, a kilátás irányába néz. Szerves kapcsolatban áll a konyha-étkezővel és innen nyílik a dolgozószoba is. A tetőtérben a hálószobák kaptak helyet. A ház fontos része a tetőterasz, ahonnan szintén a Balatont látni. A nagy üvegfelületeknek köszönhetően a kert, a természet a nappali és az étkező belső terének részévé válik.
A szándékunk az volt, hogy egységes, kompakt épületet hozzunk létre, melynek fontos összetevői a finom részletképzés, a plasztikus homlokzatok és a belső terekben a változatos fényhatások. A homlokzatképzésnél a természetes, a környezethez illeszkedő anyagok használatára törekedtünk. Ezért készültek egyszerű, fehér színű vakolt felületek, ezért került a tetőre egyenes vágású, natúr színű agyagcserép. A természetes megjelenést és a letisztult formálást hivatottak hangsúlyozni a nagyméretű, faszerkezetű nyílászárók és a világosszürke színű bádogos szerkezetek is. Az épület karakterét a szalagszerűen kanyargó előtető is erősíti. Ez utóbbi nem csak tömegképzési, de funkcionális szerepet is játszik. A nyári időszakban a nagy üvegfelületek mögötti helyiségeket megvédi a túlmelegedéstől. Az étkező nyáron a külső térben fedett terasszal bővül. A lakótér közepére cserépkályhát terveztünk. A támfalak látszóbeton felületűek, ezekre később különböző futónövények futnak majd fel. A kerítések vakolt lábazattal és vörösfenyő lécezéssel készültek. A tulajdonosok rövid időn belül dús növényzetű és rendezett kertet hoztak létre, mely az épület környezetéhez való illeszkedését tovább segíti, a környezet irányába az átmenetet folytonossá teszi.
A ház szándékaink szerint úgy válik az építtetők személyes életterévé, családi otthonává, hogy közben a környezete felé egyszerűséget és természetességet közvetít.
Beránková Jana
Kovács Dávid
Kovács Zsolt György