Csúszik a Párisi Udvar Hotel átadása
Súlyos statikai problémák merültek fel, melyek nem várt mértékben meghosszabbították a kivitelezésre szánt időt, emiatt az épület várhatóan csak 2018 őszére készül el. A csúszás 700 millió Forint többletköltséget jelent, így a beruházás összértéke 13,1 milliárd Forintra nőtt.
„A szálloda várhatóan 2018 őszére fog elkészülni. A Párisi Udvar Hotel üzemeltetője a Mellow Mood Hotels Ltd. lesz, emellett a hotel a The Unbound collection by Hyatt franchise lánc második európai tagjaként fog működni. Úgy gondolom, ez Magyarország és Budapest számára is egy presztízs értékű lépés, amely rendkívül jó hatással lesz a turizmusra és az ország megítélésére is." – mondta el Fazekas Tamás, a Párisi Udvar Hotel szállodaigazgatója.
A Hyatt cégcsoport Unbound brandje a különleges helyszínen és épületben található felső kategóriás, luxus szállodákat tömöríti. A márka egyediségét mutatja, hogy világszerte 5 szálloda tartozik ide, első európai tagja a párizsi Hotel du Louvre. Az idén ősszel létrejött megállapodás következtében a Párisi Udvar Hotel a második európai tag lesz.
Az amerikai szállodalánc észrevételeket, illetve minőségi előírásokat fogalmaz meg a berendezések, felszerelések, valamint szolgáltatásokat illetően annak érdekében, hogy a szálloda minden aspektusban megfeleljen a nemzetközi Hyatt hotelek sztenderdjeinek. A minőségbiztosításon túl ez új színt visz a Párisi Udvar Hotel működésébe is, hiszen egy amerikai know-how összpontosul a projektben.
A hotelben 110 vendégszoba – ebből 18 lakosztály –, 300 négyzetméternyi konferencia tér, wellness és fitness részleg, étterem, bár, illetve kávézó is található majd. A vendéglátó egységek a Párisi Udvar passzázsában, az épület színes mennyezete és ragyogó, hatszögletű kupolái alatt kapnak majd helyet. Az önkormányzattal kötött megállapodás értelmében a földszinti passzázst bárki látogathatja majd, nem csak a hotel vendégei.
„Az elmúlt időszak során olyan súlyos statikai problémákkal kellett szembenéznünk, melyeket a ház korábbi dokumentációiból, az épületdiagnosztikai vizsgálatból nem tudtunk meg, és ezek meghosszabbították a kivitelezésre szánt időt. A csúszás oka egyértelműen a ház több évtizedes elhanyagolásából, valamint dokumentációs hiányokból következik. Ez a Mellow Mood Hotels oldaláról sem kedvező, hiszen a beruházás költségvetése ily módon emelkedett, és nagyban át kellett dolgoznunk ütemterveinket is. A Párisi Udvar az ország elsők közt épített vasbeton szerkezetű épülete, akkoriban az ilyen típusú kivitelezési megoldások még kiforratlan technológia mentén zajlottak, továbbá az alkalmazott anyagok összetétele is merőben különbözött a mostanitól. Ráadásul az elmúlt 35-40 évben egyáltalán nem végeztek az épületen szakszerű karbantartást, ezért a felső két szint átázott, a szerkezetek fagykárosodást szenvedtek. Mindezek okán újabb 1500 m2 födémet – melyek a próbaterhelésnek nem feleltek meg - kellett elbontanunk, ez például szintén lassította az építkezés menetét. Célunk, hogy a Párisi Udvar historikus épülete teljes pompájában visszakerüljön a budapesti látványosságok közé. Korábbi számításainkkal, a 2018 júniusi átadással ellentétben, az állványzatot május-júliusban tervezzük elbontani, ősszel pedig átadjuk a kész épületet" – tájékoztatott az építkezésről Hermesz János projektmenedzser.
Scheer Sándor, a kivitelezést végző Market Építő Zrt. vezérigazgatója a kivitelezési munkáról: „Mindig izgalmas kihívás olyan épületeken dolgozni, amelyeknek valódi építészeti történetük van. Műemlékvédelmi szaktudásunk segítségével egy 1900-as évek eleji épületet, a Párisi Udvart sikerül restaurálnunk és új funkcióval ellátnunk a Mellow Mood Hotels-szel és a Párizs Property Kft.-vel való példaértékű együttműködés keretei közt."
A Párizs Property Kft. és az V. kerületi Önkormányzat között a projekt kezdete óta szoros az együttműködés. Az Önkormányzattal való korábbi egyeztetéseket követően 2017. december 23-án a kivitelező Market Építő Zrt. teljes mértékben átadja a Petőfi Sándor utcát a gyalogos- és autósforgalomnak, ettől kezdve viszont a Ferenciek terén növelik az építési területet. A közterület-foglalás várhatóan fél évig tart.
Forrás: Sajtóközlemény, MTI