Érvénytelen lett a tatai Öreg-tóhoz tervezett szálloda népszavazása
Lényegében az Öreg-tó mellé tervezett, Avalon-csoport által kezdeményezett szállodaberuházásról tartottak ma népszavazást Tatán. Elegendő résztvevő azonban nem gyűlt össze, így a szavazás érvénytelen lett.
Ahogy korábban mi is hírt adtunk róla, Tatán ma három kérdésben rendeztek helyi népszavazást, köztük az Öreg-tó partjára tervezett Avalon szállodaberuházás ügyében is. Elegendő voksoló hiányában azonban mindez érvénytelennek bizonyult végül, ahogy arról a 24.hu is beszámolt.
A Hell Energy érdekeltségébe tartozó Avalon-csoport 2020 májusában jelentette be, hogy 120 szobás, ötcsillagos szállodát építene 15 milliárd forintból a saját tulajdonában lévő telken, az Öreg-tó partján. A tervek ellen nagyszabású lakossági tiltakozás bontakozott ki, a beruházás megakadályozása érdekében Stop Avalon Tata néven alakult civil mozgalom, amely több tüntetést szervezett, majd közel 7000 aláírást gyűjtött össze a népszavazás kiírásáért. Emellett 2020 júniusában az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága is állást foglalt az ügyben: határozottan kiállt Tata épített- és táji értékeinek védelme mellett, ezért a beruházás előkészítésének azonnali leállítására szólította fel a döntéshozókat.
Még abban az évben, júliusban arról írtunk, hogy lakossági fórumok szervezésével és azok tapasztalataival újratervezik a beruházást, ami később meg is történt: a szálloda mérete és megjelenése is megváltozott. Azóta nem igazán történt fejlemény az ügyben. A tatai önkormányzattól érdeklődésünkre idén áprilisban az a válasz érkezett, hogy az Avalon Center Kft. korábban telepítési tervet és beépítési tanulmányt készített és azt meg is küldte nekik. A dokumentumokkal kapcsolatban közel 100 észrevételt küldtek vissza még 2020 végén, ám eddig nem érkezett válasz a beruházó részéről. Az elkészült dokumentumok és az önkormányzat által tett észrevételek itt érhetőek el. Hozzátették azt is, hogy az ingatlanra vonatkozó paramétereken az önkormányzat az új helyi építési szabályzatban nem kíván módosítani.
A ma tartott szavazáson három kérdésben dönthettek a tataiak:
"Egyetért-e Ön azzal, hogy a Tata, 1841 hrsz-ú (Esterházy műemlék lóistálló és lovas pálya) ingatlannal szomszédos telkeken gépjármű-közlekedésre alkalmas út ne épüljön, és az ott már meglévő utat se lehessen kiszélesíteni?"
"Egyetért-e Ön azzal, hogy a Tata, 1841 hrsz-ú (Esterházy műemlék lóistálló és lovas pálya) ingatlanra vonatkozóan a város településképi rendelete (29/2018. (XII.20.)) és helyi építési szabályzata (38/2005. (XII.6.)) a 2020. február 28-án hatályos állapotában maradjon?"
"Egyetért-e Ön azzal, hogy Tata Város Önkormányzata ne köthessen településfejlesztési szerződést a Tatai Öreg-tó Természetvédelmi Területén létesülő beruházáshoz kapcsolódóan, megőrizve ezzel a terület természeti és épített értékeit?"
A 24.hu-nak nyilatkozott Szalay Ildikó, a Stop Avalon alapítója is a ma történtek kapcsán. "Nulla pénzből, hatalmas ellenszélben értük el ezt az eredményt. Ráadásul a nyár közepén sikerült több, mint 8000 tatait mozgósítanunk. Úgy gondolom, ha a népszavazás tavasszal vagy ősszel lett volna, 13 ezernél több voksot szerzünk, és simán átmegy a referendum – nyilatkozta a lapnak.
A választópolgároknak több mint fele, azaz 10 281 érvényes szavazónak kellett volna részt vennie ahhoz, hogy a szavazás érvényes legyen.