Fagyiszínek és gömbölyded formák: cuki cukrászda Nagykátán
A Nagymamától átvett cukrászda felújítása során a XX. század eleji kávéházak hangulata adta az alapöteletet. A kerekded formák és a barack, illetve a pisztácia színe által meghatározott teret a tervező, Bodrogi Fanni mutatja be.
Megrendelőnk egy évtizedes múltú, helybéli cukrász család legfiatalabb tagja, aki a családi nagy cukrászda mellett most egy kicsi, kedves, otthonos társasági helyet szeretett volna varázsolni a Nagymamától átvett üzlethelyiségből. Az első pillanattól nagyon örültünk a feladatnak, hiszen olyan koncepcionális szabadságot kaptunk, ami megédesítette a munkánkat. A projekt a „Cuki" munkanevet kapta tőlünk, amivel természetesen a cukrászda funkcióra, emellett a méretére, valamint a térben megteremteni kívánt bájos atmoszférára utaltunk.
Számunkra nagyon inspiráló egy ilyen családi történet részévé válni, szeretjük, ha valaminek múltja és története van. Az ügyfél olyan helyet szeretett volna, ami nem csak csalogatja, de marasztalja is a vendégeket. Egy kedves, befogadó teret, ahol az emberek kellemesen töltik idejüket, ahol egy visszajáró közösség alakulhat ki.
A koncepcióalkotás kezdetén felidéztük a XX. század eleji kávéházak hangulatát, a sürgésforgást, az eleganciát és magát az értelmiségi lét akkori formáját – a faburkolatokat, az egyedi térbútorokat, a minőségi anyaghasználatot és a részletekre való gondos odafigyelést. Ebben a szellemben kezdtük el a picike tér tervezését. Emellett természetesen nagyon fontos volt, hogy egy nagyon friss, fiatalos, sokak számára könnyen fogyasztható, otthonos teret hozzunk létre. Számunkra a klasszikus kávéházi hangulat egyik emblematikus tárgyi szereplője a Thonet-szék, mely az 1850-es évek óta főszereplője ezeknek a vendéglátóhelyeknek, ezért az első gondolataink között szerepelt, hogy ezt a múlt idéző mobíliát választjuk, egy frisseb natúr, világos kőris felülettel, amitől nagyon maivá válik.
Tulajdonképpen ez az egyetlen mobília a térben, ami nem egyedi tervezésű. A tér központi eleme a központban elhelyezkedő egyedi pult, eköré szerveződik a vendégtér, majd a teret körbe zárja az egyedi falburkolat. A pult formáját a mennyezeten végifuttatott színhatárral és a pult ívét ismétlő led világítással emeltük ki. A gömbölyded, íves formák és a bordázott, textúrált felületek teszik kedvessé a helyet. Mellőztük az éles vonalvezetést és a sarkos formákat, az ívekben van valami alapvetően befogadó. A formavilág által meghatározott „cuki" jelleget tovább fokoztuk a színválasztással. Egy mélyzöld alapszínnel dolgoztunk, mely a stabilitás és a nyugalom megteremtésére hivatott. Ennek kiegészítő színéül egy finom meleg barackszínt és egy kis pisztáciazöldet választottunk.
Mindhárom szín használatos a cukrászatban is, sőt ezeket a pasztell árnyalatokat „fagyiszíneknek" is szoktuk nevezni. A festett felületek mellett minden tervezés során igyekszünk minél több természetes anyagot használni, illetve élő növényekkel öltöztetni a tereket, hiszen a növények, ha jól érzik magukat, már önmagukban is pozitív életenergiával töltik meg a helyiséget. A teljes koncepció tulajdonképpen a sütemények sokszínű világát igyekszik megjeleníteni az enteriőrben. Különösen ügyeltünk az összhatás mellett az egyes csomópontokra, a különböző felületek találkozására és a geometriai formák harmonikus sokszínűségére. Az egyedi fényformálók azt a célt szolgálják, hogy minél finomabbra hangolt világításképet és ezáltal puha, meghitt hangulatot hozzunk létre.
Célunk egy olyan kis világ megteremtése volt, ahol néhány pillanatra kiléphetünk a hétköznapokból és magával ragad minket a hely kedves, meseszerű világa. Reméljük, hogy maga az enteriőr is képes lesz úgy megédesíteni a vendégek napjait, mint az itt elfogyasztott, finomabbnál finomabb, kézzel készített sütemények.
Bodrogi Fanni
Szerk.: Paár Eszter Szilvia