Fordult a kocka
A Váci út vezeti a harcot – ez derült ki a szimpóziumon és pódiumbeszélgetésen (az egykor szintén vörös Csepel alig-alig tud felelni neki).Beszámoló a XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal rendezvényéről a Kinnarps House-ban, Váci út 92.
A Váci út vezeti a harcot – ez derült ki a szimpóziumon és pódiumbeszélgetésen, amit a XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal rendezett október 12-én, pénteken (az egykor szintén vörös Csepel alig-alig tud felelni neki).
Sajnálatos, hogy Az építészet hónapja programjának sűrűsége, mondhatni totális összehangolatlansága miatt (az Octogon mellett idén már nem csak a MÉK, de a MÉSZ is szervez saját programokat) aránylag kevesen tudtak részt venni a szakmai rendezvényen, ami pedig folytatásra érdemes.
Rövid bevezetőjében dr. Tóth József polgármester három történeti szakaszt említett a Váci út történetében (I. 1914-ig; II. 1914–1989 között; III. 1989-től kezdődően), melyen belül a jelen harmadik periódus kifutását 2015–2020-ig tartja igen intenzívnek, amiben az irodaházak dominálnak. Kiemelte ugyanakkor, hogy mennyire fontos terep ez most az alkotó emberek, az építészek számára, és külön köszönettel említette a Magyar Építész Kamarát, mely hatékony segítséget nyújt abban, hogy a tervtanácsokon megfelelően alakuljon a sok figyelmet kívánó tervbírálati munka.
Az előadók saját szakterületüknek megfelelően részletes elemzést adtak arról a folyamatról, mely napjainkban a Váci út építészetében zajlik, egyúttal pedig mind a négyen kimondtak olyan lényegi meglátásokat, melyek a városi „közeget" tekintve megfontolásra érdemesek. Baross Pál, a FRICS, az okleveles ingatlanbecslők magyarországi szervezetének elnöke, sok éves, főleg külföldön szerzett tapasztalata alapján iroda-boulevard-nak nevezte a Váci utat. Ezzel azt próbálta kifejezni, hogy a nagy autóforgalom mellett, miután a tömegközlekedési lehetőségek kimondottan jók, törekedni kell arra, hogy az irodafunkciók kiegészüljenek más, a városi élet minőségét emelő funkciókkal is.
Horváth Sándor épületszerkezeti szaktervező, a BME tanára, aki munkája során számos épület megvalósításában vett és vesz részt, előadásában hangsúlyozta mind a kiérlelt tervezési koncepció fontosságát, mind a gondos megvalósítás jelentőségét abból a szempontból, hogy az épületek hosszú időre jól használhatóak, tényleg tartósak legyenek. Mondanivalóját számos vetített képpel támasztotta alá, melyeket nem csak eddigi gyűjteményéből válogatott, hanem előadását megelőzően végigjárta a Váci utat: régi és mai példákkal meggyőzően bizonyította, hogy érdemes a minőséget szem előtt tartani. Szót ejtett ugyanakkor „deviáns" épületekről, melyek sok esetben inkább díszlet, mint ház benyomását keltik – ezen az útszakaszon szerinte elsősorban a Lehel Csarnokra illik ez a megállapítás.
A Váci út térfalának (át)alakulása címmel adott építészeti, városképi elemzést Kapy Jenő DLA építész, az Ybl főiskola tanára, akinek előadása némileg kilógott a sorból. Jóval több elméleti mondanivalót tartalmazott, szólt a híd és az út filozófiai meghatározásáról, valamint a Városról, ami a nem-lakozás területe, vagyis toposzok helyett egyre inkább atoposzok jellemzik: például a benzinkutak, melyek például nagyobb számban jelen vannak a Váci úton is. A tervezési folyamatban határozottan érdemes tekintettel lenni filozófiai eredetű elemzésekre, mint ahogy a környezetpszichológia legújabb tudományos megállapításaira is figyelmet kell fordítani. A legfontosabb pedig a használók minél mélyebb bevonása a tervezésbe, s egyúttal az egyedi épületek mellett a környezetre, a tágabb kisugárzásra szintén ügyelni kell. Az egyik épület vegye észre a másikat – mondotta és vetített képeken példát mutatott arra, hogy felületi átalakításokkal, angol szóval úgynevezett screen-ekkel közös arculatot lehet adni a Váci út-féle térfal elemeinek.
Esettanulmányok címmel prezentációk következtek az előadásokat követően – új irodaházakat és terveket mutattak be maguk a tervezők: Guczoghy György, Kövi János, Szász László, Szegner László, Szerdahelyi László és Tima Zoltán.
Guczoghy György (Finta és társai Stúdió) a Dráva utca sarkára készített tervük kialakulását mutatta be – a teljes tömböt érintő beépítés a munkagödör kiemelése fázisában tart. A Váci út 30. szám alatti vadonatúj épületet ismertette a tervező, Kövi János, míg Szász László az attól nem messze álló Skanska régebben elkészült tömbjét. Ugyanő ismertetette a befejezés előtt álló új irodaházat (BSR, 135–139.), és egy engedélyezési fázisban lévőt is (Corner Stone, 144–150.). Szegner László volt aránylag a legkönnyebb helyzetben, ő a Kinnarps House építészeként a szimpózium helyszínének tervezéséről és megvalósításáról számolhatott be. A svéd Kinnarps minőségi bútorgyártó és forgalmazó által emelt épületben, melynek belsőépítésze Gergely László volt, megtalálható a cég bemutatóterme is.
A Szerdahelyi László által tervezett épület sem esett túl messze: éppen szemben áll az első fázisában elkészült Atrium irodaház, mely figyelmet érdemel újszerű udvara és más tervezési sajátosságai miatt. Jóval távolabbi helyszínre, már a Beleznay Éva által is említett északi kapu közelébe készített tervet Tima Zoltán, ennek tervtanácsi tárgyalásáról külön beszámoltunk.
A Pódiumbeszélgetésen az előadók közül csupán Horváth Sándor volt jelen, az építészek közül pedig hiányzott Kövi János; a vitavezető Wesselényi-Garay Andor volt. A maga megszokott módján igyekezett provokatív lenni, és megtudni a tervezőktől, hogy nem érzik-e a beszűkülés veszélyét, ha túl sokáig foglalkoznak irodaházak tervezésével. Ezt egyértelműen egyikük sem ismerte el, bár volt aki a vergődés szót is használta munkáinak jellemzésére. Végül Horváth Sándor kimondottan az építészek segítségére volt azzal a válasszal, miszerint ő biztonságos és pozitív szerepet lát a terítékre került irodaházak tervezésében.
Nyilvánvaló tehát, hogy a fővárosnak ez a körzete érdemes a kitüntetett figyelemre, amint azt zárszavában kiemelte Arató György kerületi főépítész, a rendezvény házigazdája. Sajnálatos, hogy Az építészet hónapja programjának sűrűsége, mondhatni totális összehangolatlansága miatt (az Octogon mellett idén már nem csak a MÉK, de a MÉSZ is szervez saját programokat) aránylag kevesen tudtak részt venni a szakmai rendezvényen, ami pedig folytatásra érdemes.
vm (szöveg+kép)
Áttételesen kapcsolódik a szimpóziumhoz az október 16-án délután 15 órakor a XIII. kerületi Polgármesteri Hivatalban nyíló kiállítás: