Gombainstallációk a Milánói Design Héten
Carlo Ratti „The Circular Garden" néven mutatta be azokat az installációkat, amelyeket az elmúlt hat hét alatt „növesztettek" oly módon, hogy a spórákat szerves anyagba injektálták. A négy íves szerkezetet a terv szerint egy hónap múlva beforgatják a földbe.
„A kert mindig is egy olyan hely volt, ahol minden a földből származik és végül visszakerül a földbe" – indokolta Carlo Ratti a designeboom-nak miért döntött a gombákkal való kísérletezés mellett. A micéliumot – a gombafonalak szövedékét egyre több helyen alkalmazzák, az IKEA például lebomló csomagolást készít belőle az erre a célra már megszokott hungarocell helyett. A kísérlet lényege, hogy az a gombaszövedékből nyert anyagban rejlő építészeti lehetőséget is feltárja.
„A kiállítás alatt annyi hulladék keletkezik – tényleg utálom ezt – mint bármelyik más ideiglenes vásáron" – mondja Ratti, aki tavaly újrafelhasználható anyagokból készült pavilonnal jelent meg a Design Héten. A gombaívek – mivel egy kemencében előzőleg már kiszárították azokat – nem élők, nem befolyásolják a környezetük ökoszisztémáját, így gyakorlatilag komposztként forgathatók be a milánói Botanikus Kert földjébe, ahol jelenleg megtekinthetők.
ÉF