High-tech kütyük rusztikus otthona
A főként minőségi médiaeszközöket forgalmazó lejatszo.hu szegedi központját és a cég arculatát Murai Gyöngyi és Szigeti Bálint gondolta újra. A tervezők a pincében elhelyezkedő szalon belsőépítészeti átalakítása során számos ötlettel és vizuális elemmel egy nyers, ipari jellegű környezetet hoztak létre, amelynek hangulatával erős kontrasztot képeznek a fókuszban álló, bemutatott high-tech termékek.
A NEON Multimedia Kft. tulajdonosa és egyben cégvezetője megkeresett minket, hogy a szegedi bemutató szalonjukat és irodahelyiségüket gondoljuk újra úgy, hogy az a termékek bemutatására és azok kipróbálására alkalmas legyen, valamint alakítsunk ki egy olyan arculatot, amely alkalmas a cég és a termékek reprezentálására. Az általuk forgalmazott termékek leginkább high-tech médialejátszók, zenelejátszók, NAS-szerverek és házimozi rendszerek.
Nagy örömünkre megbízónk nyitottan és rugalmasan állt az átalakításhoz és az új koncepció megalkotásához, teret engedve ezzel fantáziánknak és kreativitásunknak. Első körben több lehetséges irányt vázoltunk fel montázs formájában, természetesen mindegyiknél szem előtt tartva a fő célt, hogy a bemutatni kívánt termékek központi, kiemelt szerepet kapjanak a kialakított új vizuális megoldásban. Mindkét alternatívában úgy szándékoztuk kiemelni a bemutatott high-tech „kütyüket", hogy egy elég erős kontrasztot hozunk létre a tér hangulata és a tárgyak között. Az egyik ajánlott megoldásunk az volt, hogy ezeket a tárgyakat egy klasszikusabb „múzeumi" hangulatú térben helyezzük el, a másik javaslat pedig egy nyers, „rusztikus" ipari jellegű tér kialakítására vonatkozott.
A helyiség adottságai (pincei tér) és a tulajdonos preferenciája alapján a számunkra is kedvezőbb döntés született: a nyers, ipari designt formálhattuk meg. Ezt a hangulatot a következő belsőépítészeti vizuális elemekkel, anyagokkal, ötletekkel valósítottuk meg:
- anyaghasználat: kefélt alumínium felület (dibond lemez), bontott téglaburkolat, rozsdás fémlemez utánzat, tölgyfa felületek (deszkázat látszó csavarokkal), imitált nyersbeton felület, festett és víztiszta üveg, padlószőnyeg (füvet imitáló felülettel)
- bejárati ajtó (deszkás szerkezettel)
- dekorációs burkolatként használt pc alaplap nyomtatott áramkörei
- egyszerű, néhol szigorú, egyenes vonalú, szögletes formák alkalmazása
- anyagpárosítások: üveg-beton, üveg-fa, fém-fa
- világítás: ipari világítótestek, LED-es élfények, peremvilágítások stb.
- ládaszerű kialakítású ülőpozíciók az előtérben
- a pinceszint adottságai révén kialakult és az anyaghasználattal erősített rusztikus, ipari hatást oldottuk a bontott téglával burkolt falfelületen használt nagyobb méretű növényzettel
- a bontható kötéseket és rögzítéseket igyekeztünk látszó pántokkal, távtartókkal megoldani.
Szerencsénkre a megbízónk nem csak nyitott volt a néha talán túl merész ötleteinkre, hanem a kivitelezés során is nagyon alapos és minőségi munkát várt el a mesterektől, illetve a rendszeres művezetésünknek köszönhetően a legapróbb részletekig a terveink szerint valósult meg a bemutató szalon teljes kialakítása.
A termékek és a tér közötti kontraszton túl még két erős poént, „geget" csempésztünk az általunk teremtett hangulatba. Az egyik, hogy megtartottuk az angyalfej plasztikákat, sőt ki is emeltük - ezüstszínűre festettük és még külön irányított fénnyel is hangsúlyoztuk azokat. A másik „geg" pedig az volt, hogy az ügyfelek fogadására kialakított irodai helyiséget, munkaállomást - az alapkoncepciótól eltérően - színpadiasan, díszletesen, eltúlozva, egyfajta űrállomás-hangulatúra formáltuk.
Murai Gyöngyi, Szigeti Bálint
Lejatszo.hu bemutatóterem
belsőépítész tervezők: Murai Gyöngyi, Szigeti Bálint – Designsziget
tervezés éve: 2011
kivitelezés éve: 2012
bruttó szintterület: 112 m2
helyszín: Szeged
megbízó: NEON Multimedia Kft.
fotók: Szigeti Bálint
16:27
Audiovizuális cuccokat árulnak: A feltűnő dizájn inkább csak elvonná a figyelmet attól, amit valójában el akarnak adni. Egy csomó egyforma doboz köré amúgyis nehéz installációt keríteni. Már az is furcsa, hogy egy ilyen bolthoz belsőépítészt hívtak, ahelyett, hogy bevakolom-leglettelem-kifújom, osztjónapot. Hifis cégnél számítana az akusztika, de az itt láthatóan nem téma (sokutas állódoboz pincehelységben, kissé rátolva a falra, ráadásul eléggé beforgatva). Igaz, a kép se túlzottan (a plazma eltörpül a hangtér mérete mellett). A világításon viszont dolgoztak.
22:42
Nekem nem jön át sem a vicc, sem az alapgondolat. Túl sok a kép egy témáról, nem érzem az ipari hangulatot. A funkciókat megoldottnak érzem de hiányolom az ötleteket. Teljesen középszerű átlagmű.
04:23
Nagyon szép és nagyon tanulságos: alacsony térben nincs elegancia.