Irodaház terve Óbudára
A Szentendrei út kivezető szakasza melletti saroktelken egy ´70-es években épült, földszint + 3 emelet szintszámú, monolit acélvázas, paneles irodaépület áll a hozzá kapcsolódó földszintes (raktár)csarnokkal. Az épület tulajdonosa, egy számítástechnikai cég az előírásokat minél jobban kihasználó épületbővítésre írt ki pályázatot. Építész tervező: Salamin Miklós
A Szentendrei út kivezető szakasza melletti saroktelken egy ´70-es években épült, földszint + 3 emelet szintszámú, monolit acélvázas, paneles irodaépület áll a hozzá kapcsolódó földszintes (raktár)csarnokkal. Az épület tulajdonosa, egy számítástechnikai cég az előírásokat minél jobban kihasználó épületbővítésre írt ki pályázatot.
Az épület telepítésénél egyrészt kiinduló szempont volt a meglévő irodaépület és a földszinti ipari csarnok telken elfoglalt helye, másrészt igyekeztünk maximálisan kihasználni az érvényes szabályozási terv előírásait. Ezért a meglévő épületre egy teljes új szintet építettünk, északi végére ezen felül még egy acél-üveg kialakítású tárgyaló-tanácsterem került, a telek dél-nyugati sarkára pedig a földszint + 5 emelet szintszámú új irodaszárnyat terveztünk.
Megközelítés
Az épület gyalogos megközelítése a sarokra tervezett, előtetővel védett bejáraton keresztül történik. A bejárat mögött helyezkedik el a kétszintes, galériás kialakítású előcsarnok, amely üvegfallal kapcsolódik a Bogdáni és a Szentendrei úthoz.
A gépkocsiközlekedés a telekre a Bogdáni úti kapun át biztosított, ezen keresztül folyik a raktárak feltöltése is. A térburkolókő burkolatú belső útra szervezett gyeprácsburkolatú parkolóhelyeken történik a parkolás. A gépkocsival érkezők kártyás beléptetőrendszeren át jutnak az épületbe.
Meglévő irodaépület
A meglévő irodaépület alaprajzi átalakítását nem terveztük, a pluszként ráépített 4. emelet alaprajzi rendszere is az alsóbb szintek alapján szerveződik. Belső közlekedő magja, lépcsőháza változatlan marad, személy és vendégforgalma az új irodaszárny bejárati csarnokán át történik. Az 5. emeletre tervezett ellipszis alakú üveg tárgyaló és tanácsterem az alsóbb szintről kétkarú lépcsővel, illetve az új épületszárny felől a tetőteraszon át acélszerkezetű pergola alatt közelíthető meg.
Új irodaszárny
A tervezés során a meglévő épület középfolyosós alaprajzi rendszerét folytattuk tovább, a saroknál L-alakban befordítva. A középfolyosós elrendezés lehetővé teszi adott szinteken a válaszfalak bérlői igényeknek megfelelő kialakítását (tervezhető mind cellás, mind egyterű iroda).
A sarokra került a bejárati előcsarnok (kétszint belmagassággal, az első emeleten galériás kialakítással). Az új épületszárny földszintjén az utcai (külső) homlokzaton üzleteket illetve nagyobb ügyfélforgalmú irodákat terveztünk külső megközelítéssel. Az épület belső oldali sarkába kerültek a homlokzati bevilágítást nem igénylő funkciók: WC-blokk, teakonyha, ill. a földszinten büfé. A felsőbb szinteken a nagy üvegfelülettel megnyitott sarok helyiség – az előcsarnok felett – vezetői iroda vagy reprezentatív tárgyaló funkciót kaphat.
Alkalmazott anyagok és szerkezetek
A jelenlegi épületre tervezett emeletráépítés acélvázas könnyűszerkezettel készül, mérsékelendő a meglévő szerkezetekre kerülő többletterhet. A meglévő épület homlokzata a korszerű hőtechnikai szabványokat kielégítő utólagos hőszigetelést és új téglaburkolatot kap.
Az új iroda-épületszárny monolit vasbeton födémekkel és pillérvázzal épül. A homlokzati burkolatot hőszigeteléssel, kiszellőztetett légréssel és homlokzati téglaburkolattal terveztük.
Az épület nyílászárói korszerű hőszigetelt porfestett alumínium nyílászárók, ez kerül a meglévő épületrész jelenlegi ablakai helyére is. Az épület sarkára és a bővítés csatlakozásánál üvegfalak készülnek. A tetőre lapostető szigetelés készül, részben járható kialakítással.
A homlokzati sávablakok napfényvédelme külső oldali motoros árnyékoló lamellákkal történik. A legfölső üvegezett szint árnyékolása konzolos fix árnyékolóval biztosított, az üvegfalakra pedig belsőoldali motoros mozgatható árnyékolókat terveztünk.
A beruházó tulajdonos három építészirodát hívott meg egy-egy tanulmányterv elkészítésére. Az elkészült tanulmánytervek alapján a megrendelő a mi változatunkat fogadta el. Ennek ellenére a további tervezési munka abbamaradt, mivel a területre új szabályozási terv készül, amelynek elfogadása folyamatban van. Ezen kívül felmerült a meglévő csarnokrész elbontásának lehetősége, hisz annak alapterülete több szinten építhető vissza, illetve a szabadabb alaprajzi kialakítás és mélygarázs kialakítása érdekében a meglévő épületrészek teljes bontása, és új épület építése is.
Építész tervező: Salamin Miklós (AXIS Építésziroda Kft.)
Építész munkatársak: Székely György, Gazdag Imre