Kecskeméti versenyuszoda - élményfürdő és szálloda
Kecskemét városa 2011 nyarára tervezett átadással versenyuszoda - élményfürdő komplexumot építtet. A nagyszabású beruházás tervének alkotói a friss Ybl-díjas Mikó László és munkatársai, Fazakas Bálint és Kürtösi Péter.
A beruházást a 60-as években id. Janáky István által tervezett, közelben fekvő fedett uszoda elavult műszaki állapota teszi szükségessé. A tervezés helyszíne a város sport- és szabadidő területén a Csabay Géza körút és a Széktó között húzódó kemping telke, melyet délről a strand, északról egy vasútvonal határol.
A 13.000 m2 alapterületű létesítményben 2.900 m2 vízfelület, 700 fős lelátó, wellness-, fitness- és szauna-részleg létesül, vendéglátó terekkel kiegészülve. Az uszoda 50x25 m-es versenymedencével, 16x25-es bemelegítő medencével és tanmedencével rendelkezik. Az élményfürdő területén hullám- és kalandmedencék, sodrófolyosó, csúszdák valamint termál medencék létesülnek.
Az épület térbeli rendjének kialakításakor az volt a célunk, hogy az épület formája és terei egyedi hangulatot és valódi élményt nyújtsanak és mentesek legyenek az élményfürdőknél már megszokott, sablonos megoldásoktól.
Az épület tömegét hosszirányú sávokra szabdalva és a sávokat a belső terek magassági igényeihez rugalmasan igazítva egy hullámzó tömeget hoztunk létre. A sávok szélességét a funkcionális egységek határozták meg, melynek jellemző elemei a versenyuszoda ill. az élményfürdő medenceterei és a közéjük ékelődő keskeny kiszolgáló sáv. A sávok eltérő magassága révén a terek oldalról kapnak bevilágítást. A fémlemez héjalás íves sarokképzéssel zárt homlokzatként fordul le a végfalakon, erőteljes kontrasztot teremtve a hosszhomlokzatok nyitottságával szemben. Az épület vasbeton szerkezetű, a 30 ill. 40 m fesztávolságú csarnokterek lefedése rétegelt ragasztott fa tartószerkezettel készül, a homlokzati oldalakon karakteres fa szerkezetű „V" támaszokkal.
Ez év elejétől egy 100 szobás szálloda engedélyezési tervein dolgozunk, mely az élményfürdőhöz csatlakozik. A szálloda tengelyét az uszoda-élményfürdő hossztengelyével párhuzamosan állítva folytattuk a megkezdett lineáris telepítési és tömegalakítási koncepciót. Az épületegyüttes gerince az uszoda-élményfürdő hullámzó tömegei között húzódó lapos tetős sáv, mely a szállodával való összekötő közlekedőként és előtetőként folytatódik.
A szálloda hosszanti traktusainak egymástól történő eltolásával dinamikus tömeghatást és a tömör végfalak egyhangúságának feloldását kívántuk elérni. A dél-nyugati szárny magasabb, hosszirányban lejtő tetőidoma, markáns, hegyes szögű végződése a szállodát az épületegyüttes fejépületévé emeli, ellenpontozva az uszoda-élményfürdő épületének alacsonyabb, hullámzó tömegét. Az eltérően formált elemek sajátosságai így fokozott hangsúlyt nyernek és kontrasztjuk által alkotnak szerves kompozíciós egységet.
Mikó László