Közszauna, Erdély, Csíki havasok, Cibre pataka
Kedves Annamária Hauszmann-díjas diplomamunkájaBME Építészmérnöki Kar
kint maradnak az öltözőben a ruhák mellett“
(finn közmondás)
A közszauna finn mintára egy mindenki számára elérhető közösségi kikapcsolódási lehetőséget teremtene, megvalósítva a szaunázás elengedhetetlen velejáróját: a természeteséget, a természettel való közvetlen kapcsolatot.
Ugyanakkor felrázná a Csíki medence nagy hagyományokkal bíró, de részben letünt borvíz és fürdőkultúráját A szaunázás közbeni és utáni merülés borvízbe történne (ásványi anyagokban dús forrásvíz, összetételétől függően gyógyvíz, magas vastartalmánál fogva általában vörös színű). Gyógyhatásán kívül ennek további előnye hogy egy borvízforrás által táplált merülő télen nem fagy be, a borvíz hőmérséklete ugyanis az állandó 7-10 fok között van.
Az egyre inkább épített környezetbe szoruló embernek eggyel több okot szolgáltatna a völgy (Csíki havasok) látogatására és a természetben való időtöltésre. A (finn) szaunázás baráti és családi program, minden korosztálynak rendszeres kikapcsolódásra és feltöltődésre ad lehetőséget.
A választott helyszín egy borvízláp (vizenyős, nádas terület, több kiépítetlen borvízforrással) Cibre pataka völgyében, a Csíki havasok lábánál, a Csíki medence keleti szélén. A megközelítés Csíkszerdából (12 km, 20 perc) megyei úton, majd további 1,5 km-en földúton történik. Legközelebbi települések a 1,8 km-re eső Csíkszépvíz községe, valamint a 1,4 km-re levő Csíkszentmihály.
Csíkszépvíz, egykori örmény lakosságának köszönhetően városi jellegű terekkel, megőrzött, egységes faluképpel bír. A községben három vendégház és két kulcsosház működik. A közszauna hozzájárulna a község turisztikai vonzerejéhez, bekapcsolódva a vendég- és kulcsosházak nyújtotta programokba.
A tervezett szauna felé vezető úton 2007 nyarán újra kiépült az egykori „Alsócibre feredő“, a közeli Csíkszentmihály falu nyári használatú fürdője. A szauna és az említett borvízfürdő közé eső várdomb megkerülésével pedig egy borvíz tanösvény kerülne kiépítésre. A körülbelül egy tucat borvízforrás mellett elvezető tanösvény a Cibre patak vonalát követve további természetjárásra és a szauna gyalogos megközelítésére ösztönözné a látogatókat.
22:45
Kicsit gonoszkodva azért is, egy faviskó nem elég diplomatémának, nagyon kevés.
Hogy lett ebből díj? Nem volt miből válogatni?
De a terv tényleg kedves, szellemi minimalizmusa is...
06:38
@csipoficam: Ez a terv nem csak "kedves", hanem jó is. A feladat pedig szerintem nem egy "faviskóról" szól, hanem arról, hogy a megoldás egy ilyen faszerkezet. Nem "szellemi minimalizmus", hanem szellemi érzékenység, pont annyi, amennyi kell, nem több, nem kevesebb. Mentes minden divatos sallangtól, egyszerű, elegáns. Én csak gratulálni tudok.
Ami a "faviskókat" illeti. Egyáltalán nem könnyű feladat, sok egyedi és nem is könnyű műszaki kérdést vet fel, nem lebecsülendő.
13:52
kedves terv :)